• Konya33 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abdullah Gül Konya'ya ne sağlar?

29 Ağustos 2007 01:35
Nihayet gerçekleşti, Türkiye 11. Cumhurbaşkanına kavuştu. Dün, Türkiye'nin hemen her yerinde kutlama haberleri, mutluluk mesajları geliyordu. Ülke olarak buna ne çok ihtiyacımız varmış.

Türkiye 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e nice badireleri atlatarak kavuştuğunu düşündüğümüzde değil Konya'nın, Türkiye'nin çok önemli kazanımlar beklediği açık. Türkiye'nin ülke olarak kazanımlarına Konya'nın şehir olarak kayıtsız kalmasını elbette bekleyemeyiz.

Yazının başlığında ki soruyu aslında Pazartesi akşamı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek için düşünmüştüm. Konya Gazeteciler Cemiyetinde, gazete sahipleri, yöneticileri ve temsilcilerinin katıldığı sohbet toplantısında Başkan Tahir Akyürek'e Konya'nın genel sıkıntıları ve neler yapılabileceği ile sorular soruldu. Ömer Kara; Konya'nın hava kirliliği ve şehre giren kömürlerin denetlenmesini, Mustafa Arslan; Kentsel dönüşüm ve Konya'nın yeni imar projelerini, Nurettin Bay; Yeşili az bir Konya'dan, büyük parklı bir Konya'ya nasıl geçileceğini, Murat Dönmez; Yeni stat yeri ve Konyaspor'un son durumunu, Mehdi Demir; Mevlana yılının nasıl geçtiğini, istenilen sonuçlarının alınıp alınmadığını, M.Ali Köseoğlu; Konya'da toplu ulaşım araçlarının neden az kullanıldığını, otopark yetersizliğini ve Büyükşehir'in Konya'da özellikle Mevlana programlarında neden abilik yapmadığını, Koray Candan; Mevlana'ya Konya'nın tam olarak sahip çıkmadığı neden gerekli tanıtımın yapılmadığını, Yusuf Baltacı;Konya'nın şehir olarak gerekli çıkışı neden yapamadığını sordu.

Böyle bir ortamda Başkan Akyürek'in verdiği cevaplardan sorunları çözme konusunda ciddi bir çaba içinde olduğu anlaşılıyor. Özellikle havası kirli bir şehir sabıkasına sahip Konya'nın bu sıfattan kısa zamanda kurtulması gerek. Başkan Akyürek'in bu konuyu Konya'nın temel meselelerinden biri olarak görüp, çok sıkı tedbirlerle bir kaç yıl içinde Konya'yı temiz havaya kavuşturmayı planlıyor.Burada tek taraflı bir çabada yeterli değil, özellikle doğalgaz aboneliğine halkın ilgisinin teşvik edilmesi gerekiyor. Vilayetinde tedbirlere ortak olması kaçınılmaz görünüyor.

Bir şehre kendi döneminizde damga vurmanın en önemli yolu, temel sayılabilecek değişimlere imza atmaktan geçer. Konya genel hatlarıyla rahat bir şehir olarak algılanır; ama şimdi teleffuz etmemizin gerekmediği bazı bölglerin kesinlikle imar revizyonu geçirmesi gerekir.

Başkan Akyürek'te bunu açıkça ifade ediyor; 2. dönemde bu tür bir kentsel dönüşüm işine hemde yeni dönemin hemen başında girmeyi düşünüyor.

Yeşil alan konusu Konya için göreceli bir kavram. Kimine göre Konya yeşil, kimine göre değil. Tahir Akyürek'te buna vurgu yaparak, yeşil alan artıyor ancak insanların beklentileri farklı diyerek cevaplıyor.

Bu yılın Konya'da en çok konuşulan konusu ''Mevlana''. Sebebi malum; bu yılın Mevlana'ya has olması. Pek çok gazeteci ve entellektüel Konya'nın bu yıla gereken önemi vermediğini, gereken faydanın sağlanmadığını, Konya'nın yeteri kadar Mevlana'yı tanıtmadığını düşünüyor. Tahir Bey ise hiçte öyle bakmıyor, gayet yerinde işler yapıldığına vurguyla, daha fazlası yapılmazdı, yapılsa da sonuç değişmezdi tezini savunuyor.

Özellikle uluslararası organizsayonlarda, Mevlana ismiyle Konya'yı daha çok tanıtma fırsatı yakaladıklarını söylüyor Başkan Akyürek.Hele Kyota küresel ısınma toplantısında Mevlana'yı nasıl yanında bulduğunu şöyle anlatıyor; Toplantıya katılan delegasyon bu küresel ısınma konusunda anlaşamayız diyordu . Biz çıkıp bir konuşma yapınca hava değişti. O konuşmada Mevlana'nın şu sözünü söyledim ''Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır''. O saatten sonra pek çok belediye bize kardeş şehir teklifinde bulundu. İnanılmaz ilgi gördük. Bu ilginin sebebi Hz. Mevlana'nın o sözüydü'' Başkan bize de bir gönderme yaparak gelecek yıl ki buluşmalarda mütercim olmadan, bu konuşmaları İngilizce yapacağını söyledi.Bunu hevesle bekliyoruz.

Mesnevi tercümelerini anlatırken Başkan Akyürek bir coştu sormayın. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Konya mitingi başında, Konya ilçelerini sayarken coşkusu gibiydi. Bu benzetme sayı olarakta gerçekşeşirse Konya ile birlikte 32 dilde Mesnevi tercümesini Başkan Akyürek'ten bekleyebiliriz.

Mevlana tanıtımı konusu çok uzayıp, gecenin devamı Berat Kandili olunca, ben yukarıda ki soruyu soramadım. Mustafa Tatlısu ve Kenan Arvas'la soru yerine Başkana katılımlarından dolayı teşekkür etmekle yetindik.

Şu kesin ki; Abdulllah Gül'ün Cumhurbaşkanlığına en çok sevinen şehirlerin başında Konya geliyor. Başkan Akyürek'in bu işten Konya kadar mutlu olduğuna eminim.Abdullah Gül'ün başta ülkemiz olmak üzere tüm Dünya'ya hayırlı olmasını diliyor, her konuda Allah yardımcısı olsun diyorum.

Mevlana diyor ki: Susuzlar suyu arar, su da susuzları.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA