• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
68 maden ocağında üretim durduruldu
03 Aralık 2014 Çarşamba 12:42

68 maden ocağında üretim durduruldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Etyemez, "Zonguldak ve diğer illerdeki denetimler neticesinde 68 maden ocağında üretimi durdurma kararı alındı" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Bakanlık olarak İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'na bağlı iş müfettişleri vasıtasıyla Türkiye'deki bütün iş yerlerini denetime aldıklarını, bunun her yıl yapıldığını söyledi.

Özellikle ölümle sonuçlanan büyük iş kazaları nedeniyle kamuoyundaki duyarlılığın madenlere yöneldiğine işaret eden Etyemez, "Biz de denetimleri artırdık. İş müfettişlerimiz, Türkiye genelinde 111 maden ocağında denetim yapıyor. Zonguldak ve diğer illerdeki denetimler neticesinde 68 maden ocağında üretimi durdurma kararı alındı. Bu, madenleri kapatma değil. Denetimler sırasında o an çok tehlikeli bir durum söz konusu ise üretimi durdurma uygulamaya konuluyor" ifadesini kullandı.

Ocaklarda acil bir durum söz konusu değilse uyarıda bulunulduğunu ve düzeltme talep edildiğini aktaran Etyemez, şöyle konuştu:

"Üretimi durdurulan 68 maden ocağının bir kısmı Zonguldak'tadır. Maden ocaklarında üretimi durdurmayı gerektiren birkaç ana hassasiyetimiz var. Bunlardan biri gaz izleme merkezleridir. Gaz maskeleri ve çift yol giriş çıkışlarıdır. Maden ocaklarında girişin olduğu kadar çıkışın da olması gerekiyor. Elektrikli alet ve gereçlerin ATEX ( AB Parlayıcı ve Patlayıcı Ortamlarda Güvenlik Sertifikası) belgesi olması gerekir. Bunların yangına karşı dayanıklı olup olmadığına bakıyoruz. Bunun gibi birkaç madde tespit ettiğimiz zaman oradaki maden işletmesinin üretimini durduruyoruz. Müfettişlerimiz denetimlerine devam ediyor."

Bakan Yardımcısı Etyemez,  maden ocakları veya inşaat sektörünün çok tehlikeli iş sınıfına girdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Mesleki yeterlilik kurumunun belirlemiş olduğu standartlara uygun ve mesleki yeterlilik belgesini almayan hiçbir işçi, çok tehlikeli iş yerlerinde çalışamayacak. Bu konuda bir düzenleme getiriyoruz. En çok kazalar maden ve inşaat sektöründe yaşanıyor. Buralarda o işin gereği olan mesleki yeterliliğe sahip ve mesleki yeterlilik kurumunun belirlemiş olduğu belgeyi alan kişiler çalışacak. Bu hem mesleki eğitimi geliştirecek, hem de iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verileceği için çalışanlarda bilinç oluşacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA