• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘YÖK’ün kararı ülkemiz açısından büyük bir kazançtır’
05 Ağustos 2009 Çarşamba 14:47

‘YÖK’ün kararı ülkemiz açısından büyük bir kazançtır’

Hava Kompresör İmalatı alanında faaliyet gösteren Özen Kompresör Ltd. Şti. Genel Müdürü İbrahim Özen, tek katsayı uygulaması kararının alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Hava Kompresör İmalatı alanında faaliyet gösteren Özen Kompresör Ltd. Şti. Genel Müdürü İbrahim Özen, tek katsayı uygulaması kararının alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
 YÖK’ün yapılan bir yanlıştan geç de olsa geri dönmesinin sevindirici olduğunu belirten İbrahim Özen, “1999–2009 yılları arasındaki bu karar ülkemizde haksız eğitim ve haksız katsayı uygulamasını getirmiştir. Bu zaman zarfı içerisinde yaklaşık 2 milyon meslek liseli gencimiz mağdur edilmiş, eğitim haklarından haklı oldukları halde yoksun bırakılmışlardır. Gelişmekte olan ve hızla gelişen bir ülke olarak Türkiye’ye yakışmayan ve birçok Avrupa ülkesinde de görülmeyen bu karar ülkemiz için bir kara lekedir. Ancak yakın zamanda YÖK Genel Kurulu’nda alınan kararla bu yanlıştan geç de olsa dönülmüştür. Ve bu dönüşüm ülkemiz açısından büyük bir kazançtır” dedi.
 
 Karar sonrasında açılan iptal davasına da değinen Özen, “İstanbul Barosu tarafından Danıştay’a açılan iptal davasının akıl almaz bir dava olduğunu belirtmek istiyorum. Ülkemizde hür iradeden, demokrasiden ve eşit şartlardan bahseden kişiler şimdi kalkıp kararın durdurulması ve iptali yönünde Danıştay’a dava açmaktadırlar. Özellikle davanın, bu değerleri savunan hukukçularımız tarafından açılmış olması bizlerde şaşkınlık uyandırmıştır. Önceden hak iken elden alınan ve uzun zaman sonra tekrardan verilen bir hakkın, haksızlık yapıldığı gerekçesi ile tekrardan geri alınması için açılan davanın sindirilebilir bir durum olduğunu düşünmüyorum” ifadesinde bulundu.
 
 Tek Katsayı uygulamasının sanayici açısından faydalı olacağını belirten İbrahim Özen, “Bizler sanayiciler olarak, son on yılda çektiğimiz kadar ara eleman sıkıntısı çekmedik. Tam şu kriz ortamında böyle bir kararın alınmasına sevinmiş iken, şimdi tekrardan ara eleman sıkıntısı çekecekmiyizin cevabını bulmaya çalışmaktayız. Bir sanayide kesintisiz üretimin yapılabilmesi için ara elemana çok büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Meslek liseleri ülkemizde ara eleman sıkıntısını gideren yegane yerlerdir. Temennimiz Danıştay’a açılan davanın geri dönmesi ve yanlışlar üstüne yanlışların yapılmamasıdır. Bilinmelidir ki üç yanlış bir doğruyu götürür” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA