• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABden Türkiyeye vize şartı
18 Temmuz 2012 Çarşamba 12:49

AB'den Türkiye'ye vize şartı

Avrupa Birliği, vize muafiyeti karşılığında Türkiye üzerinden kaçak göçün asgariye indirilmesini bekliyor.

AB Komisyonu'nun Ankara'ya sunacağı vize muafiyeti eylem planı taslağında, vizelerin kaldırılmasında dikkate alınacak faktörler arasında, Türkiye üzerinden yasa dışı yollarla AB'ye giren ya da girişte yakalanan üçüncü ülke vatandaşlarının sayısında kayda değer düşüş sağlanması önem arz ediyor.

AB sınır güvenliği ajansı Frontex'in verilerine göre geçen yıl Birlik sınırlarında yakalanan 141 bin kaçak göçmenden 55 bini Meriç üzerinden Yunanistan'a geçmek üzereydi ve bunların büyük çoğunluğu Afganistan ve Pakistan'dan yola çıkmıştı. Frontex, Afganistan ve Pakistan'dan ilticacı sayısının çatışmalar ve istikrarsızlık nedeniyle gelecek yıllarda da yüksek olacağını tahmin ediyor.

AB Komisyonu, bu iki ülkeye ilaveten İran ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden ve son dönemde Batı ve Kuzey Afrika'dan kaçak göçmenlerin de kullandığı Türkiye rotasının, Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen bölgesine dahil olmaları halinde buraları da kapsayacak şekilde çeşitlenmesinden endişe ediyor.

Türkiye ve AB sınırlarında yakalananlar haricinde yasa dışı yollardan girdikleri Birlik üyelerinde iltica başvurusunda bulunanlar arasında da Türkiye rotasını kullandığı varsayılanlar ön sıralarda yer alıyor. Frontex, AB'ye kaçak göçte Türkiye üzerinden gelenlerin payının dönem dönem yüzde 50'lere ulaştığı görüşünde.

Geçen yıl AB üyelerine iltica başvuruları 302 bin düzeyindeyken kaynak ülkeleri arasında Afganistan (28.000), Rusya (18.200), Pakistan (15.700), Irak (15.200) ve Sırbistan (13.900) ilk 5'i oluşturdu.

AB'ye iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarının sayısı ise azalan trendine rağmen geçen yıl itibariyle 6500 düzeyinde bulunuyor. Türk vatandaşları en çok Fransa ve Almanya'ya iltica başvurusu yapıyor.

AB Komisyonu, vize muafiyeti önerisi için ayrıca Türkiye'den vize başvurularında reddedilme oranının düşmesini, havaalanlarından geri çevrilen, AB'de yasa dışı ikamet eden ya da AB üyelerine iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşı sayısının azalmasını ve yasa dışı yollardan AB'ye girdikleri için Türkiye'ye iade edilmek istenen üçüncü ülke vatandaşlarını geri kabul oranının artmasını dikkate alacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA