• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Belediyecilik hizmet duygusuyla yapılmalı’
10 Ağustos 2009 Pazartesi 10:09

‘Belediyecilik hizmet duygusuyla yapılmalı’

Başkan Akyürek TBB'nin Eğitim Seminerinde konuştu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İç İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğinde, Büyükşehir Belediyelerinin genel sekreter yardımcıları ile nüfusu 50 binin üzerindeki belediyelerin başkan yardımcılarına yönelik Antalya’da düzenlenen eğitim seminerine konuşmacı olarak katıldı.

Antalya’nın Belek İlçesi Maritim Otel’de düzenlenen toplantıda bütçe dengesi konusunda bir konuşma yapan Başkan Tahir Akyürek, şehirleri global rekabete hazırlamak gerektiğini belirterek, yeni yüzyılın şehirler yüzyılı olduğunu söyledi. Binlerce yıllık bir perspektif ile bakıldığında, zamanında büyük merkez olan bazı şehirlerin kaybolup gittiğini hatırlatan Başkan Akyürek, günümüzde rekabet ortamına hazır olmayan, geleceğe hazırlanmayan şehirlerin de kaybedeceğini ifade etti.
 
Belediyecilikte sorunların çözümü için genel bir vizyona sahip bütüncül bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, “Bizim kültürümüzde niyet çok önemlidir. İçinizde yaşattığınız duygu, sonucu doğrudan etkiler. Belediyeciliği menfaat için değil, hizmet duygusuyla yapmak gerekiyor. Bu niyetle yola çıkanlar problemlerin kolaycı çözüldüğünü görür” dedi.
 
Başkan Akyürek, belediyecilikte bütçeyi toparlayabilmek, yatırım yapabilmek için uyulması gereken kuralları da şöyle anlattı: “Tasarruf olmadan yatırım yapılamaz. Dünyada hiçbir kuruluşta kaynak sorunu yok diyemezsiniz. Her kuruluşun, her ülkenin kaynak sorunu vardır. Bunu aşmanın birinci yolu tasarruftur. Yanlış yatırım yapmamak, belediye hizmetlerinde rekabeti mutlaka sağlamak gerekiyor. Belediyeler rekabetten karlı çıkıyorlar. Gönüllü çalışmalara özel bir önem vermemiz gerekiyor. Konya’da son 5 yılda yoğun bir çalışmayla 73 okulun yaptırılıp açılmasını sağladık. Valilik ve belediyeler işbirliği içinde hayırsever vatandaşlarımızca bunu gerçekleştirdik. Gönüllü çalışmalara ve bağış konusuna özel bir ağırlık vermek gerektiğini yaşayarak gördük. Personel politikasına dikkat edilmeli. Personel harcamaları bütçenin 3’te birini asla geçmemeli. Ama 5’te biri rakamlarına çekilebilirse çok iyi olur. Konya’da bu oran yüzde 21. Bu demek değildir ki istihdam yapılmasın, işler aksasın. İstihdama katkı yapmanın çok değişik yolları var. Bir diğer konu; alacakların takibi. Birçok belediye alacaklarını takip etmiyor. Böyle davranmak size avantaj sağlamaz. Kaynak üretmek de çok önemlidir. İŞKUR ile işbirliğinde çeşitli projeler üretebilirsiniz. AB projelerinden yararlanabilirsiniz. Kalkınma Ajansı olan bölgelerde bu ajanslardan istifade edebilirsiniz. Kaynak üretmek için farklı projeler gerekiyor. Mesela; Konya’da 5-6 yerde atölyelerimiz vardı. Tüm atölyeleri bir merkezde topladık. Hem şehrin o bölgeleri güzelleşti, hem de rasyonel hizmet vermeye başladık. Zamandan ve personelden tasarruf sağlandı. Doğruyu yaptığınızda kazançlı çıkıyorsunuz.”
 
Mevlana Kültür Merkezi’ni devralarak 16 yılda yüzde 35’i tamamlanan merkezi 100 günde tamamladıklarını ve bunun karışlığında hazineden 7 milyon metrekare arazi aldıklarını da hatırlatan Başkan Akyürek, belediyecilikte bilerek yanlış yapılırsa 4 duvar arasında bile olsa kesinlikle hissedileceğini, ama doğruyu yapan kişilerin her zaman kazanacağını vurguladı.

 

 

YORUMLAR
Hilton Kaç Günde aptırılacak
Goca Gonyalı
Mevlana Kültür Merkezi ile Üçler Mezarlığı arasında kazısına başlanan hilton oteli kaç günde bitecek. bundan bir haber var mı? sen bundan haber ver.
88.254.4.152
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA