• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
90 bin şehide Türkçe ve Kürtçe ağıtlar
15 Aralık 2009 Salı 01:34

90 bin şehide Türkçe ve Kürtçe ağıtlar

''Sarıkamış Kahramanlarının Türküsü'' adlı gecede, Sarıkamış Şehitleri için söylenmiş Türkçe, Çerkezce, Gürcüce, Lazca ve Kürtçe ağıtlar seslendirildi.
 

Sarıkamış harekatında donarak yaşamlarını yitiren 90 bin şehit, 5 dilde yakılan ağıtlarla anıldı.

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ile halk müziği sanatçısı Recep Ergül'ün ortak projesi olan gecede, ağıtları Ergül, İzzet Altınmeşe, Cavit Murtezaoğlu, Bayar Şahin, Muammer Ketencoğlu, Havva Karadaş ve Kuşha Doğan Özden yorumladı.

Proje çerçevesinde 90 bin şehide yakılan ağıtlardan oluşan ''Sarıkamış'a Varamadan'' adlı albümünden bir çalışmasını davetliler ile paylaşan Recep Ergül, Türkçe ve Kürtçe ağıtlar seslendirdi. Ergül, tulum ve kemençe eşliğinde Karadeniz yöresinden de ağıtlar söyledi.

Bayar Şahin'in Gürcüce, Muammer Ketencoğlu, Havva Karadaş ve Kuşha Doğan Özden'in Çerkezce ağıtlar seslendirdiği gecede, İzzet Altınmeşe bir uzun hava söyledi.

İranlı sanatçı Cavit Murtezaoğlu ise Ergül ile ''Kışlalar doldu bugün'' adlı uzun havayı yorumladı.

İkbal Gürpınar'ın sunduğu ve şiirler seslendirdiği gecede, Sarıkamış harekatını anlatan bir belgesel de gösterildi.

Sarıkamış şehitlerinin cenazelerinin toplanmasını içeren görüntülerin eşliğinde konuşan Prof. Dr. Bingür Sönmez, görüntülerin 1915 yılı bahar aylarında Ruslar tarafından Sarıkamış önlerinde çekildiğini, Sovyetler Birliği dağılınca KGB arşivinin devlete geçmesiyle ulaşılabildiğini kaydetti.

Rusların, kendilerine bu cephede yapılan saldırıya karşılık, müttefiklerinden Çanakkale'de saldırıya geçmelerini istediğini ve hedeflerinin İstanbul olduğunu anlatan Prof. Dr. Sönmez, ''Bu körpecik insanlar 3 bin 150 metrede aslında İstanbul'u korumuşlardır'' diye konuştu.

Sarıkamış cephesinde, askerlerin, düşmana tek kurşun sıkmadan öldükleri bilgisinin yanlış olduğunu, oraya gelene kadar askerlerin göğüs göğüse çarpıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Sönmez, Sarıkamış'ta kaç askerin donarak şehit olduğunun bilinmediğini, ancak ''Sarıkamış diye kırıldı 90 bin evin ocağı'' türküsünde rakam telaffuz edildiğini anlattı.

Ağıtların geleceğe mesaj bırakan tarihi belgeler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sönmez, ''Bu çalışmayı büyük bir emek ve özveri ile gerçekleştiren Recep Ergül biliyor ki her şehide bir ağıt yaksak, onlara olan borcumuzu ancak ödeyebiliriz. Ne mutlu şehitlere hizmet eden ozanlarımıza'' şeklinde konuştu. Prof. Dr. Sönmez, halk edebiyatı araştırmacılarından köy köy dolaşıp bu ağıtları toplamalarını istedi.

Konserin açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Numan Güzey, şehitliğin cennete girmenin en kısa yolu olduğunu ifade ettiği konuşmasında, Sarıkamış'ta şehit olanların sayısının Karadeniz'de batırılan 3 gemideki 3 bin kişi ile 90 bini aştığını kaydetti.

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA