• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB Yetmez ama evet dedi
09 Kasım 2010 Salı 18:13

AB 'Yetmez ama evet' dedi

AB İlerleme Raporu'nda DTP ve Aleviler'e destek
Türkiye'nin AB yolunda başta demokratikleşme ve insan hakları olmak üzere, son bir yılda gösterdiği performansı değerlendiren, "2010 İlerleme Raporu", Avrupa Komisyonu'nca açıklandı. Basın özgürlüğü gibi konularda "kırık" not alan Türkiye, değişikliğinden dolay övülmekle birlikte hazırlık aşamasında siyasi partiler ve STK'larla istişare edilmemesi eleştiriliyor. Önceki yıllarda gibi "türban sorunu"na yer verilmediği rapora göre, Ergenekon davalarında uzun tutukluklar "kaygı" yaratıyor. Kültürel haklarda ilerleme olsa da kısıtlamaların sürdüğüne de işaret edilirken başta Türkçe dışındaki dillerin siyaset ve eğitimde kullanılmasına ilişkin kısıtlamaların devam ettiği vurgulanıyor.

Avrupa Komisyonu, "2010 Genişleme Paketi"ni açıkladı. "Genişleme Stratejisi Belgesi" ile aralarında Türkiye'nin de bulunduğu adaylar ile potansiyel adaylara ilişkin İlerleme Raporları"nın da yer aldığı paket, Komisyon'un Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle tarafından Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında duyuruldu.

-"TÜRKİYE AVRUPA STANDARTLARINA DAHA YAKLAŞTI"-

Genişleme Paketi'nin önemli bir unsuru olan "2010-2011 Genişleme Stratejisi Belgesi"nde ise Türkiye için "Türkiye ile müzakerelerde yeni başlıklar açıldı ve ülke, anayasanın kapsamlı bir revizyonu çalışmalarını başlatarak Avrupa standartlarına daha da yaklaştı" görüşü dile getirildi.

Buna karşın belgedeki dikkat çeken unsurlar arasında da Türkiye'nin müzakere sürecinin yavaş ilerlemesine ilişkin değerlendirmeler de bulunuyor.

Belgede Türkiye'nin bölgedeki hamlelerinin "AB için bir kazanç" olarak nitelendirmekle birlikte yine "Türkiye'nin kendi bölgesindeki rolü, katılım sürecinin tamamlayıcı bir unsuru olarak ve AB ile koordinasyon içerisinde geliştirilmesi şartıyla iki tarafın, başta Ortadoğu ve Güney Kafkaslar olmak üzere dünya işlerindeki ağırlığına katkı yapabilir" uyarısını yapılıyor.

-"KIBRIS İLE İLGİLİ İLERLEME YOKSA BAŞLIKLAR ASKIDA KALSIN"-

Rum Kesimi ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde ilerleme sağlanmadığı vurgulanan belgede Türkiye'nin Gümrük Birliği'nin Rumları da kapsayacak biçimde genişletilmesini öngören Ek Protokol'ün yerine getirilmesi talep ediliyor. Bu arada Komisyon, bu konuda ilerleme olmazsa AB Konseyi'nin 2006 yılındaki kararla askıya aldığı 8 başlık konusundaki uygulamanın devamını tavsiye ediyor.

"Türkiye, komşularıyla sınır anlaşmazlıkları dahil, devam eden ikili sorunların çözümü için çabaları hızlandırmalı" denilen belgede ekonomik ve parasal politikası konularında atılan adımlar olumlu değerlendiriliyor.

Türkiye'ye ilişkin İlerleme Raporu'nda ise, son bir yılda Türk kamuoyunu meşgul eden birçok konuya yer veriliyor. Son bir yılda Türkiye'de anayasa değişikliklerinin ağırlıklı bir konu olduğu belirtilirken"Başlıca siyasi partiler ile hükümet arasında, diyalog ve uzlaşma ruhu yoksun, kilit kurumlar arasındaki ilişkileri gerginleştiren, çatışmacı bir siyasi iklimi hakim oldu" değerlendirmesini de yapıldı.

-ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERE DESTEK-

103 sayfalık 2010 İlerleme Raporu'na yansıyan konular arasında 12 Eylül'de referandumda kabul edilen anayasa değişiklikler de bulunuyor. "Paketin içeriğine ilişkin bilgi verilen raporda hükümetin reformun uygulamasına ilişkin olarak danışmalarda bulunma niyetini dile getirdiği belirtilirken "Halen yargıya ilişkin anayasa değişiklikleri konusunda Avrupa Konseyi'ne bağlı Venedik Komisyonu ile istişarelerin sürdüğü"ne dikkat çekildi.

-"İSTİŞARE SÜRECİ YAŞANMADI"-


Buna karşın "Anayasa reformlarının hazırlanması ve benimsenmesi öncesi siyasi partiler ve sivil toplum ile bir istişare sürecinin yaşanmadığı" belirtilen raporda "Genel olarak, anayasa değişiklikleri doğru yönde bir adımdır. Katılım Ortaklığı'nın yargı, temel haklar ve kamu idaresine ilişkin bazı önceliklerine yanıt veriyor. Ancak, anayasa reformuna desteğin güçlendirilmesi için tüm siyasi partileri ve sivil toplumu kapsayan kamuoyuna yönelik geniş danışmaya ihtiyaç var."

TBMM'deki çalışmalara da ilişkin olarak, "Büyük siyasi partiler arasındaki çatışmacı siyasi iklim, siyasi reformlar konusundaki çalışmaları yavaşlatmayı sürdürdü" değerlendirmesi de yapıldı.

-BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SORUNU-

Avrupa Komisyonu, raporunda basın özgürlüğü ile ilgili olarak "Basına yönelik siyasi saldırılara ilişkin kaygılar sürüyor. Hükümete eleştiriler yönelten Doğan Medya Grubu hakkında 2009'da getirilen vergi cezasına ilişkin dava devam ediyor. Bu davanın başlamasından sonra basın haberlerinde kendi kendini kontrol ediyor" diye yazdı.

Gazeteciler hakkında siyasetçiler ile askeri otoriteler dahil yüksek düzey yetkililerce davaların açıldığına dikkat çekilirken de şöyle devam edildi:

"Genel olarak açık ve özgür tartışmalar sürüyor ve gelişiyor. Ancak gazeteciler hakkındaki çok sayıda dava ve medya üzerinde olmaması gereken baskılar, pratikte basın özgürlüğünü baltalıyor. Türk yasaları, AİHM ve AİHM içtihatları doğrultusunda basın özgürlüğünü yeterince güvence altına almıyor. Sık sık tekrarlanan web sitesi yasakları endişe yaratıyor."

-"UZUN TUTUKLULAR KAYGI YARATIYOR"-

Darbe iddialarına ilişkin soruşturmalara ilişkin olarak "Balyoz" ve "Ergenekon" soruşturma ve davalarına değinildiği raporda "Bu soruşturmalarda göz altılar ile iddianamelerinin mahkemeye sunulması arasında geçen uzun süre, tüm şüphelilere yönelik etkin yargı güvencesi konusunda kaygıları körükledi. Yargılama öncesi tutukluluk süresi kaygı yaratıyor" ifadeleri kullanıldı.

-"KÜLTÜREL HAKLARDA İLERLEME OLSA DA KISITLAMALAR SÜRÜYOR"

Türk hükümetinin "demokratik açılım" çerçevesinde atılan, Kürtçe tv yayınları veya sokak isimlerinin değiştirilmesi gibi bazı adımlara dikkat çekildiği raporda "Genel olarak Türkiye, kültürel haklarında ilerleme sağladı" denildi.

Buna rağmen "Başta siyasi yaşam, eğitim ve kamu hizmetleri ile temaslarda kısıtlamaların sürdüğü"ne de işaret edildi.

Bu arada, "AB'nin terör örgütleri listesinde bulunan PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıların, sadece güneydoğu değil, tüm Türkiye'de kurban vermeyi sürdürdüğü" de vurgulandı.

Alevilere yönelik açılımın sürdüğünü ancak AİHM'nin kararının henüz uygulanmadığı ve din derslerinin hala zorunlu olduğu da belirtilen raporda yüzde 10'luk seçim barajının da devam ettiğine de dikkat çekildi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA