• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDli heyet Selçukta
19 Mart 2012 Pazartesi 14:16

ABD'li heyet Selçuk'ta

Amerika Birleşik Devletlerindeki (ABD) Texas Üniversitesi Tyler Junior Collegeden gelen, aralarında öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 35 kişilik heyet, Selçuk Üniversitesine kültürel...

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Texas Üniversitesi Tyler Junior College’den gelen, aralarında öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 35 kişilik heyet, Selçuk Üniversitesi’ne kültürel ziyarette bulundu.  Azerbaycanlı Prof. Dr. Manoucher Khosrowshahi’nin başkanlığındaki heyet, Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı’nı ziyaret sırasında üniversiteli sanatçıların çaldığı ‘Ayrılık’ şarkısına hep bir ağızdan eşlik etti. Heyet üyeleri, Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel’e Türk-Amerikan dostluğunu simgeleyen rozet taktı.
Texas Üniversitesi ile Selçuk Üniversitesi arasında akademik işbirliği ve ortak araştırma projeleri yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. 

 REKTÖRE DOSTLUK ROZETİ

 Türkiye’deki çeşitli üniversiteler ile tarihi ve kültürel alanlarda incelemelerde bulunan ABD’li heyet, Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü’ne de ziyaret gerçekleştirdi. Heyet üyeleri, Üniversitenin Sosyal Tesisleri’ndeki öğle yemeğinin ardından Türk-Amerikan dostluğunu simgelemek amacıyla Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in yakasına Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri bayraklarının bulunduğu rozet taktı. Rektör Prof. Dr. Gökbel de misafirlerine Türk motifleri işlemeli çini tabak hediye etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Heyet Başkanı Prof. Dr. Manoucher Khosrowshahi, Prof. Dr. Gökbel’i ABD’ye davet etti. Yemeğin ardından heyet üyeleri Rektör Gökbel’i alkışlarla uğurladı. Heyete kampus gezisinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Özcan eşlik etti.

 Aralarında öğretim üyeleri, dekanlar ve öğrencilerin de bulunduğu ABD’li heyet, Erasmus Evi’ni ziyaret etti. Yabancı uyruklu öğrencilerin kaldıkları odaları gezerek yurt binası hakkında bilgi alan ABD’liler, buradaki öğrencilerle de sohbet etti.

 MİNİ KONSER SÜRPRİZİ

 Erasmus Evi’nin ardından Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı’na geçen ABD’ li heyet, Geleneksel Türk Müziği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sibel Karaman ve Öğr. Gör. Alper Akdeniz’in yönetiminde hazırlanan Türk Sanat Müziği konserini dinledi.
Konser sonunda sanatçıları ayakta alkışlayan ABD’liler, Sahne Sanatları Bölümü Şan Sanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vsevolod Kuzmin ile 4’üncü sınıf öğrencisi Ecem Karakoç’un aria dinletisine katıldı. Heyet ayrıca Tiyatro Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Raufoğlu’nun uygulamalı tiyatro dersine de katılarak, 4’üncü sınıf öğrencilerinin hazırladığı Moliere’nin ‘Mösyo De Peargennac’ adlı oyununun çalışmalarını izledi.

AYRILIK TÜRKÜSÜ İLE VEDA ETTİLER

 Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı’nın çıkışında Geleneksel Türk Müziği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinden ‘Ayrılık’ adlı Azeri türküsünü rica eden ABD’li heyet, hep bir ağızdan ‘Ayrılık’ türküsünü Türkçe seslendirerek Selçuk Üniversitesi’ne veda ettiler. Heyet türküyü söylediği sırada konservatuar öğretim üyeleri ve öğrencileri de enstrümanları ile eşlik etti.

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

 Heyet Başkanı Prof. Dr. Manoucher Khosrowshahi, Texas Üniversitesi ile Selçuk Üniversitesi arasında akademik işbirliği ve ortak araştırma projeleri yapılması konusunda görüş birliğine varıldığını, her iki üniversitenin de bu konuda istekli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Khosrowshahi, “Selçuk Üniversitesi gerek tarihi kimliği gerekse bilimsel ve kültürel altyapısı ile Dünya’nın sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır. Böylesine gelişmiş bir üniversite ile işbirliği anlaşması yapmaktan büyük onur duyacağız.” dedi.

 Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise, Selçuk Üniversitesi’nin Dünya üniversiteleri ile etkileşimine önem verdiklerini, bu konuda Texas Üniversitesi ile her türlü işbirliği anlaşmasına hazır olduklarını söyledi.

HABER MERKEZİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA