• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB ile Türkiyenin göçmen pazarlığı
17 Aralık 2010 Cuma 16:47

AB ile Türkiye'nin göçmen pazarlığı

Avrupa'ya Türkiye üzerinden kaçak olarak giren 'düzensiz göçmenlerin' Türkiye'ye geri gönderilmesini öngören geri kabul anlaşması, imzaya hazır hale geldi.
Avrupa'ya Türkiye üzerinden kaçak olarak giren 'düzensiz göçmenlerin' Türkiye'ye geri gönderilmesini öngören geri kabul anlaşması, imzaya hazır hale geldi.
 
Fakat Ankara anlaşmaya imza koymak için kendi vatandaşlarına vize muafiyeti sağlayacak başka bir anlaşmanın müzakerelerinin başlamasını şart koşuyor.
 
Geri kabul anlaşması, Avrupa'da yakalanan çoğunluğu Afganistan, Pakistan, Irak gibi ülkelerden yasadışı yollarla gelen göçmenlerin eğer Türkiye topraklarını kullanarak gelmişlerse, Türkiye'ye geri gönderilmesini öngörüyor.
Masraflar ortak karşılanacak
Bu göçmenler bir süre Türkiye'de tutulduktan sonra, kendi ülkelerine iade edilecekler. Bütün bu işlemlerin yapılabilmesi için gerekli olan masrafları Avrupa Birliği ve Türkiye paylaşacak.
Geri kabul anlaşmasının müzakereleri için Avrupa Birliği'ne üye ülkeler, Avrupa Komisyonu'na yetki vermişti. Geçen sene başlayan müzakerelerde üzerinde en çok durulan konu, mali yükümlülüklerin nasıl paylaşılacağı olmuştu.
 
Türk diplomatik kaynakları, geri kabul anlaşmasında her şeyin Türkiye'nin istediği gibi olmadığını, ancak yine de uzlaşmaya varıldığını belirtiyorlar.
 
Türkiye vize muafiyetinde ısrarlı
 
Fakat Türkiye anlaşmaya paraf atmak için üye ülkelerin Avrupa Komisyonu'na başka bir anlaşmanın -Türkiye vatandaşlarına vize muafiyeti sağlayacak bir anlaşmanın- müzakerelerini başlatma yetkisi vermesini istiyor.
Ankara kendi vatandaşları için daha az belge ve daha kısa sürede vize almak anlamına gelen vize kolaylığı yerine, gerçek bir vize muafiyeti anlaşması yapmak istiyor.
Geri kabul anlaşmasının imzalanmasında tek sorun, vize muafiyeti pazarlığı değil.
 
Hangi sınırdan geldiyse oraya
 
Yunanistan, kaçak göçmenlerin yoğun biçimde kullandığı Ege denizinde Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınırların belirlenmesini istiyor.
Yasadışı bir göçmenin hangi ülkenin sınırlarını kullanarak Avrupa'ya ulaştığı, nereye gönderileceğini de belirleyecek.
Oysa Ege denizinde kara suları konusunda Türkiye ve Yunanistan arasında anlaşmazlıklar bulunuyor.
 
İddiaya göre her yıl 100 bin kişi geçiyor
Her yıl yaklaşık 100 bin kişinin Türkiye topraklarını kullanarak yasal olmayan yollarla Avrupa'ya gittiği tahmin ediliyor.
Geçen yıl Türk güvenlik kuvvetleri yaklaşık 70 bin düzensiz göçmeni yakalamıştı.
Geri kabul anlaşması yürürlüğe girerse, önce Türkiye'ye sonra da kendi ülkelerine iade edileceklerini bildiklerinden bu göçmenlerin başka yollarla Avrupa'ya ulaşmaya çalışacağı tahmin ediliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA