• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7 iş adamına tedbir kalktı
14 Ocak 2014 Salı 08:46

7 iş adamına tedbir kalktı

İstanbul Başsavcılığı 25 Aralık operasyonunda 7 iş adamı ile 2 şirketin mal varlıklarına konulan tedbir kararını kaldırıldı.

Hükümeti hedef alan İstanbul merkezli operasyon kapsamında, işadamları Mustafa Latif Topbaş, Üsame Kutup, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Abdullah Tivnikli ve Cengiz Aktürk ile Bosphorus 360 Limited Şirketi ve Zirve Holding Anonim Şirketi hakkında alınan 'mal varlıklarına el koyma kararı' kaldırıldı. Malvarlıklarına el konulan Usame Kutub ve Cengiz Aktürk ile Bosphorus 360 Ltd.Şti.'nin Avukatı Mustafa Doğan İnal, önce mahkemeye başvurdu. Ancak mahkeme reddedince, Avukat İnal bu kez CMK 131. maddeyi gerekçe göstererek Başsavcılığa başvurdu. İnal 'Telafisi mümkün mümkün olmayan zararlar doğabileceğini' belirterek el koyma kararının kaldırılmasını talep etti. Başsavcılık talebi uygun buldu kararı emsal kabul ederek Kutub ve Aktürk ile Bosphorus 360 Ltd'nin yanı sıra Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu ve Mehmet Cengiz'ın mallarına konulan tedbiri kaldırdı.

SUÇLA İLGİSİ ARAŞTIRILMADI

Başsavcılığın kararında, İstanbul 2 No'lu Hakimliğinin 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, ihaleye fesat karıştırmak, nüfuz ticareti, rüşvet, kamu malına zarar verme' suçları kapsamında şüpheliler Mustafa Latif Topbaş, Üsame Kutup, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Abdullah Tivnikli ve Cengiz Aktürk'ün tüm mal varlıklarına el konulmasına karar verdiği hatırlatıldı.

Şüphelilerin avukatlarının itirazı üzerine yeniden yapılan incelemede, TMK 2 No'lu Hakimliği tarafından, şüphelilerin suçla ilgisi olup olmadığına bakılmaksızın, bütün mal varlıklarına el konulmasına dair karar verildiği aktarıldı.

Mal varlığına tedbir konulması için isnat edilen suç ile elde edilen mal varlığı arasında irtibat bulunması gerektiği vurgulanan kararda, şüphelilerin avukatlarının talebinin kabulüyle 'ileride telafisi imkansız zararlara sebebiyet verilmemesi açısından şüphelilerin mal varlıklarına el konulmasına ilişkin kararın kaldırıldığı' bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA