• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB Türkiyeye yeterli hareket imkanı sunar
06 Temmuz 2010 Salı 15:16

'AB Türkiye'ye yeterli hareket imkanı sunar'

Türkiye'nin yeni dış politikasını değerlendiren Alman siyasetçiler, 'Türkiye AB'den kopmamalı. AB'nin dış politkası, Türkiye'ye yeterince hareket imkanı sunacak niteliktedir' dedi
Deutsche Welle Türkçe Servisi, Alman siyasetçilerle Türkiye'nin yeni dış politikasını konuştu. Siyasetçiler Türkiye'nin AB'den uzaklaşmaması gerektiğini söylerken, AB'nin Türkiye’den dış politikada uyum beklediğini belirtti.

Jülide Danışman imzası ile çıkan haberde, Alman Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz'in, "Türkiye dış politikada AB çizgisinden uzaklaşmamalı. Bu çizgi Türkiye’ye yeterince inisiyatif ve hareket imkânı sunacak kapasitedir" sözlerine yer verildi.

TÜRKİYE'NİN ÇABASI AB'NİN DE YARARINA

Polenz, Türkiye’nin yeni dış politikasında komşuları ile yaşadığı sorunları aşma çabasını olumlu olarak değerlendiriyor. Bu çabanın AB’nin de yararına olacağını kaydeden Hrıstiyan Demokrat politikacı, ancak Türkiye’nin dış politikada AB çizgisinden uzaklaşmaması gerektiğine de işaret ediyor.

TÜRKİYE'NİN BAĞIMSIZ TAVRINDAN KORKMAYIN

Sosyal Demokrat Parti Türkiye Koordinasyon Grubu Başkanı Dietmar Nietan ise Türkiye’nin dış politika konusundaki bağımsız tavrından korkulmaması gerektiğini belirtiyor.

Nietan, Karadeniz ve Ortadoğu bölgelerinde istikrarın sağlanması için Türkiye ile ortaklaşa ne yapılabileceğini düşünmek gerektiğini ifade ediyor.

TÜRKİYE'Yİ AB'DE İSTEMEYENLER BENİ KIZDIRIYOR

Türkiye’ye tam üyelik perspektifi verilmesinin AB’nin çıkarına olacağına işaret eden Nietan, bazı Avrupalı siyasetçileri de şöyle eleştiriyor:

“Türkiye’yi Avrupa Birliği’nde istemediklerini söyleyen bazı Batılı siyasetçiler beni kızdırıyor. Ama bu siyasetçiler Türkiye’nin bağımsız tavrından, komşuları arasında önemli bir rol oynamasından da şikâyet ediyorlar. Bu bir çelişkidir. Türkiye bizim ortağımız, Avrupa’daki komşumuz olarak ya desteklenir ya da desteklenmez. Batı’da Türkiye’yi eleştirenlerin yarattığı tartışmayı – dikkatli bir şekilde ifade etmek gerekirse- haksızlık olarak görüyorum.”

AB SÜRECİ AĞIR AKSAK İLERLİYOR

2005 yılında AB ile tam üyelik müzakerelerine başlayan Türkiye, Kıbrıs sorunu ve Fransa’nın itirazları nedeniyle süreçte zorluklarla karşı karşıya. Ankara’nın, tam üyelik için 35 başlıkta müzakereleri tamamlaması gerekiyor, bugüne kadar açılan müzakere başlığı sayısı ise yalnızca 13.

Kıbrıs sorunu yüzünden 8 fasılda müzakereler askıya alınırken, tek yanlı olarak Fransa'nın 5 faslı ve son olarak Rumların 6 faslı tıkaması ve bunların bir kısmının çakışması nedeniyle geriye açılabilecek 4 fasıl kalıyor. AB yetkilileri, Türkiye’nin de reform sürecini yavaşlattığı bunun da yeni başlıkların açılmasını güçleştirdiğini kaydediyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA