• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
9 Kültür Bakanı Konyada
17 Aralık 2009 Perşembe 13:25

9 Kültür Bakanı Konya'da

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde düzenlenen ve 9 Avrupa ülkesinin kültür bakanı ve bakanlık temsilcisinin katıldığı
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde düzenlenen ve 9 Avrupa ülkesinin kültür bakanı ve bakanlık temsilcisinin katıldığı Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Kültür Bakanları Toplantısı Konya'da yapıldı.
Dedeman Otel'de düzenlenen ve Somut Olmayan Kültürel Mirası Korunmasında Yeni Politikalar konusunun ele alındığı toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile 9 Avrupa ülkesinden gelen kültür bakanları ve bakanlık temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünyanın 1990'ların başında iki kutuplu bir dünya olmaktan çıktığını ancak istenilen düzeyde özgürlük ve refah ortamına ulaşılamadığını belirterek, "Duvarlar yıkılınca, dünya ikili kutuptan kurtuldu belki ancak kapital düzen bizleri istediğimiz özgürlüğe ve refaha kavuşturamadı. Aksine bizi biz yapan yani insanı insan yapan değerlerimizden giderek uzaklaştık ya da nemalaştırdık. 21. yüzyılın başındayız. Geride bıraktığımız yüzyıl pek de iç açıcı bir yüzyıl değildi. Savaşlarla başladı, savaşlarla devam etti ve savaşlarla sona erdi. Çok insan öldü, çok acı çekildi. Irkçılık ve milliyetçilik akımları katliamlara neden oldu. Yeni yüzyılda toplumlarımızın geçmişten taşıdığı duygularını,
örflerini, geleneklerini ticarileştirmeden ve bozmadan yeniden canlandırmak ve yeniden ortak bir değer haline yükseltmek zorundayız" dedi.

"SOYUT KÜLTÜREL MİRASIMIZI UNESCO'YA KAYDETTİRİYORUZ"
Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bize ait soyut kültürel mirasın korunması için çalışmalara hız verdiklerini de dile getiren Bakan Günay, "UNESCO'nun bizi biz yapan değerler konusunda insanlın somut olmayan kültürel miraslarını koruma sözleşmesine taraf olduktan sonra yoğun bir çalışma içine girdik. UNESCO'nun bu listesine bizden meddahlık, sema töreni, Karagöz, aşıklık geleneğini kaydettirdik. Ayrıca Kırkpınar Güreşleri, Nazar Boncuğu ve Keşkek yemeğini de dosya olarak sunduk ve kabul ettirdik.
Komşularımızla birlikte kutladığımız ve baharın habercisi olan Nevruz için de dosya hazırlayarak UNESCO'ya sunduk. Biz bu tür çalışmalarda komşularımızı da görmek ve bu değerlere birlikte sahip çıkmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
Bakan Günay'ın konuşmasının ardından 9 ülkenin kültür bakanları ve bakanlık temsilcileri söz alarak somut olmayan kültürel mirasın korunması için projelerini anlattı. Somut Olmayan Kültürel Mirası Koruma konusuyla ilgili bildiri görüşüldü.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA