• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah Gülün vakfına onay çıktı
22 Mart 2015 Pazar 12:44

Abdullah Gül'ün vakfına onay çıktı

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kurucusu olduğu 'Abdullah Gül Vakfı'nın' tescil edilmesi için geçen günlerde mahkemeye başvurmuştu.

Başvuruyu değerlendiren İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi, asgari mal varlığı miktarının vakıf amaç ve faaliyetleri de dikkate alınarak, vakfa tahsil edilen malvarlığının, vakfın amaçlarını gerçekleştirmeye yeterli miktarda olduğunu ifade ederek Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakfın tescil edilmesine karar verildi.
Yeri Ayazağa Kasrı

Vatan'dan Tolga Tatar'ın haberin göre vakfın yeri Ayazağa Kasrı olarak gösterilirken vakfın kuruluş amacı da şöyle anlatılmıştı:

“Haklarını ve doğal çevreyi tavizsiz gözetmeye dayalı, hukukun üstünlüğü ilkesini eksen alan, maddi ve manevi kalkınmayı önceleyen, çoğulcu ve özgürlükçü demokrasiyi tüm ilke, kurum ve süreçleriyle kökleştirmek için Türkiye’de ve dünyada farkındalık oluşturmak, duyarlılığı arttırmak, siyasi ve ilmi çalışmaları desteklemek, teşvik etmek ve etkinlikler yapmak suretiyle yurtta ve dünyada barışa hizmet etmektir.”

Vakfın, Türkiye’nin ve islam ülkelerinin siyasi,iktisadi, hukuki, dini, kültürel, sosyolojik ve sanatsal birikimlerinin incelenmesine, dinin toplumsal hayata etkileri ve çözümler üretilmesi çalışmalarına destek vereceği belirtilirken, araştırmacılara burs ve fon desteği sağlayacağı anlatıldı.
Vakfın fesih edilmesi halinde ise tüm malvarlığı ve haklarının Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı’na devredileceği de belirtildi.

Vakfın mütevelli heyeti

Vakfın Kurucular Kurulu Başkanı Abdullah Gül. İlk mütevelli heyeti ise şöyle: Mütevelli Heyeti Başkanı Gül’ün kardeşi Mehmet Macit Gül, Başkanvekili THY eski Genel Müdürü Candan Karlıtekin, eski İBB Emlak İstimlak Daire Başkanı Sami Kılıç, eski milletvekili Faruk Bayrak, Gül’ün danışmanı ve eski TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, damadı Mehmet Sarımermer ve AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’nun oğlu Ali Ekrem Tekelioğlu. Vakfın ilk Denetleme Kurulu üyeleri ise Mehmet Sayım Tekelioğlu, Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı mütevelli heyeti başkanı Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve eski milletvekili Tevhit Karakaya.
Kaynak : Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA