• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
98 İsrail Askeri Öldürüldü
19 Ocak 2009 Pazartesi 16:45

98 İsrail Askeri Öldürüldü

22 gün boyunca süren İsrail saldırıları geçici bir ateşkes ile son buldu. Saldırılarda ölen İsrail askerlerinin sayısı 98'i buldu.

22 gün boyunca süren İsrail saldırıları geçici bir ateşkes ile son buldu. Filistinliler'in "Furkan Savaşı" olarak adlandırdıkları saldırı İsrail, hedeflerine ulaşamadan son buldu. Hamas ve İslami Cihad İsrail saldırılarına karşı Gazze'yi savunmalarının bilançosunu basın açıklamalarıyla kamuoyuna duyurdu:

 

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın askeri kanadı şehit İzzeddin el-Kassam Tugayları diğer direnişçi gruplarla birlikte en az 80 kadar İsrail askeri öldürdüklerini açıkladı.

 

Gazze'de 22 gün süren çatışmaların ardından zafer ilan eden Hamas'ın askeri Kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, savaşta silah ve güçlerinden "önemli bir kayıp" vermediklerini bildirdi. El-Kassam Tugayları, savaş süresince 49 İsrail askerini öldürdüklerini, yüzlercesini yaraladıklarını belirtti.

 

İsrail Ordusunu gerçek kayıplarını açıklamaya davet eden Ebu Ubeyde ; “siyonist düşman korkak askerlerinin moralini korumak için çok sıkı bir sansür uyguluyor ve direniş tarafından stratejik hedeflere ilk defa fırlatılan füzeleri örtbas etmeye çalışıyor” dedi.

 

REHİN ALDIK REHİNELERİ İSRAİL ÖLDÜRDÜ

 

Gazze'de basın toplantısı düzenleyen İzzeddin El Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde en az 49 İsrail askerini öldürdüklerini tespit ettiklerini söyledi. Bazı İsrail askerlerini de rehin aldıklarını, ancak savaşın 5. günü, rehin alınanların iki gündür tutulduğu eve, bir İsrail F-16'sının füze saldırısında bulunduğunu ve rehin alınanlarla birlikte kendi üyelerinden 3'ünün de öldüğünü ifade etti.

 

EBU UBEYDE: 48 KASSAM MÜCAHİDİ ŞEHİD DÜŞTÜ

 

Ebu Ubeyde, savaşta öldürdükleri İsrail askerlerinin sayısını rehin alınanlarla birlikte 80 dolayında verirken, yüzlercesini yaraladıklarını savundu. Ebu Ubeyde, kendilerinin 48 üyesini kaybettiğini ifade etti. Ebu Ubeyde, “askeri gücümüzden çok basit bir şey yitirdik onu da savaş esnasında ve sonrasında telafi ettik” dedi.

 

ŞEHİTLERİN YÜZDE 90'I SİVİL

 

Ebu Ubeyde, bu süreç içerisinde İsrail tarafına 980 roket attıklarını kaydetti ve bunların dökümünü de 340 kassam roketi, 210 Grad füzesi, 422 katyuşa füzesi olarak verdi.
Savaşta ölen Filistinlilerin sayısının çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 1300 olduğunu belirten Ebu Ubeyda, ölenlerin çoğunun sivil olduğunu vurguladı.

 

47 İSRAİL TANKI ZARAR GÖRDÜ 4 UÇAK VURULDU 1'İ DÜŞÜRÜLDÜ

 

İki ayrı eylemde birkaç İsrail askerini esir aldıklarını açıklayan Ebu Ubeyde “ancak İsrail savaş uçakları direnişçilerle birlikte bu esir askerleri de öldürdü” dedi. Ebu Ubeyde ayrıca bir keşif uçağı düşürdüklerini, dört helikopter vurduklarını 47 tank, bir buldozer ve bir asker nakil aracını imha ettiklerini açıkladı. Ebu Ubeyde ayrıca 4 uçak vurduklarını, bir uçağı da Gazze içinde düşürdüklerini ifade etti.

 

Direnişçilerin İsrail tanklarına 98 adet roket ve bir tanksavarla karşı koyduklarını açıklayan Ebu Ubeyde İsrail askerlerine 79 bomba attıklarını, 53 askeri uzaktan silahla avladıklarını israilli askerleri 12 defa pusuya düşürdüklerini ve 19 ayrı eylemde silahlı çatıştıklarını açıkladı.

 

Her zaman olduğu gibi yüzü maskeli olarak basın toplantısı yapan Ebu Ubeyde, Hamas'ın silahsızlandırılmasına yönelik çabalara da meydan okudu ve "Elinizden ne geliyorsa yapın... Silahlanmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

 

FÜZE SALDIRILARI HİÇ DURMADI

 

Üzerinde İsrail askerlerinin bulunduğu bir tanka karşı istişhadi bir eylem gerçekleştirdiklerini açıklayan Ebu Ubeyde İsrail şehirlerine karşı 980 adet füze ve roket fırlattıklarını direnişin füze gücünün daha da geliştiğini ve daha uzak menzillere ulaşacağını vurguladı.

 

Direniş füzeleri önceden hazırlanan plan çerçevesinde fırlattığını kaydeden Ebu Ubeyde İsraillilerden gelen bir baskıdan kendi serbest iradeleriyle füze saldırılarını durdurduklarını vurgulayarak el-Kassam’a mensup hiçbir direnişçinin tutuklanmadığını İsrail ordusunun yalnızca sivilleri tutukladığını açıkladı.

 

Ebu Ubeyde ayrıca Gazze’deki Filistin direnişine silah sevkiyatını durdurmak için alınacak uluslar arası yeni önlemlere ilişkin olarak sorulan bir soruya şu cevabı verdi:  “Doğal olan Gazze’ye alenen ve resmi bir şekilde silah sokulmasıdır, önlemler ne kadar artırılsa artırılsın direnişin Gazze Şeridi’ne silah sokmasına engel olamayacaklar. İstediklerini yapsınlar, Gazze’ye silah sokulması ya da kendi imkânlarımızla silah yapımı bizim işimiz. Silahı içeriye nasıl sokacağımızı çok iyi biliyoruz.”

 

İSLAMİ CİHAD: 18 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRDÜK 56'SINI YARALADIK

 

Filistin İslâmî Cihad Hareketi’nin askerî kanadı durumundaki Kudüs Seriyyeleri (Saraya al-Quds), işgalci Siyonist devletin Gazze’ye yönelik vahşi saldırısının başlamasından bu yana geçen 22 günlük savaş süresince gerçekleştirdiği cihad etkinlikleri hakkında bir rapor yayınladı.

 

SERİYYELER'DEN 34 ŞEHİDİMİZ VAR

 

Kudüs Seriyyeleri'nin yayınladığı rapora göre yirmi iki günlük savaş süresince İslâmî Cihad mücahitlerinden şehit edilenlerin sayısı 34’ü buldu. Bunların önemli bir kısmını işgal devletinin hava saldırılarında hedef alınarak şehit olanlar oluşturuyor. Bazıları da cephede Siyonist saldırganlara karşı çarpışmalarda şehit edildi. Şehit edilenlerin arasında cephe komutanları da yer alıyor. Kudüs Müfrezeleri mücahitlerinin gerçekleştirdiği cephe çatışmalarında veya saldırganların pusuya düşürülmesi suretiyle işgalcilerden 18 asker öldürüldü, 56 asker ise yaralandı.

 

Kudüs Seriyyeleri tarafından işgalci saldırganlara ait hedeflere atılan füze ve havan topu sayısı ise 235’i buldu. Bunların 158’ini füzeler oluşturuyor ve Askalan, Sderot, Kefar İzze, Nahil Uz, Biri, Nir Uz, Nirim, Meftahim ve Aşkol gibi bölgelere fırlatıldı. Füze saldırılarında işgalci göçmenlerden 16 kişi yaralandı. Ayrıca önemli miktarlarda maddi hasar meydana geldiği bildirildi. Kudüs Müfrezeleri tarafından işgal yönetimi hedeflerine 77 adet de havan topu mermisi atıldı. Ayrıca 27 adet RPG tanksavar füzesi ve 35 adet el bombası atıldı.

 

TOPLAM 98 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

 

Hamas'ın "Furkan Savaşı" olarak adlandırdığı İsrail'in 23 günlük saldırısının sonucu olarak 48'i Hamas, 34'ü İslami Cihad üyesi 82 mücahid şehid oldu toplam 98 İsrail askeri öldürüldü.

 

New York Times gazetesi, İsrail ordusunun yoğun ve vahşi bombardımana rağmen Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nı bitiremediği gibi, füze atışına da engel olamadığını yazdı.

 

New York Times: “İsrail Ordusu Hamas’ı ve Kassam Tugaylarını Zayıflatamadı”

Gazete İsrail istihbarat yetkililerinden birine dayandırarak verdiği haberde, İsrail güçlerinin yoğun bir şekilde yaptığı saldırı ve bombardımana rağmen ana hedeflerini gerçekleştiremediğini kaydetti.

 

Gazete devamla şöyle yazdı: “İsrailli yetkililerden bazılarının bu görüşleri, daimi bir çözümün ancak siyasi anlaşmalarla sağlanabileceğini ve Hamas’ın askeri kanadı Kassam’ın askeri gücünün ancak bu yolla zayıflatılabileceğini gösteriyor. İsrail istihbarat kaynakları Gazze savaşında Kassam’ın çok az etkilendiğini ifade ediyorlar.”

 

Gazete Siyonist istihbarat kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, yoğun bir şekilde yapılan bombardımana rağmen Kassam’ın her gün düzenli olarak 20-30 uzun menzilli füze attığını, bu düzenli saldırıların Kassam’ın sahip olduğu gücün yoğun bombardımana rağmen önemli ölçüde zarar görmediğini gösterdiğini yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA