• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah Gülden Şeb-i Arus mesajı
17 Aralık 2011 Cumartesi 11:47

Abdullah Gül'den 'Şeb-i Arus' mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sevgi dolu barış içinde bir dünyanın anahtarının, Mevlana ve onun gibi düşünürlerin düşüncelerinde saklı olduğunu belirterek, ''Şiddetten arındırılmış, insanların insanca..
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün Mevlana'nın 738. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri dolayısıyla Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'a mesaj gönderdiği bildirildi.

Mesajına, yüzyıllar öncesinden hayatı, düşünceleri ve hoşgörüyü temel alan felsefesiyle insanlığa sevgiyi aşılayan büyük Türk-İslam mutasavvıf, şair ve düşünürü Hz. Mevlana'nın 738. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'ne katılamamaktan duyduğu üzüntüyü ifade ederek başlayan Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Farklı inançları, kültürleri, düşünceleri dışlamayan, insanın özündeki iyiyi ve sevgiyi ortaya çıkarmaya çalışan, çokluk içinde birliği arayan Mevlana, insanların zengin gönül dünyaları arasında köprüler kurmuş, sevgiye ve barışa giden bir yolun temelini atmıştır.

Mevlana'nın çağrıları öylesine güçlü, öylesine samimidir ve insanlığın özlem duyduğu bir dünyanın kapılarını açmaktadır ki dünyanın her yanında yankı bulmuş, onu milyonların sevgilisi yapmıştır.

Bugün Mevlana'nın ölümsüz eseri Mesnevi'nin birçok dile çevrilmesi, okunması, tüm dünyadan insanların onun yaşadığı, düşüncelerinin olgunlaştığı ve eserlerini kaleme aldığı yerleri ziyaret etmesi de bunun en güzel göstergelerindendir.''

Mevlana'nın inancını en samimi şekilde yaşarken, başka inançtan, düşünceden insanlara da kollarını açtığını, ''yaradılanı yaradandan ötürü seven'' bakışıyla gönüllere aktığını vurgulayan Gül, Mevlana'nın mesajlarını alan her insanın karşısındakini dışlamayacağını, anlamaya çalışacağını belirtti.

''Bugün sevgi dolu barış içinde bir dünyanın anahtarı da Mevlana ve onun gibi düşünürlerin düşüncelerinde saklıdır'' ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Gül, şiddetten arındırılmış, insanların insanca yaşadıkları, kimsenin kimseyi düşüncesinden ve inancından dolayı kınamadığı, herkesin birbirine saygıyla ve hoşgörüyle yaklaştığı bir dünyaya ulaşmak için dünyanın bugün Mevlana'nın sesine her zamankinden çok kulak vermesi gerektiğine dikkati çekti.  

Cumhurbaşkanı Gül, ''Yüzyıllardır ilham aldığımız Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin insanlara 'sevgide güneş, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi' olmayı öğütleyen dizeleri tüm insanlara ve devletlere rehber olmalıdır. Bu yaklaşım insanlar, kültürler ve ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlenmesini ve barış içinde sürdürülmesini sağlayacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

Mevlana'nın insanlık için büyük bir değer olduğuna işaret eden Gül, şunları kaydetti:

''Böyle bir değere sahip olan Türkiye'nin onun sesini tüm dünyaya duyurması için çabalarını sürdürmesi de tarihin kendisine yüklediği bir sorumluluktur. Bu nedenle her yıl farklı ülke ve kültürden çok sayıda insanı buluşturan ve kaynaştıran anma törenlerinin önemli bir misyonu bulunduğuna inanıyorum.

Yurt dışından gelen konuklarımıza farklı kültürlerin yüzyıllarca kardeşçe bir arada yaşadığı, kültürlerin buluşma noktası ülkemize hoş geldiniz diyorum. Herkesi Mevlana'nın tüm insanlığı kucaklayan sesine kulak vermeye ve onun mesajlarını ve düşüncelerini anlamaya çağırıyorum.

738. vuslat yıl dönümünde Mevlana'yı sevgi, saygı ve rahmetle anıyor, törenlere katılanlara selam ve sevgilerimi iletiyorum.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA