• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
64. Hükümette 4 uygulama planı!
24 Kasım 2015 Salı 08:28

64. Hükümet'te 4 uygulama planı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis’teki yoğun mesaisine başlayacak. Başbakan Davutoğlu 3 aylık, 6 aylık, 1 ve 4 yıllık uygulama planlarını kamuoyuna sunacak

1 Kasım Genel Seçimi’nden iktidar olarak çıkan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet’in kurulmasıyla birlikte yoğun bir mesai yapacak. İşte Başbakan Davutoğlu’nun çalışma takvimi.

3 AY İÇİNDE YAPILACAKLAR: Kanuni düzenleme gerektirmeyen, ikincil mevzuat, Bakanlar Kurulu kararı veya talimatla gerçekleştirilebilecek bütün vaatler yerine getirilecek. Asgari ücret, emekli maaşlarındaki artış, esnafa faizsiz kredi, gençlere 50 bin TL karşılıksız girişim desteği, öğrenci bursları, astsubay ve uzman çavuşların özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeler, muhtar maaşlarına zam, 30 bin öğretmen ataması, polislerin maaşlarına yansıyacak zam gibi düzenlemeler gerçekleştirilecek.

REFORMLARIN İLK AŞAMASI: 6 aylık planlamada, hem kanuni düzenleme gerektiren vaatler hem de reformların ilk aşaması tamamlanacak. 1 ve 4 yıllık planlarda da yapısal reformların hangileri olacağı sıralanacak. Yapısal reformlar; Kamu Yönetimi Reformu, Ekonomik Dönüşüm Programı, Demokratikleşme ve Hukuk Reformu, Sosyal Politikalar adı altında 4 başlıktan oluşacak. Özel bir lansman ile taahhütlerinin ne zaman gerçekleştirileceğini açıklayacak olan Davutoğlu, 2019’a kadar yapılacakları anlatacak.

İÇ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ: Kamu Yönetimi Reformu başlığı altında, Siyasi Partiler Kanunu’nda, Meclis İçtüzüğü’nde, Seçim Kanunu’nda yapılacak değişikliklere yer verilecek. Yargı reformu bu başlık altında ele alınacak. Yargı reformunun bir bölümü 6 aylık planlamada yer alacak ve TBMM’nin ilk yasama yılı tamamlanmadan yasalaştırılacak.

DÖNÜŞÜM PROGRAMLARI: Ekonomik Dönüşüm Programı bölümünde, 25 dönüşüm programının gerektirdiği reformlar olacak. Dışa bağımlılığın azaltılması, taşımacılıktan lojistiğe geçiş, sağlık turizmi, ihracatın ithalatı karşılama oranı gibi Davutoğlu tarafından açıklanan 25 dönüşüm programı, 6 aylık, 1 yıllık ve 4 yıllık planlamalarda yer bulacak.

CEMEVLERİNİN STATÜSÜ: Demokratikleşme ve Hukuk Reformu başlığında, yeni Anayasa önemli yer tutacak. Davutoğlu, yeni Anayasa için muhalefet partilerinin kapısını çalacak ve nabız yoklayacak. Yeni Anayasa’nın bir yılın ardından gündeme gelmesi bekleniyor. Bu başlıkta cemevleri ve irfan merkezlerine statü verilmesi konusu da işlenecek. 6 aylık planlamada bu reformun yer alması düşünülüyor.

SOSYAL POLİTİKALAR: Sosyal Politikalar bölümünde, gelir dağılımında adaletin sağlanması, işsizliğin önlenmesi, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, kentleşme, çevre gibi hayatın tüm alanlarını kapsayan reformlar sıralanacak.

BÜYÜK PROJELER: Davutoğlu, devam eden bütün projeleri de takvimlendirecek. İstanbul Boğazı’na 3. köprü, İstanbul’a 3. havalimanı, yerli otomobil, bölgesel uçak, şehir hastaneleri, Avrasya Tüneli gibi büyük projelerin ne aşamada olduğu, ne zaman tamamlanacağına da yer verecek. GAZETE HABERTÜRK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA