• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABİGEMler KOBİlerin Rekabet Gücünü Arttıracak
28 Ocak 2009 Çarşamba 15:14

ABİGEM'ler KOBİ'lerin Rekabet Gücünü Arttıracak

Türkiyede imalat yapan şirketlerin yüzde 99unu oluşturan Kobilere servis sağlamada Ticaret ve Sanayi Odalarının rolü masaya yatırıldı.

Türkiye’de imalat yapan şirketlerin yüzde 99’unu oluşturan Kobi’lere servis sağlamada Ticaret ve Sanayi Odaları’nın rolü masaya yatırıldı. Konya merkez ve ilçelerde faaliyet gösteren Ticaret, Sanayi ve Borsaların yöneticileri ABİGEM’in organizasyonunda Kobi’lere daha iyi hizmet verebilmek için yapılması gerekenler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Konya Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Londra Ticaret Odası ve Sheffield Ticaret Odası’nda eğitim uzmanı olarak görev yapan Peter Bolton’da Avrupa’daki odaların çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

ABİGEM Konya Direktörü Mustafa Salman, Avrupa Birliği’nin desteğiyle Konya’da faaliyete başlayan ABİGEM’in Kobi’lere rehber olmaya, onların sorunlarını tespit edip, çözüm yolu göstermeye devam ettiğini söyledi. ABİGEM olarak Konya’da Kobi’lerin rekabet edebilirliğini geliştirmek için çalıştıklarını ifade eden Salman, “Türkiye’de imalat yapan şirketlerimizin yüzde 99.2’si Kobi niteliğindedir. Kobi’lerimiz üretim istihdamının yüzde 56.6’sını oluşturduğu dikkate alındığında, Kobi’lerimizin ülkemiz ekonomisi açısından önemi daha net anlaşılacaktır. Tespitlerimize göre Kobi’lerimizin karşılaştığı problemler arasında Bilgi ve Teknoloji eksikliği, Finansman sorunu ön plana çıkmaktadır”dedi.

 

 Londra Ticaret Odası ve Sheffield Ticaret Odası’nda eğitim uzmanı olarak görev yapan Peter BOLTON, Konya’da faaliyet gösteren Ticaret, Sanayi Odaları ve Borsa yöneticilerine Avrupa’dan çeşitli örnekler verdi. Avrupa Birliği ülkelerinin, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğuna dikkati çeken Bolton, “İhracatın yüzde 51.7’si ve ithalatın yüzde 39.8’i  Avrupa ülkeleriyle yapılmaktadır. Türkiye’nin AB’ye katılımı Kobi’ler için çok önemlidir. Türkiye’de faaliyet gösteren Kobi’lerin yasal düzenlemelere ve standartlara, ihtiyacı vardır. Önümüzdeki süreçte ABİGEM’ler aracılığıyla Kobi’ler bilgilendirilecek, gelişmeleri ve rekabet güçlerinin artması sağlanacaktır. Bu konuda Oda ve Borsalarımıza da önemli görevler düşmektedir ki,  Konya’da faaliyet gösteren Odaların bu konuda bugüne kadar ciddi çalışmalar yaptıklarını görüyoruz”diye konuştu.

 

Türkiye’de Kobi’lerin mali yetersizlikler nedeniyle gerekli yatırımı yapamadığını bunun yanında danışma, eğitim ve AR-GE alanlarında yoğunlaşamadığını anlatan Bolton, Kobi’lerin Türkiye’deki istihdamın önemli bölümünü karşılamasına rağmen, finansman sorununun rekabet gücünü olumsuz etkilediğini söyledi. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA