• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB Türkiyeyi çağırıyor
02 Aralık 2011 Cuma 10:46

AB Türkiye'yi çağırıyor

AB'li 11 bakandan ortak ses: Türkiye'ye ihtiyacımız var
Avrupa Birliği üyesi 11 ülkenin dışişleri bakanı Türki-ye'nin AB için önemini anlatan ve Ankara'nın üyeliğine tam destek veren ortak bir makale kaleme aldı.
"AB ve Türkiye: Fırtınalardan Güvenle Çıkmak" başlıklı makale Euobser-ver sitesinde yayımlandı. Yazıya, İngiltere, Almanya, İtalya, İsveç, Litvanya, Finlandiya, Letonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Estonya'nın dışişleri bakanları imza koydu. Türkiye'nin üyeliğine mesafeli yaklaşımıyla bilinen Almanya'nın da gruba katılması dikkat çekti.
 
AB'nin şu an Euro Bölgesi'ndeki krize odaklandığına dikkat çeken 11 bakan, "Bu ekonomik ve politik olarak çalkantılı dönem AB'nin komşularına sırt çevirmesine neden olmamalı." dedi. Türkiye'nin büyüyen ekonomisi ve bölgesel gücüyle AB'nin dış politikasına katkı yapabileceğine dikkat çeken bakanlar "Bizler Türkiye'nin üyelik sürecinin hem AB'ye hem de Türkiye'ye büyük faydaları olduğuna şiddetle inanıyoruz." ifadesini kullandı. 2000'lerin başından bu yana Türkiye'nin bölgesel güç olarak Balkanlar'ın batısı, Orta ve Doğu Asya ve Afrika Boynuzu'ndaki etkisini ve otoritesini arttırdığına vurgu yapan Avrupalılar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun diyalog gücünü özellikle övdü. 11 bakan, "Bizler Türkiye'nin AB'nin dış politika tartışmalarındaki artan iştirakini memnuniyetle karşılıyoruz. Böyle bir küresel belirsizlik döneminde, Türkiye'nin yanımızda olması, bize AB'nin küresel etkisinin ne kadar genişleyeceğini göstermiştir." diye ekledi. Türkiye'nin aynı zamanda hükümet yapısını, toplumunu ve demokrasisini de dönüştürdüğünü anlatan bakanlar, "Ordunun sivil kontrolünde çok güçlü adımlar atıldı, yargı reformu da yolda." dedi. AB'nin bu dönüşüm sürecinin kalbinde yer aldığına dikkat çeken Avrupalı bakanlar, üyelik müzakerelerinin Türk reform sürecine önemli bir rehberlik yaptığını kaydetti. Makale şu güçlü ifadelerle bitiyor: "Üyelik süreci hem AB hem de Türkiye için stratejik ve ekonomik açıdan hayati önem taşıyor. Bizler Türkiye'nin Avrupa hedefine ulaştırmak için reformlarını sürdürmekteki kararlılığını memnuniyetle karşılıyor ve destek veriyoruz. Birlikte, Türkiye ve AB, dünyanın şu an içinde olduğu ekonomik ve siyasi fırtınalardan güvenle çıkacaktır."...
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA