• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB hedefimizden vazgeçmedik
31 Ekim 2012 Çarşamba 09:00

'AB hedefimizden vazgeçmedik'

Berlin'de yeni Türk Büyükelçilik binası görkemli bir törenle açıldı. Açılış töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir konuşma yaptı.
 Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük dış temsililcik binası olma özelliğini taşıyan binanın açılışına, Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin yanı sıra Berlin’de bulunan yabancı misyon şefleri, eyalet politikacıları da katıldı.
Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük misyon binası olan yeni Berlin Büyükelçiliği törenle hizmete açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçilik binası önündeki göndere Türk bayrağı çekti.
Açılış töreni, bayrağın göndere çekilmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Başbakan Erdoğan, daha sonra büyükelçilik binasının açılış kurdelesini kesti.
Törende yaptığı konuşmada AB üyelik sürecine değinen Erdoğan, "AB'nin amacına ve başarısına inandığımız için üyelik hedefinden vazgeçmedik" dedi.
'AB HEDEFİMİZDEN VAZGEÇMEDİK'
Erdoğan, konuşmasında özetle şunları kaydetti:
"Bu açılışla bir asır önceki büyükelçiliğimizin bulunduğu yere geri dönmüş bulunuyoruz. Büyükelçilik binamız tarihi persfektif içerisinde yer ve mimarisi itibariyle Türk kültürünü ve devlet geleneğini layıkıyla temsil eden bir yapı olduğunu düşünüyoruz.
Yine bu binayı yerinin geçmişi itibariyle Almanya ile yakın dostluk ilişkilerimizin sembolü olarak görüyorum. Türkiye ve Almanya arasındaki diplomatik ilişkiler çok daha eskilere dayanmaktadır. 2013'te 250 yılı geride bırakmış olacağız.
Berlin Avrupa'da Roma ve İstanbul'a kıyasla daha genç bir şehirdir. Buna rağmen Berlin, 18. asırdan itibaren hızla gelişerek Avrupa'nın merkezi haline geldi. Almanya Avrupa Birliği projesinin başlangıç noktası olması itibariyle de ayrı bir öneme sahiptir.
Halen yaşanmakta olan ekonomik kriz bu projenin daha fazla önem kazanacağını gösteriyor. Bu çerçevede AB'nin Türkiye ile ilişkilerini stratejik bir bakış açısıyla ele alması gerektiğine inanıyoruz. Birliğin genişleme sürecinin devam ettirilmesi suretiyle barış huzur ve refahın daha geniş bir coğrafyaya yayılmasını temenni ediyorum.
Türkiye AB'nin amacına ve başarısına inandığı için üyelik hedefinden vazgeçmedi. Müzakere sürecinde siyasi saiklerden kaynaklı tıkanıklığın fayda getirmediğini ve üyeliğimizin her iki tarafın da faydasına olduğunun görülmesi gerektiğine inanıyoruz."
OSMANLI DÖNEMİNDE DE KULLANILIYORDU
Berlin Büyükelçiliği yeni kançılarya binası, 69 yıl sonra Berlin’deki tarihi mekanına geri döndü. Osmanlı döneminde elçilik binası olarak kullanılan arsa üzerinde inşa edilen kançılarya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Açılış için düzenlenen törene Alman hükümeti adına Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle katıldı. Bin 500’ün üzerinde davetlinin yer aldığı görkemli açılışta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AB’den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış da hazır bulundu.
30 MİLYON EURO’YA MAL OLDU
Yapımına geçtiğimiz yılın temmuz ayında başlanan Büyükelçilik Binası yaklaşık 30 milyon Euro’ya mal oldu. 3 bin metrekaralik alana sahip yeni bina, Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki en büyük misyon şefliği olma özelliği de taşıyor. Çatısının bir bölümü camla kaplı olan binada 110 kişilik bir sinema salonu ve çok amaçlı kullanım özelliği bulunan büyük bir salonu bulunuyor. Başbakan Erdoğan, Berlin’e haraketi öncesinde grup toplantısında yaptığı konuşmada, Büyükelçiliğin Türkiye’ye yakışır bir elçilik binası olduğunu belirtti.
OSMANLI MİRASI
Osmanlı döneminde Almanya’nın başkenti Berlin’de Tiergarten Caddesi ile Hildebrand Caddesi’nin kesiştiği yerde satın alınan bina 1918 yılından itibaren önce Osmanlı Büyükelçilik, ardından da 1923 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik binası olarak hizmet verildi. Bina 1944 yılına kadar büyükelçilik olarak kullanıldı. Ancak 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Berlin’e atılan bombalardan nasibini alan bina yerlebir oldu. 2. Dünya Savaşı’nın ardından 23 Mayıs 1949 tarihinde resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin yeni başkenti Bonn’da Türkiye 1950 yılında yeni Büyükelçiliğini açtı. Büyükelçilik 1950-1999 yılları arasında Bonn’da hizmet verdi. Federal hükümetin 1999 yılında Berlin’e taşınmasıyla Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği de aynı yıl Berlin’e taşındı. Büyükelçilik, Berlin’de altı katlı kiralık bir binada 1999 yılından bugüne kadar çalışmalarını sürdürdü.
BİNANIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
- Berlin Büyükelçiliği’nin ana giriş kapısı, Bonn’daki elçilik binasının kapısındaki bakırlar kullanılarak yapıldı.
- 800 kişilik çok amaçlı balo ve konferans salonu bulunuyor. Ancak salon, iki blok arasında kalan ve üstü tamamen camla kaplı galerinin kapılarının da açılmasıyla yaklaşık 2 bin kişiye de hizmet veribelecek.
- Galeride, yine eski Bonn Büyükelçiliği’nden getirilen ve Bedri Rahmi’nin eseri olan 9 parçadan oluşan bir vitray çalışması yer alıyor.
- Temeli 2010 yılının ekim ayında atılan yeni Büyükelçilik binasının inşası 24 ay sürdü.
- Toplam 3 bin 900 metrekalerik temel alanı olan elçiliğin garajı da dahil olmak üzere 10 bin metrekarelik kapalı alan zemini bulunuyor.
- Binada, video sunumlarının da yapılabileceği 110 kişilik anfi şeklinde konferans salonu yer alıyor.
- Yeni Büyükelçilik binası’nın iç ve dışa bakan camlarında Selçuklu desenleri hakim.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA