• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
9 generalle Ankaraya geldi
17 Ağustos 2017 Perşembe 12:08

9 generalle Ankara'ya geldi

Ankara’ya 9 kişilik üst düzey askeri heyetle gelen İran Genelkurmay Başkanı Bakıri’nin ziyareti, Ortadoğu’da güvenliğin sağlanması için işbirliği arayışıyla öne çıktı. T

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Ankara’ya yakın çalışma ekibinin de aralarında bulunduğu 9 kişilik üst düzey askeri heyetle geldi. Tahran’dan 38 yıl sonra genelkurmay başkanı düzeyinde ilk resmi ziyarette terörle mücadele ve sınır güvenliğinin yanı sıra bölgedeki gelişmelerin iki ülkeye olumsuz yansımaları ele alındı.

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın davetlisi olarak 3 günlük ziyaret için Türkiye’ye gelen Bakıri, dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü. Erdoğan’ın Bakıri’yi kabulü sırasında, Külliye’de İran heyetinde yer alan askeri ve siyasi temsilcilerle alt düzeyde toplantılar yapıldı.

REFERANDUM ENDİŞESİ

Halen Haşdi Şabi’nin ulusal ordunun bir parçası haline getirildiği Irak’ta İran’ın hamlelerinden duyulan endişe masada olacak. Yine siyasi açıdan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde beklenen referandumun bölgede yol açabileceği sonuçlar da detaylı olarak çalışılıyor. Özellikle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bağımsızlık referandumuna destek açıklamasının İran’ı, bölgeye yönelik endişeye sevkettiği belirtiliyor.

TAHRAN’DAN PEŞ PEŞE ZİYARETLER

Bölgede kaos ortamı ve ateş çemberi giderek büyürken, İran’da Humeyni türbesi ve parlamento binasına saldırıların ertesi Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Türkiye’yi ziyareti ardından İran Genelkurmayı’ndan bu kadar kapsamlı bir heyetin ziyareti dikkati çekiyor. Bu durum, Türkiye’nin yıllarca İran’ı uyardığı, anlatmaya çalıştığı tehdidi ve bölgedeki durumun vahametini İran’ın ancak bugün anlayabildiği şeklinde değerlendiriliyor.

KURMAYLARIYLA GELDİ

Bakıri, Türkiye’ye 9 kişilik askeri heyetle geldi. Heyetteki 9 İranlı komutan arasında uluslararası işlerden sorumlu Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Hudut Komutanı, İran Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı, Harekat Başkanlığından temsilciler yer alıyor. Geniş bir askeri heyetle gelip 3 gün gibi uzun bir süre kalan İranlı konuk bugüne kadar olmamıştı. Yine İranlı üst düzey askeri ve siyasi heyetin Türkiye’nin karşılıklı her kurumuyla uzun bir görüşme maratonu gerçekleştirmesi de İran’ın bölgedeki son gelişmeler ve bu gelişmelere yönelik Tahran'ın güvenliğine yönelen tehdit karşısında Türkiye ile işbirliğine verdiği önemi ortaya koyuyor.

Sınırın güvenliği için güven ortamı şart

Terörle mücadele kapsamında üzerinde durulan önemli konulardan biri ise hudut güvenliği konusunda karşılıklı işbirliği ve güven ortamının sağlanması. Tümgeneral Bakıri ile birlikte, İran’ın sınır güvenliğinden sorumlu en üst düzey yöneticisi olan İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı General Muhammed Hakpur ile Hudut Komutanı da heyette yer aldı. Sınır güvenliğine yönelik görüşmeler kapsamında, PKK’lı teröristlerin sınırlardan yaptığı sızmalar, İran’da bulunan PKK terör örgütü yuvalarının mevcut durumu ve bölgede terörist elebaşılarının barındırılıyor

oluşu, kaçakçılık olayları ve sınırda yapılmak istenen fiziki güvenlik sistemleri ile mülteci geçişleri sorunu detaylı olarak masaya yatırıldı. Özellikle hudutlar konusunda kaybedilen işbirliği ve güven ortamının yeniden sağlanması isteniyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA