• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
70 milyon Baykal kışlaya dedi
23 Ocak 2010 Cumartesi 18:17

70 milyon ''Baykal kışlaya'' dedi

Taksim İstiklal Caddesi'nde bugün "Darbeleree karşı 70 milyon adım kooalisyonu" tarafından düzenlenen protesto yürüyüşüne çok sayıda
Taksim İstikal Caddesi bu gün sahne olduğu darbe karşıtı eylemle Türkiye'de "Sivil direnişin" başladığını haykırdı. Bu eylemi diğer eylemlerden farklı kılan en büyük özellik ise İslami hassasiyetleri olan kitlenin açık ve kalabalık bir şekilde eylemdeki yerini almasıydı. Yoğun kar yağışı altında devam eden eylemde darbecilerle birlikte en büyük tepkinin CHP ve Baykal'a duyulması sloganlara yansırken. Kozmik odadaki sırların açıklanması istendi.
Tünelden Taksim Atatürk anıtına kadar yürüyen binlerce kişi ellerinde taşıdığı Taraf Gazetesi ile medyaya seslendi. "Medya bunu da yaz" diye slohan atan kalabalıK CHP Beyoğlu İlçe binası önünde CHP ve Baykal aleyhinde slogan atarken, CHP'lilerin balkonda kalabalığı alkışlaması gözlendi. Yoğun kar yağışı altında yürüyen kalabalığa davulcular tempo tutarak eşlik etti.
"Darbeleree karşı 70 milyon adım kooalisyonu" tarafından düzenlenen protesto yürüyüşüne çok sayıda aydının da yer aldığı binlerce kişi katıldı. "Kozmik sırlar açıklansın", "Başbuğ istifa", Ergenekonu dağıtacağız", "Baykal kışlaya", "Darbelere hayır" sloganlarının atıldığı protesto yürüyüşünde "Darbeye karşı sivil direniş" pankartı açıldı.
Yürüyüşün sonunda sanatçı Zeynep Tanbay ve yazar Hilal Kaplan kalabalık adına hazırlanan metni okudu. Birlikte yapılan açıklamada "Darbeciler yaz kış demeden çalışıyor. Tüm toplumun özgürlüklerini, inançlarını ve demokrasisini balyon gibi ezmek için ha bire planlar yapılıyor.." dedi.
Açıklamada Taraf'ın yayınladığı darbe planları hatırlatarak şunlar belirtildi:"Bu kadar kan isteyen kana bu kadar susamış muktedirler. Siz kimsiniz? Kim oluyorsunuz ki yüzbinlerce insanı stadyumlara doldurup katletmeyi düşünebiliyorsunuz. Kim oluyorsunuz da halkın bir kesimi bölücü bir kesimini şeriatçı olarak atayabiliyorsunuz. Biz sizin kim oluğunuzu biliyruz. Musa Anterleri öldüren, Uğur Mumcuları bombalarla parçalayan, 28 Şubat Darbesiğni yapan, Sincan'da tankları geçiren, Hrant Dink'i öldürenlersiniz. Balyoz darbe planını sulandırmaya çalışansınız." denilerek Anayasa Mahkemesi:'nin askerleri sivil mahkemde yargılama kararının iptal edilmesi de eleştirilerek, "Kozmik sırlar halka açılıncaya kadar, Kafes-Balyoz darbe planlarını yapanlar en ağır cezaya çarptılıncaya kadar, Hrantı öldüren o karanlık mekanizma açığa çıkarılıncaya kadar, halkın üzerine çökmekten camileri bombalktan, halka karşı acımasız olmaktan bahseden tüm generaller tutuklanana kadar tüm Türkiye'de darbelere karşı sivil savunma eylemine başlıyoruz" denildi.
Kalabalıkta en çok tepki duyulan kesimlerin başında medyanın yer alması sık sık "Medya bunu da yazsana" sloglarının atılmasına yol açarken, medyanın tavrı eleştirildi. Kalabalığın Ergenekon'un dağıtılması ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u istifaya davet etmesi en çok tekrarlanan sloganlardan biri oldu. Soğuğa aldırmadan aileleriyle birlikte protesto yürüyüşünde yer alanlar açıklamanın arksaından dağıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA