• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDden Türk ekonomisine övgü
05 Ekim 2011 Çarşamba 10:22

ABD'den Türk ekonomisine övgü

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose Fernandes'ten Türk ekonomisine övgü: ""Türkiye 2002'de öğrendi. Dünya yeni çözdü"
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose Fernandes, Türkiye'nin 2000'li yılların başlarında uygulamaya koyduğu ekonomik reformlar sayesinde dünyada 17. büyük ekonomi olmayı başardığını belirterek, "Türkiye'nin 2002'de öğrendiği dersi dünyanın geri kalanı bugün öğreniyor" dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, çeşitli temas ve ziyaretler için Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose Fernandes'i, Ankara Sheraton Oteli'nde öğle yemeğinde ağırladı.
TÜRKİYE 2002'DE ÇÖZDÜ DÜNYA YENİ ANLADI
Çok sayıda ihracatçı firma temsilcisinin katıldığı yemekte konuşan Jose Fernandes, Türk ekonomisinin dinamiği ve Türkiye'nin sahip olduğu potansiyelden çok mutlu olduğunu söyledi.
Türkiye'nin son yıllardaki ekonomik büyümesinin çok etkileyici olduğunu vurgulayan Fernandes, 1990'lar ve 2001'deki ekonomik reformların uygulamaya konulması sayesinde Türkiye'nin dünyadaki 17. büyük ekonomi olmayı başardığını belirterek, "Türkiye'nin 2002'de öğrendiği dersi dünyanın geri kalanı bugün öğreniyor" dedi.
Türkiye'nin uluslararası iktisadi toplumun bir parçası olarak gittikçe daha fazla rol üstlendiğine değinen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, bugün Türkiye'nin G-20 sisteminde anahtar bir oyuncu olduğunu, aynı zamanda Afrika ve Ortadoğu ülkelerine de model teşkil ettiğini bildirdi.
"Türkiye olduğu yerde kalma niyetinde değildir, beni etkileyen de budur" diyen Fernandes, Türkiye'nin 17'ncilikte mutlu olmadığını, 2023 yılında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisine girmek gibi önemli bir hedef koyduğunu söyledi.
Fernandes, Türkiye'nin büyümesinin ABD açısından da önemli olduğunu vurguladı.
İLK 10 İÇİN HEDEF DEĞİŞTİRİLMELİ
Fernandes, Türkiye'yi 17'nciliğe taşıyan strateji ile ilk 10'a girmeyi sağlayacak stratejinin aynı olmadığına dikkat çekerek, ilk 10 ülke hedefi için öncelikle finansal pazarların geliştirilmesine izin vermek, patent, girişimcilik sistemini desteklemek gerektiğini bildirdi.
Türkiye'nin ABD'li yatırımcılar için çok etkileyici bir ülke olduğuna işaret eden Fernandes, vergi denetimi, iş başlangıçlarındaki karmaşık işlemlerin ABD'li yatırımcıların üzerinde durduğu noktalar olduğunu söyledi.
ABD'Lİ FİRMALARA BRİFİNG
Enerji konusunda heyecanlı gelişmeler olduğuna değinen Jose Fernandes, Türk hükümetine elektrik yatırımları yapmak için ABD'li firmalara brifing verilmesi konusunda destek olduklarını ifade etti.
Fernandes, birkaç ay içerisinde ABD'den gelecek işadamları topluluğunun da Türkiye'deki yenilenebilir enerji sektöründeki yatırım fırsatlarını inceleyeceğini belirtti.
Türkiye'nin girişimler açısında çok üst seviyede bir ülke olduğuna işaret eden Fernandes, yerel ortaklarla birlikte çalışarak ABD'nin girişimcilik açısından tecrübelerini Türk yatırımcılara aktarmak istediklerini dile getirdi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA