• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AAdan Zaman Gazetesine yalanlama
06 Aralık 2014 Cumartesi 09:29

AA'dan Zaman Gazetesine yalanlama

AA, Zaman Gazetesi köşe yazarı Turhan Bozkurt'un,"Vergilerimizin hesabını kim verecek AA" başlıklı yazısında, Ajansa yönelik gerçeğe aykırı iddialarda bulunulması nedeniyle gazeteye tekzip gönderdi.

Anadolu Ajansı, Zaman Gazetesi köşe yazarı Turhan Bozkurt'un, "Vergilerimizin hesabını kim verecek AA" başlıklı yazısında, Ajansa yönelik basın ahlak esaslarına aykırı yanıltıcı yorum ve gerçeğe aykırı iddialarda bulunulması nedeniyle bu gazeteye tekzip gönderdi.

Tekzip metninde, söz konusu köşe yazısında Ajans'ın kaynaklarının etkin kullanılmadığı, vatandaştan toplanan vergilerin zarara uğratıldığı ve kurumun denetlenemediği gibi asılsız iddialara yer verildiği belirtilerek,"Sözkonusu yazıda yer alan kurumun zarar ettiği iddiaları mesnetsiz ve gerçek dışıdır" denildi.

Anadolu Ajansı’nın bütçe transferinin 231 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 24’üncü maddesine göre; Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) üzerinden yapıldığına işaret edilen tekzip metni şöyle:

"Son dönemde yapılan yatırımlarla neredeyse beş kat büyüyen kurumumuzun başarısını anlayamayan Zaman gazetesi, bu kez de köşe yazarları üzerinden bütçe hareketlerini bahane ederek yıpratma gayreti içerisine girmiştir.

Sözkonusu yazıda yer alan kurumun zarar ettiği iddiaları mesnetsiz ve gerçek dışıdır. Son üç yılda oluşturulan yeni pazarlama ve satış stratejisiyle, ulusal ve uluslararası alanda geliştirilen ürünlerle AA’nın faaliyet gelirleri yüzde 71 oranında artmıştır. Son üç yıllık dönem içerisinde  kurumumuz  belirlediği "100. Yıl Vizyonu"nu çerçevesinde 8 dilde  (Türkçe, İngilizce, Arapça, BHS (Boşnakça-Hırvatça-Sırpça), Rusça, Kürtçe, Fransızca ve Arnavutça) yayın yapmaya başlamıştır. Bu dönem içerisinde kurumumuz yurt dışı bölge yapılanmasını güçlendirerek Ortadoğu ve Afrika, Avrupa, Amerika, Asya Kafkasya ve Pasifik bölge direktörlükleri oluşturmuştur. Ajans, yurt dışında 16 olan ofis sayısını 33'e, 40 olan temsilcilik sayısını ise 86'ya yükselterek uluslararası bir kuruluş haline gelmiştir. Bu dönem içerisinde  haber sayısı  günlük 600'den 2 bine, görüntü sayısı 120'den 250'ye ve fotoğraf sayısı 600'den bin 900'e çıkarılarak toplam üretim yaklaşık 3 kat artırılmıştır. Özellikle fotoğraf alanında uluslararası fotoğraf ajansları ile satış-dağıtım anlaşmaları imzalanarak, içeriklerinin dünya medyasında görünümü artırılmış ve beraberinde 450 bin dolar gelir sağlanmıştır. Yurt dışında üç yıl öncesine kadar abonesi bulunmayan kurumumuzun bugün 45 ülkede bin 370 abonesi bulunmaktadır.

Sözkonusu yazıda kurumumuz çalışanlarının ücretleriyle ilgili yer alan yorumlar da gerçek dışıdır. Bu iddiaların yer aldığı Zaman gazetesinde örgütlenmiş bir sendika bulunmazken, kurumumuzda iki ayrı sendika faaliyet göstermekte ve çalışanlarımızın ücretleri toplu sözleşmelerle belirlenmektedir. Ayrıca geçmişten gelen ücret dengesizliklerinin giderilmesi için de ilk kez skala çalışması yapılarak personelimizin maaşlarıyla ilgili daha adil bir yapı oluşturulmuştur. İddiaların aksine, kurumumuz çalışanlarına basın sektöründeki piyasa koşullarının üzerinde imkanlar sunulması  gayreti içerisinde olunmuş ve sosyal güvenlik imkanları da güçlendirilmiştir.

Bu arada Anadolu Ajansı’nın tüm ticari faaliyetleri  BYEGM’den ve Başbakanlık Teftiş Kurulundan görevli birer denetçi tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Yapılan tüm bu denetimlerde bugüne kadar kurumumuzla ilgili  herhangi bir hukuka aykırılık tespit edilmemiştir. Kurumumuzun bütçesi her yıl TBMM’de BYEGM bütçesi içinde görüşülmekte ve  kamuoyu ile tüm açıklığıyla paylaşılmaktadır.

Ayrıca ajansın hukuki alt yapısı ve hisse durumuyla ilgili tüm karışıklıklar,  6518 sayılı kanunun 4’ncü maddesinde yapılan düzenlemeyle ortadan kaldırılmış ve  ajansın hukuki durumu sağlam zemine oturtulmuştur.

Tüm bu tabloya rağmen Zaman gazetesinin hiçbir somut belge ve bilgiye dayanmayan haber ve yorumlarıyla kurumumuzu  hedef alması art niyetlidir ve habercilik etik kurallarıyla da bağdaşmamaktadır. Gazetenin defalarca yaptığı benzer asılsız haberler sebebiyle hukuki yollara başvurulmuştur. Buna rağmen  Zaman gazetesi konuyla ilgili asılsız haber ve yorumlarına  devam etmektedir. Öte yandan gazete hakkında, tüm telif hakları ajansa ait haber ve fotoğrafları basın çalışanlarının emeğini yok sayarak izinsiz kullanımı sebebiyle konu adli mercilere taşınmıştır.

Konuyu kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA