• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
739. Vuslat Törenleri
06 Aralık 2012 Perşembe 12:34

739. Vuslat Törenleri

Tüm dünyadan on birlerce kişinin katılacağı Hazreti Mevlananın 739uncu Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinde bu yıl sema programlarının yanında çok sayıda program da yapılacak.
Tüm dünyadan on birlerce kişinin katılacağı Hazreti Mevlana’nın 739’uncu Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nde bu yıl sema programlarının yanında çok sayıda program da yapılacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından, törenler kapsamında İngilizce ve Türkçe Mesnevi Dersleri düzenlenecek, tüm sema törenleri internet üzerinden canlı yayınlanacak.
Bir sevgi, barış ve hoşgörü şehri olan Konya’da her yıl gerçekleştirilen Hazreti Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri tüm dünyadan on binlerce insanı Konya’da buluşturuyor.
Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Uluslararası Mevlana Vakfı tarafından düzenlenen törenler, bu yıl birbirinden farklı ve ilgi çekici etkinliklerle gerçekleştirilecek.
Konya Büyükşehir Belediyesi, 7-17 Aralık tarihleri arasında yapılacak törenlere çeşitli programlarla katkıda bulunuyor.
Etkinliklerin yapıldığı Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi’nde ev sahibi olan Konya Büyükşehir Belediyesi, salonda ses ve ışık düzenlemeleri yaptı.
Büyükşehir Belediyesi tarafından, törenler kapsamında İngilizce ve Türkçe Mesnevi Dersleri düzenlenecek, tüm sema törenleri internet üzerinden canlı yayınlanacak.
7-17 Aralık tarihleri arasında her gün saat 19.00 ile 19.45 arası Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda Yard. Doç. Dr. Şadi Aydın Türkçe Mesnevi Dersleri, Mevlana Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda ise Yard. Doç. Dr. Tarık Quadir İngilizce Mesnevi dersleri verecek.
SEMA TÖRENLERİ İNTERNETTEN CANLI YAYINLANACAK
Konya Büyükşehir Belediyesi 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hazreti Mevlana’nın 739’uncu Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri’ni www.konya.bel.tr internet adresi üzerinden canlı yayınla tüm dünyaya ulaştıracak. Sitede ayrıca daha önceki yıllara ait sema törenleri de izlenebilecek.
Mevlana Türbesi ve Sultan Selim Camii önünde, Konya’ya gelen misafirleri en güzel şekilde ağırlamak için Türbeönü Meydanı düzenlemesini törenlere yetiştirmek için gece-gündüz çalışmaları sürdüren Büyükşehir Belediyesi, caddelerin törenler için süslenmesi ve temizlik çalışmalarını da tamamladı. Ayrıca, törenler boyunca Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek sergilerin yanı sıra Kültürpark’taki KOMEK Satış ve Sergi Merkezi’nde de Mevlana ve Mevlevilik ile ilgili eserler sergilenecek.
739. VUSLAT TÖRENLERİ
Dünyanın birçok ülkesinden on binlerce kişinin geleceği programlar 7 Aralık Cuma günü saat 14.00’da Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü ile başlayacak. Etkinlikler kapsamında saat 15.00’da Çocuk Semazenlerin Sema Töreni ve Gülbang Duası, saat 18.00’da 6. Uluslararası “Konya Dünya İnançları ve Köprüler” Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve sergi açılışları yapılacak.
Etkinliklerde her gün saat 19.00’de Mesnevi Dersleri, saat 14.00 ve 20.00’da ise sema programı, Ahmet Özhan konseri ve “Ömer Tuğrul İnançer ile Mesnevi’den Seçmeler” yer alacak.
Ayrıca, etkinlikler içinde Mevlana Araştırmacıları Çalıştayı, Hakk’a Yürüyüşünün 700. Yılında Sultan Veled Sempozyumu, Gönlümüzdeki Mevlana Söyleşileri Paneli, Hazreti Mevlana’nın Dünyada Yansıması Çalıştayı, Mevlana Celaleddin Rumi’nin Öğretilerinde Doğa ve Çevre Paneli, Hazreti Mevlana ve Osmanlı’nın Estetik Dünyası isimli konferans, Fransızca ve İngilizce konferans, Bab-ı Hamuşan isimli tiyatro, çok sayıda sergi ve konser yer alacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA