• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7asırlık tarihi camide tadilat
14 Ağustos 2010 Cumartesi 10:57

7asırlık tarihi camide tadilat

Beyşehir'deki Selçuklu eseri tarihi Eşrefoğlu Cami, uzaktan kumanda sistemiyle havalandırılmaya başlandı.
     İçerişehir Mahallesi sınırları içerisinde 1299 yılında inşa edilen yaklaşık 7 asırlık ibadethanede, bulunan kar deposuna, kar girişini sağlayan hava boşluğunun camekanla kapatılmasının ardından başlayan sıkıntı giderildi.
     Tarihi camide 11 yıldır imam olarak görev yapan İsmail Efe, Türkiye'de kar deposu bulunan başka bir cami olmadığını, buranın üzerindeki havalandırma boşluğunun ibadethanenin inşa edildiğinden 1941 yılına kadar açık olduğunu, ancak bu tarihten sonra camekanla kapatıldığı için yeterli havalandırma imkanının ortadan kalktığını belirtti.
     1941 yılına kadar toprak damda kış aylarında biriken karların, aşağıdaki kar deposuna depo edilmesi sayesinde, ahşap harikası camideki kolon ve kirişlerin nem ve rutubet ihtiyacının karşılandığını vurgulayan Efe, şunları kaydetti:
     ''Eşrefoğlu Cami'nin sütun ve kirişlerinin tamamı ahşap. Ahşabın nem ve rutubete ihtiyacı olduğundan dolayı böylesine bir kar deposu düşünülmüş. Kar deposunun üzeri 70 yıldır kapalı kalınca camideki ağaçların yüzde 10'luk bölümünde kuruma ve çatlamalar görüldüğü yapılan denetim ve kontrollerde ortaya çıktı. Bunun üzerine bu sıkıntıyı giderip, kar deposunun yeniden faaliyete geçirilmesi konusunda bir girişimde bulunduk. Camekandaki cam ve pencereler uzaktan kumandalı hale getirildi. Şimdi kurulan sistemle kar deposu üzerindeki havalandırma boşluğunun camekanları uzaktan kumanda sistemi ile istendiğinde açılır ve kapanır hale geldi. Katkılarından dolayı Akkanat Holding'e de teşekkür ediyorum.''
     Efe, kurulan yeni sistemin Eşrefoğlu Camisi'ne yeniden nefes aldırmaya başladığını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA