• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
8.5lik büyüme özel sektörün başarısı
02 Nisan 2012 Pazartesi 14:33

8.5'lik büyüme özel sektörün başarısı

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, dünyada Çinden sonra ikinci sırada gelen Türkiyenin yüzde 8,5lik oranla yakaladığı büyüme rakamının özel sektörün başarısı olarak değerlendirdi.
KTO Başkanı Selçuk Öztürk, dünyada Çin’den sonra ikinci sırada gelen Türkiye’nin yüzde 8,5’lik oranla yakaladığı büyüme rakamının özel sektörün başarısı olarak değerlendirdi. Öztürk, ithalatın büyümede artan etkisinin yurt içi yatırımların desteklenerek dengelenmesi gerektiğini söyledi.
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, 2011 tamamında gerçekleşen yüzde 8,5’lik büyümenin iş dünyasınca beklenen bir gelişme olduğunu söyledi. Öztürk, “Hükümetimizin öngördüğü şekilde büyüme dengeli seviyeye getirilmeye çalışılmaktadır. 2011’in son çeyreği itibariyle yüzde 5.2’lik büyüme bunu göstermektedir. Yurt içi yatırımların düşük katkı sağladığı büyümeye son iki çeyrek itibariyle ithalatın katkısı fazla olmuştur. Bu dönemde yurt içi üretimin ve dış ticaretin büyümeye dengeli katkısı sağlanmalıdır. Cari açığı tetikleyen, üretim kaynaklı olmayan bu durumun düzelmesi için ihracatın büyümeye ithalattan daha fazla katkı sağlaması gerekmektedir” dedi.
Başkan Öztürk, “Devlet - özel sektör işbirliğiyle, ülkemiz ekonomisinde verimlilik artırılmalı, yurt içi yatırımlar teşvik edilerek ithalatı azaltıcı ekonomik modelinin fiilen hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara önem verilmesi gerekmektedir. Kriz döneminin ardından büyümenin itici gücünü özel sektörümüz oluşturmuştur. Özel sektörümüzü destekleyecek, rekabet gücünü artıracak politikalara ağırlık vermeliyiz” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA