• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
9. Ufuk Turu Toplantıları başladı
17 Mayıs 2012 Perşembe 14:27

9. Ufuk Turu Toplantıları başladı

Konya Sivil Toplum Kuruluşlarının Alanya Bera Otelde düzenledikleri 9. Ufuk Turu Toplantılarında konuşan İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, toplumların kardeşliğinin engellenemeyeceğini kaydetti

Konya Sivil Toplum Kuruluşları’nın Alanya Bera Otel’de düzenledikleri 9. Ufuk Turu Toplantıları’nda konuşan İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi,  toplumların kardeşliğinin engellenemeyeceğini kaydetti

Konya Sivil Toplum Kuruluşları’nın Alanya Bera Otel’de düzenledikleri 9. Ufuk Turu Toplantıları, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve protokol konuşmalarıyla başladı. Programa, Aile ve Sosyal Politikalar Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, AK Parti 22. Dönem Milletvekili Hüsnü Tuna, akademisyenler,  Konya ve Türkiye’nin dört bir tarafındaki STK’ların başkan ve temsilcileri katılıyor. Değişen Dünyamızda Aile başlığıyla gerçekleşen toplantıların açış konuşmasını yapan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, “Bu yoğun iletişim ortamı içerisinde olup biten hiçbir şey gizli mahfillerde kalmıyor.  Artık hiçbir şey gizli mahfillerde, gizli yerlerde planlanarak halkla bir takım manipülasyonlarla dayatılamaz” dedi. Günümüzde sivil toplum kuruluşlarının öneminin daha da arttığını kaydeden Selvi, bütün insanlıkla paylaşılabilecek şeyler yapılması gerektiğine işaret etti, akademisyenlere ve düşünce adamlarına çok şeyler düştüğünü vurguladı.
SINIRLAR İNSANIN SINIRLARI DEĞİL!
Selvi, milleti hesaba katmadan yapılan çalışmaların faydasız sonuçlanacağını belirterek , “Bugün çocuklarımız en prestijli internet sitelerini çökertebiliyor. Hiç kimsenin açık açık konuşamadığı yerlerde ertesi gün milyonlarca insan meydanda toplanıyor. Gelinen noktayı çok anlamlı ve doğru buluyoruz. Hepimiz Allah’ın kuluyuz, kimsenin kimseye hükmetme zorunluluğu yoktur. Ülkelerde ve ülkemizde her kim ne yapıyorsa, insanlığı hesaba katmak zorundadır” diye kaydetti. Hiçbir zaman ülkelerin sınırlarının bugünkü kadar katılaşmadığını anlatan Selvi, “Geçmişte bir insan İspanyadan çıkıyor, Dünyayı dolaşıyor, Konya’ya, Hindistan’a, Çin’e gidiyordu. Kimse sen nereden geldin demiyordu. Pasaportları da yoktu. Şunu ifade etmek istiyorum; geçen yüzyıl sınırlar katılaştı, şimdi ise bu sınırlar yıkılıyor.  Bütün Yunan halkını çocukluğumuzdan beri düşman biliriz. Fakat Mavi Marmara’da Yunan ve İspanyollarla beraber seyahat ettik… İnsanların sınırları devletlerin sınırlarıyla belirlenemez. Milletlerin ve toplumların kardeşliği sınır çizgileriyle engellenemez. Sınırlarla değil insanlarla hasbi olarak buluşmak istiyoruz. Hepimiz Hz. Adem’in çocuklarıyız, insanlar farklılıklarına rağmen birlikte yaşayabilmeliler” diye konuştu. Selvi, ailenin de insanlığın yaşamış olduğu sorunların çözümünde ve merkezinde olduğunu kaydederek toplantıların hayırlara vesile olmasını diledi.
 
EĞİTİM NOKTASINDA YAPMAMIZ GEREKENLER VAR
Aile ve Sosyal Politikalar Genel Müdürü Ömer Bozoğlu da, Konya STK’larının gerçekleştirdiği Ufuk Turu Toplantıları’nın önemine işaret ederek  “Sivilin sesi yönetime ne kadar ulaşırsa, yönetim de milletin değerleriyle buluşarak huzur, mutluluk ve güvenin tesisini sağlar. Buradaki toplantıların yönetimlere katkısı büyük olacaktır diye kaydetti. Dünyada aile konusunda değişen şeyler olduğunu anlatan Bozoğlu şöyle devam etti:  Birey olarak kendi hayatımıza bakacak olursak değişimi görüyoruz. Toplumun en küçük birimi aile de bu değişimlerden ister istemez payını alıyor. Değişim hayatımızın gerçeği, bu gerçeği ne kadar doğru yönetebilirsek bizim için hayırlı ve faydalı olur. Aile ahlaki bir kurumdur, aile değerler üreten bir kurumdur. Bu değer üreten kurumun yerine başka kurumlar girerse, gözden geçirmemiz gereken bazı hususlar var demektir. İlk gözümüzü açtığımız yer ailedir. Yanlışı, kötüyü, iyiyi, sadakati ailede öğreniyoruz. Hiçbir çocuk doğarken cani olarak dünyaya gelmiyor. Saflık kavramını anlatırken çocuktan bahsederiz. Merhum Mehmet Akif, “Biz üç kurumun eğitimiyle büyüdük. Bunlar:  Mektep, sokak ve aile” demiştir. Bugün sokaktan çocuklarımızı korumaya çalışıyoruz. Öğretim noktasında çok iyi bir yerdeyiz ama eğitim noktasında yapmamız gerekenler var.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA