• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
’Konya özgürlüklerin ve yeniliklerin merkezi olmuştur
31 Ağustos 2010 Salı 14:09

’Konya özgürlüklerin ve yeniliklerin merkezi olmuştur'

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı 12 Eylüldeki referandumla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı 12 Eylül’deki referandumla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu;’’12 Eylül’de yapılacak olan referandum öncesinde kamuoyunda tartışmanın bilinçli olarak yanlış zeminlere çekildiğini düşünüyor, yaşanan kavram karmaşasının ortadan kaldırılmasını gerektiğine inanıyorum. İlk olarak vurgu yapmak istediğim husus; değişikliği halkımızın oyuna sunulan Anayasa’nın tanımıdır. Anayasalar, ülkelere ve milletlere istikamet çizen hukuki metinlerdir. Cumhuriyet döneminde üç anayasa çıkarılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk anayasası 1924'te, ikincisi 1961'de ve bugün yürürlükte olan üçüncüsü de 1982 yılında kabul edilmiştir. 61 ve 82 anayasaları; sivil iktidarın alaşağı edildiği dönemlerde ortaya çıkan anayasalardır. Korkulara dayalı ve güvenlik eksenli olarak hazırlanmış bu metinler “Hayır” deme propagandası yapmanın yasak olduğu halkoylamaları ile yürürlüğe girmişlerdir. Oysa halkoylamaları demokrasinin festivalleri ve bayramlarıdır.’’ dedi.
Adalet ve Kalkınma Partisinin siyasi misyonunun  milletin iktidarını güçlendirmek üzerine kurulduğunu belirten Kabakçı, konuşmasına şöyle devam etmektedir;’’ Güven eksenli bir anayasa ülkenin geleceği demektir. Bugün var olan birçok ekonomik, siyasal, hukuki ve sosyal sorunun temelinde demokratik, kapsayıcı ve kuşatıcı bir Anayasaya sahip olunmaması yatmaktadır. Bu açıdan bakıldığında 12 Eylül’deki referandum oylaması ülkemiz demokrasisinin prangalarını kırması noktasında önemli bir adımı teşkil etmektedir. Unutulmamalıdır ki; bugün dünyada en kalkınmış ülkeler incelendiğinde demokrasinin en gelişmiş olduğu ülkeler olduğu görülecektir. Bu nedenle korku psikolojisi üzerine kurulu metinlerden demokratik ve özgürlüğe vurgu yapan metinlere geçiş için 12 Eylül 2010 tarihi milat oluşturacaktır. Demokratik ve özgür ortamlar partiler üstü kavramlar olup; sadece bir parti ile özdeşleştirilmemelidir. Bugün yapılan değişiklikler sadece AK Parti’nin siyasi geleceği ile sınırlı değildir. Olayı bu kadar dar bir çerçeveden görmek tek kelime ile vizyonsuzluktur. Bölgesinde ve dünyada güçlü, itibarlı bir ülke olmayı, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer almayı, kronik sorunları çözerek geleceğe daha emin adımlarla ilerlemeyi, en önemlisi de, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü egemen kılmayı hedeflemiş bir Türkiye'de artık kralların değil kuralların egemenliği geçerli olacaktır.’’ dedi.
Kabakçı kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu; ’’Kendi geleceğine karar verme iradesini milletimize çok gören anlayış mensuplarına, TBMM’ndeki Anayasa değişiklik görüşmelerinde en demokratik hakkı olan oy kullanma iradesini dahi yasaklamıştır. Aynı zihniyet kendisinin mecliste hayır demediği pakete bugün halkımızın hayır demesini isteyecek kadar antidemokratik bir tavır içerisindedir. Bu tavrı anlamakta zorluk çekiyoruz.Kamuoyunun bilinçli olarak yanlış yönlendirildiği bir diğer hususta; yapılacak halkoylamasını bir genel seçim atmosferine çekme çabalarıdır. Oysa yapılan, ülkemizin daha fazla özgürlüklere sahip olmasını amaçlayan değişikliklerin, halkımızın takdirine sunulmasıdır. Hürriyeti bulan saygıyı, itibarı ve güvenli bir geleceği bulacaktır. Bu ortak paydalar tüm vatandaşlarımızın menfaatine olan değerlerdir. Olayı tamamen seçim havasına sokarak AK Parti ve diğerleri gibi bir kutuplaşma hedeflenmektedir. Dikkat ederseniz tüm söylemler anayasa değişikliğinin bir AK Parti Projesi olduğu üzerine kurulmuştur. Hâlbuki bu AK Parti Projesi ya da AK Parti iktidarının bir eylemi değildir.’’ dedi.
 
Kendileri  için evet diyenin de hayır diyenin de saygıdeğer olduğunu dile getiren Kabakçı demokrasinin esası da bu olduğunu ifade etti. Mustafa Kabakçı, ülkenin önünü açacak bu değişikliklerin inşallah halkımız tarafından kabul göreceğini   ifade ederek endişelerini dile getirdi; ‘’ Ancak bunu yaparken bu ülkenin geçmişte pek çok kere şahit olduğu ve çok fazla zarar gördüğü kutuplaşma ortamlarının ortaya çıkmamasına özen göstermeliyiz. AK Parti’nin hedefi milletin iktidarını güçlendirmek ve milleti asli unsur haline getirmektir. Türk milletinin değerleri ile barışık bir siyasi ortam, ülkenin geleceği açısından temel oluşturacaktır. Siyasi yapılar milletin değerleriyle ya barışacaklar ya da siyaseti bırakacaklardır. Bırakmazlar ise Türk Milleti onları geçmişte pek çok örneğinde olduğu gibi demokrasi mezarlığına gönderecektir. Milletin değerleriyle barışık siyasi yapılar ülkemizde barışı, huzuru ve istikrarı güçlendireceklerdir.’’ dedi.
 
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı konuşmasını şu sözlerle tamamladı; ‘’Konya, tarihin her döneminde özgürlüklerin ve yeniliklerin merkezi olmuştur ve bu özelliğini geleceğe taşımaya devam edecektir. Ülkenin geleceğini şekillendirme de AK Parti ile yarışmayı düşünenler 2011’e kadar sabretmelidirler. Bugün tartışmamız gereken milletimizin geleceğini doğrudan etkileyecek olan Anayasa’dır. 12 Eylül’de oylanacak Anayasa Paketi ile geciken ve geciktikçe ülkemize çok şey kaybettiren engellerin kaldırılmasını milli iradenin sahibi olan Türk Milletine arz ediyoruz. Milletimiz daha özgür, daha demokratik, hukukun her şeyin üstünde olduğu yönündeki iradesini EVET mührü ile ortaya koymalıdır. Ya korkularla, şüphelerle geleceğimizi karartacağız ya da bir EVET ile birbirine güvenen, eşitliklere inanan bir millet olarak yolumuza devam edeceğiz.’’ dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA