• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDye Konyadan soykırım tepkisi
05 Mart 2010 Cuma 11:28

ABD'ye Konya'dan soykırım tepkisi

Önceki gün A.B.D Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren tasarının kabul edilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.
Önceki gün A.B.D Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren tasarının kabul edilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. 
 
Konya İl Genel Meclisi'nin Mart ayı son birleşiminde bir konuşma yapan Meclis Başkanı Ali Selvi, yaşanan gelişmeleri üzüntü ile takip ettiklerini dile getirerek, “umarım A.B.D yapılan bu hatadan geri dönerek, Türkiye ve A.B.D ilişkileri ile Türkiye Ermenistan arasındaki dostluk köprüsünü sekteye uğratmaz” dedi. 
 
Selvi sözlerine söyle devam etti. “Ermenistan Hükümetinden ziyade, Türklerin sözde ermeni vatandaşlara soykırım uyguladığını iddia eden ermeni diasporasının lobi çalışmaları sonucunda böyle bir kararın alınmasında etkin olduğu kanaatindeyim. Hükümetimiz bu gelişme karşısında gerekli önlemleri alacaktır. A.B.D Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonunun bu hamlesi A.B.D ve Türkiye İlişkilerini ters köşeye yatırmıştır. Ümit ederiz ki, A.B.D Başkanı Barak OBAMA’nın da karşı çıktığı bu tasarıyı kabul eden Dış ilişkiler Komisyonun kararı Meclis Genel Kurulunda kabul edilmez. Söz soykırımdan açılmışken sadece 2,5 asırlık bir geçmişi olan Amerika Birleşik Devletlerinin, kıtanın gerçek sahibi olan Kızılderilileri nasıl katlettiği gün gibi ortadadır.  Tarihçiler A.B.D’nin 70 MİLYON Kızılderili vatandaşı katlettiğini belgelerle ortaya koymaktadır. Bunu yapan A.B.D şimdi de hiçbir şey yokmuş gibi çıkmış Türklerin sözde soy kırım uyguladığını kabul ediyor. Böyle bir şey olmaz, kabulde edilemez. Amerika Birleşik Devletleri ilk önce bir aynaya baksın” dedi.
 
ABD Temsilciler Meclisi Dış  İlişkiler Komitesi, önceki gün 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren tasarıyı 22 'hayır'a 23 'evet' oyuyla kabul etmişti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA