• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
92 yıllık coşku
19 Mayıs 2011 Perşembe 10:01

92 yıllık coşku

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor.  Kutlamalar kapsamında Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.    
Anıtkabir'deki törene, Gül'ün yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri ve diğer devlet erkanı katıldı.
Törene katılanlar, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldiler. Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslü, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazan çelengi bıraktı. Devlet erkanı daha sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.
Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:
''Aziz Atatürk, istiklal mücadelesini başlatmak amacıyla Samsun'a çıkışınızın 92. yıl dönümünde milletçe büyük bir gurur yaşıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti, ideallerinizden güç alarak ilerlemesine devam etmektedir. Özgüven içerisinde yükselen Türkiye, sahip olduğu nitelikleri ve benimsediği değerlerle, çevresine istikrar yayan ve ilham kaynağı olan bir ülke konumundadır. Ülkemizin elde ettiği muazzam başarılar, gösterdiğiniz hedeflere ulaşacağımızın da ispatıdır. Bu güvenimizin en önemli dayanağını oluşturan Türk gençliği, ülkemizi her alanda yüceltmeye ve geleceğe en güçlü şekilde taşımaya azimlidir.
Gençlerimize armağan ettiğiniz milli bayramımızda sizi saygıyla, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.''
Devlet erkanının töreninin ardından, askerler ve öğrenciler de mozolenin önünde saygı geçişinde bulundu.
İstanbul'daki kutlamalar ise Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak ve törenler, Türk Telekom Arena Stadı'nda sürecek.

KUTLAMA MESAJLARI
Tüm yurtta ve dış temsilciliklerde coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla başta Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan olmak üzere devlet liderleri kutlama mesajları yayımladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül mesajında şunları kaydetti:
''Türk gençliğine olan güvenimi bir kez daha yinelemek istiyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. Büyük Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Siz sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.''

TBMM BAŞKANI MEHMET ALİ ŞAHİN
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de yayımladığı mesajında, şu ifadelere yer verdi:
''Milletimizin kanıyla, canıyla verdiği mücadelenin sonucu kurulan Cumhuriyet ise gençliğe emanet edilmiştir. Gençlerimizin çalışkanlıkları, bilgi, birikim ve becerileriyle ülkemiz daha ileriye gidecektir. Bu kutsal emaneti korumak ve yaşatmak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak, gençlerimizin en başta gelen görev ve sorumluluğudur. Kurtuluş Savaşı'nın hangi şartlar altında kazanıldığını, Meclisimizin nasıl kurulduğunu ve Cumhuriyet Türkiyesi'nin ve demokrasinin hangi aşamalardan geçtiğini asla unutmamaları gerekir. Gençlerimizin demokrasiye, özgürlüklere bağlı, hukuka ve insan haklarına saygılı, kendine güvenen ve çözüm üreten bireyler olması hepimizin ortak arzusudur.''

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin istikbalinin istiklal şuuruyla yetişen gençlere emanet edildiğini belirterek şöyle devam etti:
''İnanıyorum ki gençlerimiz, Türkiye'nin bugün ulaştığı seviyeleri çok daha ileriye taşıyacaklardır. Bu duygularla, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, bütün gençlerimizi, bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA