• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD iki El Cezire kameramanını tutukladı
22 Eylül 2010 Çarşamba 18:28

ABD iki El Cezire kameramanını tutukladı

El Cezire, Afganistanda NATO yönetimindeki Uluslar Arası Güçler tarafından son 72 saat içerisinde tutuklanan iki kameramanının derhal bırakılması çağrısında bulundu.
Afganistan'da iki El Cezire kameramanı NATO yönetimindeki İSAF askerleri tarafından tutuklandı.

Çarşamba günü El Cezire tarafından yapılan açıklamada, “İSAF tarafından gerçekleştirilen bu tutuklamalar, bizim Afgan Savaşını farklı yönleriyle yansıtmamıza karşılık bir baskı olarak gerçekleştirilmiştir” denildi.

Nadir’in(tutuklanan kameramanlardan biri) eşinin söylediğine göre, kocası 22 Eylül günü güney Kandahar’daki evlerinden İSAF askerleri tarafından alındı.

Nadir’in eşi, askerlerin gece evlerini basmasıyla uyandığını söyledi. Askerler kocasının yatak odasından çıkarıp tutuklanma sürecini gerçekleştirirken, bazı değerli eşyalarına da el koydu.

Diğer El Cezire kameramanı Nakzad, bundan iki gün önce Gazni şehrinde benzer koşullar altında tutuklandı.

İSAF yaptığı bir açıklamada bu iki kameramanı, “Şüpheli Taliban medyası ve propagandacısı” olarak tanımladı.
İSAF, El Cezire’ye, “İsyancılar propaganda yöntemlerini kullanıyorlar. Bunu genelde haber organizasyonları vasıtasıyla yaparak, nüfuz sağlamaya çalışıp, Afgan halkını tehdit ediyorlar” diye yazdı.

“Koalisyon ve Afgan güçleri, isyancıların bu propaganda ağları ile bireysel olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri yasaklama ve bunları yargı önüne çıkarma sorumluluğuna sahiptir” denildi.

”Her bir dosyanın, İsaf ve USFOR-A prosedürüne göre ele alınarak araştırılıp yeniden değerlendirilecektir” diye eklendi.

Al Jaazeera’nın cevabı

El Cezire bu iddiaları güçlü bir şekilde reddederek her iki kameramanın da suçsuz olduğunda ısrar etti.

Cenova’daki Uluslar Arası Basın Enstitüsünden Antony Mills, Al Jazeera’ye “Burada iki önemli konu var. Birisi şu ki bu kameramanlara yöneltilen hiçbir iddia kesin değildir: ‘Propagandacı’ oldukları yönünde iddialar var. Bunu nasıl tanımlıyorsunuz?” dedi.

Mills, ‘Eğer ortada somut bir suç yoksa hemen serbest bırakılmalılar’ diye ekledi.

Yakınlarda, El Cezire Afgan bürosu şefi Samir Allawi, editöryal yönünü değiştirmesi için tehdit edilerek baskılara maruz bırakılmıştı.

El Cezire, gazetecilik anlayışını etik değerler çerçevesinde sürdüreceğini ve bağnaz bir şekilde bir parti yada bir grubun veya koalisyon güçlerinin çıkarları doğrultusunda haber yapmayacağını duyurdu.

İşlerinin bir parçası olarak bütün taraflarla iletişim halinde olmaları gerektiğini belirten El Cezire, ‘burada bu taraflar İSAF Güçleri, Afgan hükümeti ve Taliban’dır’ dedi.

Bu iletişimlerin bir suç olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, bunların gazetecilerin yapması gereken zorunlu işler olduğunu belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA