• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Birçok sektörde söz sahibiyiz’
29 Temmuz 2009 Çarşamba 14:22

‘Birçok sektörde söz sahibiyiz’

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgili makamında ziyaret etti.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’i makamında ziyaret etti.
Konya’nın sanayisi ve ticareti ile büyük bir şehir olduğunu belirten Vali Doğan, “Konya artık dünya ölçeğinde bir sanayi bölgesi olmaya adaydır. Kabuğunu kırmak üzeredir. Kabuğunu kırma sürecinde de devletimizin isabetli bir teşhisinde desteğini sağlamış durumda. Artık Konya kalkınmada öncelik bakımından önemli bir avantaj elde etmiştir. O avantajını elbirliğiyle, gönül birliğiyle sağlayıp kağıt üzerinde olmaktan çıkarıp kuvveden (düşünce) fiile dönüştürme zamanı. Sanıyorum bunu da birlikte başaracağız. Umuyorum bu yolda bütün arkadaşlarımız bugünkü heyecanlarını muhafaza ederler” dedi.
Vali Doğan’a Konya sanayisi ve ekonomisi ile ilgili bilgi veren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Ülkemizin tarım ambarı olarak bilinen şehri Konya bugün tarım merkezi olmasının yanısıra önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden birisi olmuştur. Konya sanayisi 80 değişik sektördeki üretimi ile pazarda sektör lideri olduğumuz birçok alan vardır. Konya gıda ve gıda ürünlerinin ötesinde sanayi alanında farklı bir profile sahiptir. Nitekim yapılan çalışmalar sonucunda otomotiv yan sanayinden ayakkabıya, dökümden araç üstü ekipmanların üretimine, makine imalattan büro mobilyalarına değin geniş bir ürün ve üretim çeşitliliğine sahip bir yapı ortaya koymaktadır. Bu çeşitlilik bir taraftan olası dalgalanmalar karşısında bölgenin daha dirençli bir biçimde durmasını sağlarken diğer taraftan özellikle bölgeye gelecek yabancı ve yerli yatırımcının üretimle ilgili yan sanayi konusunda gerekli birikimin sunulmasını kolaylaştırmaktadır.” dedi
Konya’nın bugün dolaylı olarak yaklaşık 1.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Büyükhelvacıgil, “2007 yılında ihracatçı firma sayısı 576 iken, 2008 yılı Ocak-Nisan ayı itibariyle 654'e yükselmiştir. Ayrıca bilinen bir başka birincil faktör olarak tarım ve tarıma dayalı sanayi dikkat çekmektedir ki; tarımsal ekonomi gibi ülkemizin vazgeçilmezi olan bu alanda Konya gerek hammadde üretim gücü gerekse üretilmiş ürünlerin işlenmesi açısından öncü rol oynamaktadır. Diğer taraftan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’dan sonra Türkiye’de en fazla istihdam ve katma değer Konya’dadır. Bir bütün olarak baktığımızda ise turizm konusunda çok önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu da göz ardı etmemek gerekmektedir.”diye konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA