• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abisinden talimat alan devlette barınamaz
18 Şubat 2015 Çarşamba 10:56

"Abisinden talimat alan devlette barınamaz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, amirinden değil abisinden talimat alan hiç kimseyi devletin içerisinde barındırma haklarının da lükslerinin de bulunmadığını söyledi.

Editör Masası'na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, editör ve muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor, siyasi ve ekonomik gelişmeler ile bakanlığının faaliyetlerine dair konularda değerlendirmelerde bulunuyor.

Işık'ın gündeme ilişkin açıklamaları, AA Finans Haberleri Terminali (www.aafinans.com) ile AA'nın Twitter hesabından (@anadoluajansi) anlık takip edilebilir.

Türkiye başkanlık sistemine geçmeli

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Güvenlik mekanizmalarının çok iyi kurgulanmasını ama Türkiye'nin mutlaka başkanlık sistemine geçmesini savunuyorum. Bunu yaparsak inanıyorum iki başlılık ortadan kalkar ve Türkiye çok güçlü şekilde başkanlık sistemiyle yoluna devam eder" dedi.

Işık, "Sistem tartışmalarında en fazla öne çıkan iki temel kavram var. Temsilde adalet ve yönetimde istikrar. Temsilde adalet ve yönetimde istikrarı en fazla sağlayan ve bizim milletimizin tarihi birikimine en uygun sistem olarak ben başkanlık sistemini görüyorum" şeklinde konuştu.

İdam tartışmaları uzun yıllar önce yapıldı

Işık, "Türkiye idamla ilgili tartışmayı uzun yıllar önce yaptı, bir karara vardı. Ben bu kararın daha uzun süre Türkiye'de uygulanacağını düşünüyorum. Kişisel görüşüm farklı olabilir ama şu anda yürürlükte olan bir uygulama var bunun olayların sıcaklığı içerisinde tansiyonun çok yüksek olduğu dönemlerde tartışılmasının sağlıklı sonuçlar doğurmayacağı kanaatindeyim" diye konuştu.

Kriptolu telefonların dinlenmesi

Bakan Işık, "Kriptolu telefonların dinlenmesi paralel yapının ne kadar hain olduğunun delillerinden bir tanesi" dedi.

Işık, kriptolu telefonların dinlenilmesinin bir casusluk faaliyeti olduğunu söyledi. Yeni kriptolu telefonu AA Editör Masası'nda tanıtan Işık, "Kriptolu telefonların donanımında çok değişiklik yapmadık, ama bütün yazılımını değiştirdik. Bir daha bu telefonların dinlenememesine yönelik şu anda bildiğimiz dünyadaki en gelişmiş kripto çözücü cihazların çözme kabiliyetinin 3 katı kadar güvenlik sistemi geliştirdik. Şu an bu kriptolu telefonun dinlenebileceğine inanmıyorum" dedi.

"Amirinden değil de abisinden talimat alanı devlette barındırma hakkımız yok"

"Bakanlık görevini devraldığım ilk gün çok net bir prensip ortaya koydum" diyen Bakan Işık, "Amirinden değil de abisinden talimat alan hiç kimseyi devletin içerisinde barındırma hakkımız da lüksümüz de yok, buna göz yumma imkanımız da yok. Dolayısıyla bu yapıyla ilişkisi olan herkes mevzuata uygun olarak hukuki yollarla gereken karşılığı görmüştür görmeye de devam edecek" şeklinde konuştu.

"2015'te yüzde 4 büyüme rahatlıkla yakalanacak"

Bakan Işık, Türkiye ekonomisinin 2014 yılını yüzde 3 civarında büyüme ile tamamlamasını beklediğini, 2015'te de yüzde 4 büyümenin rahatlıkla yakalanacağını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA