• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Bu işin peşini bırakamayacağız’
26 Eylül 2010 Pazar 10:22

‘Bu işin peşini bırakamayacağız’

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ile bir araya geldi.
3.5 saat süren toplantı da Erdoğan referandum sonuçları ve yeni anayasa sürecini değerlendirdi. Gündemdeki çok sayıda konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Başbakan Erdoğan, MGK eski sekreteri emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun "Kıbrıs'ta cami yaktık" sözlerini "İtiraf var. Yargı değerlendirecektir. Biz de izlemeye devam edeceğiz "şeklinde değerlendirdi.
 
 KAPIMIZ HERKESE AÇIK
 
 Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Erdoğan,basına açık yaptığı konuşmasında, referandum sonuçlarıyla ilgili olarak, ''Biz 12 Eylül'de ortaya çıkan sonucun Türkiye haritasını farklı renklere boyadığına, farklı kutuplara savurduğuna asla inanmıyoruz'' diyerek şunları söyledi: "1982'den bu yana ilk kez darbe anayasasının ruhuna dokunuldu bu yüzden çok önemlidir. Seçmen tercihleri rasyonel bir seçimi işaret ediyor. Yüzde 77 katılım demokratik duyarlılığın iyi seviyelerde olduğunun göstergesi. Vatandaşın konuya ilgili ileri demokrasi özleminin göstergesidir. Demokrasi sadece iktidarlardan ibaret değildir. Güçlü iktidar kadar güçlü muhalefette önemlidir. Biz toplumda varsa kaygıları da gidermekle yükümlüyüz. Biz 73 milyonun hükümetiyiz. Kapımızda gönlümüz de herkese açık."
 
 Erdoğan yeni anayasa çalışmaları için ise, ''Başta muhalefet olmak üzere tüm kesimlerin de çalışmalar başlatmasını, 2011 seçimlerinin ardından da bu çalışmaların bir mutabakat içinde olgunlaşmasını, şekillenmesini bekliyoruz. Çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok" dedi.
 
 PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ
 
 Toplantını basına kapalı bölümünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, MGK eski sekreteri Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun "Halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Mesela bir cami yakılır. Kıbrıs'ta biz bunu yaptık. Bir cami yaktık" ifadesinin hatırlatılması üzerine, "Birinci derece de savcıların işidir. Kendi lisanıyla suç duyurusu hali var. İtiraf var. Yargı değerlendirecektir. Biz de izlemeye devam edeceğiz "dedi.
 
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ve cumhurbaşkanlığına adaylığı ile ilgili bir soruya ise Erdoğan, "Bundan sonraki süreç hukuki. Bizim belirleyeceğimiz bir süreç değil. Nihai kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek. Ben partimin başındayım. Cumhurbaşkanı'nın tekrar meclis tarafından seçilmesi gibi şeyler söyleniyor. Böyle bir şey olmaz. Biz işi aslına, millete götürdük. Artık geri dönüş olmaz" dedi.
 
 SEÇİM OKULLAR KAPANMADAN
 
 Başbakan Erdoğan, referandum sonrası yine sıkça gündeme getiriler erken seçim tartışmalarına da son noktayı koydu. Erdoğan, seçimin öne alınma ihtimali ile ilgili soruya "Seçimi normal tarihinden bir ay kadar öne alabiliriz. Okullar kapanmadan son hafta yapılabilir " yanıtını verdi.

 
HAKKARİ VE ŞIRNAK'A ÖZEL TERÖR UYGULAMASI
 
 Başbakan Erdoğan, "Eylemsizlik süreciyle ilgili teröristbaşı Öcalan ile görüşülüyor mu" yönündeki soruya, "Öcalan'ın bu süreci yönlendirmesi diye bir şey yok. Öcalan'ın örgüt üzerinde şu anda ağırlığı yok. Öcalan üzerinden liderlik mücadelesi veriliyor. İsmi kullanılıyor o kadar. Başbakanlığım boyunca sözlerinin etkili olduğunu görmedim. Örgütte lider değil liderler var. Avrupa kanadında başkaları Kandil'de başkaları ayrı işlerin içinde" yanıtını verdi.
 
 Başbakan Erdoğan son dönemde Hakkari ve Şırnak'ta sivillere yönelik saldırıların hatırlatılması üzerine "Güvenlik - özgürlük denkleminde hassas davranıyoruz. Fakat bazı sorunları da görmezden gelemeyiz. Orada güvenlik konusunda sıkıntılar var. Bölgede bir AK Parti var bir de BDP var. Partimin ilçe başkanını kaçırdılar. Tehdit ettiler. Zorla istifa ettirdiler. Okulları, yurtları bombaladılar. Gazeteleri bile tehdit ediyorlar. Birinci derecede yapmamız gereken güvenliği sağlamak. Güvenlik yapılanması bir değişim içinde. Farklı bir çalışma halindeyiz. O farklı bir etki meydana getirecektir. Şırnak ve Hakkari ile ilgili özel bir çalışmamız da var. Terör örgütünün halk üzerinde baskı kurmasının engelleyecek adımlar bunlar. Meydanı teröre bırakmayacağız" dedi. BUGÜN'ün "Şırnak ve Hakkari ile ilgili özel çalışma bir tür OHAL düzenlemesi mi" şeklindeki sorusuna Erdoğan "OHAL hiç bir şekilde gündemde yok. Yeni düzenleme güvenlik güçleninin konumlandırılması ile ilgili. Bölgede etkin güvenliği tesis edecek bir çalışma" dedi.
 
 BDP'NİN OYLARI BRÜT OY
 
 BDP'li yöneticilerin ayrılma içerikli konuşmalarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Bu onların kendi dünyalarında gerçekleşmiş olabilir. BDP'nin olabilir ama Kürtlerin hepsinin mantığı bu değildir. Dürüst konuşmuyorlar, samimi değiller. Sandığa gideni tehdit ettiler. Molotofladılar. Fakat bütün tehditlere rağmen gidip oy kullanan vatandaşım en güzel cevabı vermiş oldu. Bıraksınlar kendi haline, silahları kullanmasınlar, baskı yapmasınlar. Demokratik mücadelelerini versinler. Aldıkları oy ne kadar görelim. Şu anda brüt oyları o. Silahların etkisiyle öyle"dedi.
 

 
ÇİFT DİLLİ EĞİTİM BARIŞI BOZAR
 
 Erdoğan, Kürtçe eğitimle ilgili sorulara ise "Anadilde eğitim talepleriyle ilgili olarak bir noktayı ayırmak lazım. Ana  dilde eğitim ile anadilde öğrenim ayrı şeylerdir. Anadilin öğrenimi konusunda düzenlemeler yaptık. Kurslar, üniversiteler de kürsüler filan. Fakat çift dilli eğitim derseniz işin rengi değişir. Bu Türkiye'nin iç barışının geleceği açısından sıkıntılı. İç barışı tehdit edici yollara girmeyiz. Ortak dili bozar. Sıcak bakmayız. Ayrıca unutmayalım bu ülkedeki etnik unsurlar sadece Kürtler'den oluşmuyor. Kürt vatandaşlarım, aydınların bunu iyi düşünsün. Azınlıkların dil talebiyle ülkenin kendi vatandaşının dil talebini karıştırmayalım. Almanya'da ki Türkler için ana dilde eğitim talep ettik çünkü oradaki Türkler azınlık" şeklinde cevap verdi.
 

 
ALIRKEN BANA MI SORDULAR Kİ...
 
 Başbakan Erdoğan, "Bekir Coşkun'un işine son verilmesi için hükümetten baskı olduğu iddialarının hatırlatılması" üzerine, "Bu hadise bizi üzen olaylardan birisi. Habertürk'ten ayrılmasının siyasi baskı sonucunda olduğu ima edildi. Çok çirkin. Bize yönelik büyük bir haksızlıktır. Hakaret olsa dahi sabrettiğim birçok yazılar oldu. Cevap yetiştirme, patronlarına şikayet etme gibi bir ilkesizliğe hiç girmedim. Alırken bana mı sordular ki çıkartırlarken sorsunlar. Tamamen bir iç tasarruflarıdır. Faturasını bize kesmek bize haksızlıktır. Prensip olarak çok rahatsız olduğum meselelerde yargıya gidiyorum" dedi.
 
 "Medyanın bizim tarafımızı tutmasını istemiyoruz ama siyasi taraf haline gelerek, birilerinin psikolojik harekatının parçası olmasını da doğru bulmuyoruz" diyerek medyayı da eleştiren Erdoğan, "Ben eleştirilere bir şey demiyorum. Ama haksız eleştiriler yapılıyor. Adeta bugüne kadar manşetlerle çarpışarak bugünlere geldim. Bana 'Muhtar bile olamaz' dediler" diye konuştu.
 
 KILIÇDAROĞLU SAMİMİ DEĞİL
 
 Yeni anayasa için gerekirse yine halka gideceklerini açıklayan Erdoğan, bir soru üzerine CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili "Seçimi beklemeyelim, hemen yapalım" önerisini değerlendirdi. Erdoğan, "Samimi bir yaklaşım olarak görmüyorum. Önümüzde 10 aylık bir takvim var. Bu sürede yeni bir anayasa nasıl yapılacak? Bütçe var, uyum yasaları var. Zaten 3 ay da kampanya dönemi olacak. Bu sürede anayasa yapılır mı yapılmaz mı size bırakıyorum. MHP'de 2011 sonrasında da yok" diye konuştu. Erdoğan başörtüsü sorunun çözümü için yeni anayasanın bir fırsat olup olmayacağı yönündeki soruya ise, "Muhalefete referandum öncesi söyledik. Eğer samimiyseniz getirin gereğini yapalım. Üç maddelik iş. İki günde biter. CHP de işin içinde olursa, anayasa mahkemesine gidecek kimse kalmaz." dedi.
 
 BEDELLİ ASKERLİKTE KARAR MERCİİ HÜKÜMET
 
 Başbakan Erdoğan, son zamanların en tartışmalı konularından bedelli askerlik ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. "Bedelli askerlik ve tek tip askerlik konusunda gerek Milli Savunma Bakanlığı gerekse de Genelkurmay Başkanlığı çalışıyor" diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Dosya henüz tekamül etmiş, önüme gelmiş değil. Çalışmayı bize sunduklarında konuşacağız. Bedelli olmazsa neden olmazı soracağız, tek tip askerlik taleplerinin gerekçelerini konuşacağız. Karşıysanız neden karşısınız diye soracağız. Fakat şurası kesin, bu konuda karar mercii hükümettir."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA