• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB, Türklerdeki dinamizmi hala keşfedemedi
22 Kasım 2011 Salı 10:26

'AB, Türkler'deki dinamizmi hala keşfedemedi'

İngiltere ve Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak üzere hizmet veren Business Network tarafından ikincisi organize edilen
İngiltere ve Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak üzere hizmet veren Business Network tarafından ikincisi organize edilen "En Başarılı Türkler Ödül Töreni" dün akşam Londra'daki Hilton Park Lane Hotel'de gerçekleştirildi.

Gecede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan birer konuşma yaptılar. Geceye ayrıca, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlut Çavuşoğlu, Londra Belediye Başkanı Sayın Boris Johnson, İngiltere Ekonomi Bakanı Vince Cable ile İngiltere ve Türkiye'den çok sayıda milletvekili, lord ve işadamı katıldı.

Gelen misafirlere lokum, baklava ve geleneksel Akdeniz yemekleri ikram edildi. İngiliz Jazz müzik grubunun canlı performansı eşliğinde resepsiyon ve yemeğin ardından konuşmalara geçildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu yaptığı konuşmada, "Ülkemizde petrol gibi değerli bir doğal kaynağı henüz keşfedememiş olsak da, Türkler olarak dinamik bir toplum olduğumuzun farkına varmış durumdayız ve En Başarılı Türkler Ödül Töreni de bunun bir göstergesidir. Bütün bunlara rağmen, Avrupa Birliği Türkler'de ki bu dinamizmi henüz keşfedebilmiş değil, bunun farkına varmaları için ise Türkleri, Türkiye içinde değerlendirmelerine de gerek yok, elbette Avrupa'da yaşayan Türklerin nasıl müthiş başarılara imza attıklarını er geç fark edecekler. İngilizler, yıllar boyunca süregelen toplumlar arası entegrasyonu başarıyla sağlayarak, Türk toplumunu da bu konuda başarılı olmalarına destek olmuşlardır. Biz de bu durumdan oldukça memnunuz" dedi.

Yaklaşık 700 davetlinin bulunduğu gecede konuşan Business Network Danışma Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü, Türkiye ile İngiltere'nin ticari ilişkilerini güçlü olduğunu belirterek, "İngiltere'nin Türkiye ile ticaret hacmi 10 milyar dolar'ı geçmiştir. Almanya'dan sonra, Birleşik Krallık şu an Türkiye'nin ikinci en büyük ihracat pazarıdır. Fakat bu olumlu göstergelerden sonra Türkiye hala, İngiltere'nin 20. sırada yer alan ticari ortağıdır - ve bu fazlasıyla düşüktür. Bu nedenle şimdiye kadar yapılan ticari gelişmelerin devamını getirmemiz gerekiyor" dedi.

İngiltere maliye bakanı, Dr. Vince Cable de, benzer mesajları vererek, iki ülkenin ilişkilerin çok önemli olduğunu ve kendisinde bunun için Parlamentoda desteklediğini belirti.

İngiltere Ticaret Bakanı Vince Cable konuşmasında, Avrupa'daki yaşanan son ekonomik krize işaret ederek, Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca, İngiltere ve Türkiye'nin sadece ticarette değil, iş dünyasındaki yenilikleri ve gelişmeleri birlikte takip etmelerinin önemine değindi.

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ise büyük dedesinin Türk olduğunu ve bundan gurur duyduğunu belirterek sözlerine başladı. Daha sonra kısa bir dönem ticarete atıldığını ve ticaret hayatının ne kadar zor olduğunu bildiğini belirten Johnson, bu nedenle işadamları ve işkadınlarına olan saygısını ifade etti.

Ayrıca Türklerin paha biçilemez katkılarının Londra için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Buna örnek olarak ise Londra da ilk kahvehanenin 1650 yılında bir Türk tarafından açılmasını göstererek bundan da ayrıca gurur duyduğunu belirtti.

Baroness Saeeda Warsi ise Türk Cumhuriyeti'nin laik bir ülke olarak tüm dünyaya bir Müslüman ülke olarak örnek olmuştur.

Türkiye Cumhuriyetinin laik bir İslam ülkesi olarak tüm dünyaya örnek teşkil etiğini belirti.

Bu arada, sahneye çıkan Bakan Babacan kısa bir konuşmanın ardından "Türkiye ile İş Yapan En İyi Britanyalı Yatırımcı" ödülünün sahibini açıklayarak, ödülünü takdim etti. Ödül töreninde, En Başarılı Şirket Ödülü'nü "Gina Shoes", Türkiye ile İş Yapan En İyi Britanyalı Yatırımcı Ödülünü "HSBC", En Başarılı Girişimci Ödülünü ise "Ramazan Özdemir" kazandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA