• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD’de müslüman olmak bir ayrıcalık
17 Kasım 2014 Pazartesi 10:37

"ABD’de müslüman olmak bir ayrıcalık"

Washington’daki Ulusal Katedral’deki namazda cemaate seslenen Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nin (CAIR) başkanı Roula Allouch konuştu.

Katedral’de Cuma namazı kılma fırsatı buldunuz. Neler hissettiniz?

Gözlerim doldu. Çok önemli bir andı. Amerika’da doğup büyümüş biri olarak Ulusal Katedral’de birçok tarihi ana şahitlik ettim. Aynı yerde Cuma namazı kılmak muhteşem bir histi.
Bir protestocu kameralara “Kilisemizi rahat bırakın” diye bağırdı.

Evet. Beni asıl etkileyen bu kadının protestosunun töreni fazla etkilememesi oldu. Katedral yetkilileri farklı gruplardan gelen tepkilere rağmen saldırıların vizyonlarını etkilemesine izin vermediler, çok lütufkâr bir şekilde bize ev sahipliği yaptılar.
ABD’de dindar bir Müslüman olmak zor mu?

Mutlaka zorlukları var ama Cuma günkü gibi bir etkinliğe baktığımda özgürce ibadet etme imkanına sahip olduğumuzu görüyorum. ABD’de Müslüman olmak büyük bir ayrıcalık.
11 Eylül sonrasına göre hayat daha kolay ya da zor mu?

Hala İslamofobi ile mücadele ediyoruz. Daha iyi ya da kötü demek istemem. Ama gündemdeki olaylara göre daha zorlu dönemler yaşayabiliyoruz.

ABD’de bir müslümanın sizin gibi başarılı bir avukat olması mümkün. Kongre’ye de girebilir. Başkan olabilir mi?

Bu ülkede güzel olan şey yasalar karşısında herkesin eşit olması.
Yasalar önünde eşitlik olabilir. Ama Barack Obama’nın Müslüman olmadığı halde Müslüman olduğu algısı nedeniyle ne kadar zorluk yaşadığını görüyoruz..

Evet. Aslında ben Başkan Obama örneğine farklı bakıyorum. Bundan 20 yıl önce siyahlara bir gün bir siyahın iki dönem üst üste başkan seçileceğini söyleseydiniz asla mümkün olmadığını söylerdi. Ama oldu.
Müslümanlara karşı sistematik bir ayrımcılık var mı?

Maalesef çok iyi organize olmuş islamafobik bir ağla mücadele ediyoruz.
Devletten çok insanların uyguladığı bir ayrımcılıktan mı bahsediyorsunuz?

Önyargılı olan bireyler var ve gittikçe daha sistematik şekilde çalışıyorlar. Ama dini özgürlükleri koruyan bir ülkede yaşadığımız için çok şanslıyız. Müslümanlar hedef alındığında toplumumuzu korumak için yasaları kullanıyoruz.
Amerika’da başörtüsü takan bir kadın olmak nasıl bir deneyim?

Zor anlar oldu ama çoğunlukla pozitif bir deneyim yaşadım. Günlük hayatımda Müslüman kadınlara karşı önyargılarla savaşırken başörtüsü beni güçlendirdi.
Mahkemede başörtülü olmak hiç engel teşkil etti mi?

Çok küçük olaylar oldu. Mesela mahkeme salonuna girdiğimde avukat olduğuma ihtimal vermeyenler hep var. Ama avukat olduğumu anladıktan sonra kesinlikle farklı davranmazlar.
Kaynak: Pınar Ersoy - Milliyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA