• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
64 Bin öğrenci Kuran öğrendi
26 Ağustos 2013 Pazartesi 10:44

64 Bin öğrenci Kur'an öğrendi

Milli Eğitim Bakanlığının Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında gerçekleştirilen yaz Kuran Kursları son buldu.
Milli Eğitim Bakanlığının ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında gerçekleştirilen yaz Kuran Kursları son buldu. 21 okulda açılan kurslarda 7000 öğrenciye Kuran-ı Kerim, Siyer, Akaid dersleri verildi. Sosyal etkinliklerle de öğrencilerin Kuran kurslarına severek gelmeleri sağlandı.
 
Okullar Hayat Olsun projesi ile yaz tatilinde okullar boş kalmadı. Çocuklarının Kuran-Kerim ve din bilgisi konusunda gelişmesini isteyen veliler bu okullara akın etti. 3 dönem halinde 9 haftalık olarak devam eden kurslarda yaklaşık 64 bin öğrenciye Kuran eğitimi verildi. Bu eğitimlerde 3100 civarında eğitmen görev aldı.
 
‘ÇOCUKLARIMIZA KURANI HERGÜN OKUTALIM’
Kuran Kursu eğitimlerinin verildiği okullardan biri olan Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Ramazan Savaş, bu sene ilk defa böyle bir uygulamanın gerçekleştiğini belirterek, ‘‘Bu sene ilk defa Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Selçuklu Müftülüğü ve Selçuklu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü okullarda yaz kuran kursu düzenlediler. Bizde bu kuran kursu faaliyetlerinin yöneticiliğini yaptık. Öğrencilerimizin bu kurstan çok faydalandıklarına inanıyoruz. Kursumuz 24 Haziran-23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. 220 öğrenciye kurana geçme belgesi verdik. Temel dini bilgiler ve sosyal etkinlikler olmak üzere kursumuz 2 bölümden oluştu. Temel dini bilgiler kısmında Siyer, Akaid, diğer dini bilgiler ve Kuran tilaveti gerçekleştirildi. Öğrencilerimizi test etmek amacıyla bu konulardan öğrencilerimizi sınavda yaptık. Bu sınavın sonucunda ilk 10’a giren öğrencilerimize de ödüllerini verdik. Sosyal aktivite olarakta piknik yaptık. 4 defa yüzme havuzlarına gittik. Futbol, Voleybol, Basketbol, satranç ve çok çeşitli sportif alanlarda öğrencilerimiz çok mutlu bir şekilde tatil kıvamında bir kurs heyecanı yaşadılar. Ailelerden ricamız, çocuklarınıza sahip çıkın. Sadece Kuran-ı Kerim’e geçmekle bitmiyor. Günde 5 dakika dahi olsa çocuklarımıza Kuranı okutalım. Tekrar yaptıralım. Onlara dinimizi öğretelim ki dinimize küfretmesinler. Onlara edebi öğretelim ki edeplerini satmasınlar. Onlara islamın yolunu öğretelim ki kötü yola düşmesinler. Onlara hayayı öğretelim ki hayasızlıkta bulunmasınlar’’ dedi.
 
‘YAKLAŞIK 64 BİN ÖĞRENCİYE KURAN ÖĞRETTİK’
Müftü Vekili Durmuş Kabakçı ise Diyanet İşleri Başkanlığının çocuklara yönelik din eğitimi noktasında her geçen yıl daha fazla çalışma yaptığını belirterek, ‘‘Toplumu din konusunda aydınlatmakla yükümlü olan Diyanet İşleri Başkanlığımız, din öğretimlerini öncelikle camilerimizde ve Kuran kurslarımızda yürütmektedir. Yaz kuran kurslarımız 3 dönem halinde 9 haftalık olarak devam etmiş, camilerimiz ve Kuran kurslarımızda müftülüğümüz tarafından uygun görülen yerlerde Mülki amirin onayıyla yaz kuran kurslarımız açılmıştır. Bu yaz Okullar hayat bulsun projesi kapsamında 21 okulda yaz kuran kurslarımız açılmıştır. İlk dönem 642 yerde 1045 eğitimcimizle 19580 öğrenciye eğitim hizmeti sağladık. İkinci dönem 670 yerde 1040 öğreticimizle 24118 öğrenciye ulaştık. Bu dönemimiz ise 668 yerde 1045 öğreticimizle 21140 öğrenciyle eğitim öğretimimizi bu yaz tamamlamış olacağız. Bu kurslardan birisi de Mareşal Mustafa Kemal İ.Ö.Okulunda açılan yaz kuran kursumuzdur’’ diye konuştu.
 
‘DİN EĞİTİMİNDE ARTIK DAHA RAHATIZ’

Selçuklu Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca ise Din eğitimi konusunda artık çocuklarımıza daha fazla imkan tanındığını ifade ederek, ‘‘Çocuklarımız 2 ay boyunca güzel faaliyet gerçekleştirdiler. Onları sevinerek geldikleri bir kurs açtığımızı düşünüyorum. Bu ilk adım oldu. Bizlerde küçük yaşlarda yaz kuran kurslarına gittik. Belki bizler imkânlar kısıtlı olduğu için her zaman gitmek istemiyorduk. Milli Eğitim Bakanlığı son dönemde ‘Okullar Hayat Olsun’ diye bir proje başlattı. Önceki yıllarda bir Din Kültürü öğretmeni namazın kılınışını sıranın üzerinde gösterdiği için görevden alınırdı. Ama şimdi okullar hayat olsun, insan neyse çevresiyle öğretmeniyle velisiyle odur. Müminin her nefesi, her anı, hem dünyevi, hem ukrevidir. Bizlerde kim zerre kadar hayır işlerse onun karşılığını, zerre kadar kötülük işlerse onun karşılığını görür. 114 okulumuzla 124 bin öğrencimize ve ilimizin en başarılı akademik eğitimiyle 7 bin civarında öğretmenimizle hizmet veriyoruz. Bu proje çıktıktan sonra okullarımız boş kalmasın dedik ve destek olduk. Öğrencilerimiz sıkılmasınlar diye çeşitli sosyal etkinliklerle bu eğitimi daha gönüllü verebiliriz düşüncesini uyguladık. Türkiye’de bir ilkti. 7 bin öğrencisi olan bir kurs açtık. 23 değişik mahallede 400 civarında ilahiyat, beden eğitimi ve drama,  sosyal etkinlikler için görev alan öğretmenlerimiz oldu. Ayrıca öğretmenlerimiz ayrıca ücret almadan tatillerini bırakıp eğitime geldiler. Selçuklu Belediye Başkanımızda 500 bin TL tutarında yemek masraflarını karşıladı. Teşekkür ediyoruz. Mısır ve Suriye’de ki kardeşlerimiz zulüm altında bulunuyor. Onlara çocuklarımızın okuyacakları Kuran-ı Kerimden gelen sevabı ruhlarına hediye edelim. Allah yardımcıları olsun’’ görüşlerini ifade etti.
 
Programın sonunda çocuklar kurslarda öğrendikleri dini bilgileri sahnede velilere sergiledi. Dereceye giren ilk 10 öğrenciye ise ödülleri takdim edildi. SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA