• Konya9 °C

Mustafa Azılıoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

60.hükümet ve Kabinenin başarısı

08 Mayıs 2009 11:59

 

60.Erdoğan Hükümeti dilerim, istikrarlı, verimli, sorun çözen, çözüm üreten, açılım sağlayan, vizyon öngörüsü ve pratiği olan bir hükümet olarak, halk memnuniyeti sağlar ve dönemini tamamlar.

Hükümetten beklentiler herkesin ve her kesimin doğal olarak fazla. Çünkü Hükümet o kadar sorun yumağı ile karşı karşıya ki, çözüm konusunda hangi sorunu hangisine tercih edip öne alacağında gerçekten çok zorlanmakta.

Devlet meşruiyetini ve gücünü Devleti meydana getiren unsurlardan alır. Bu unsurlar içinde en güçlü olanı millettir. Devletin kaynağı millet olduğuna göre, doğası, idealleri millete dönük olma mecburiyeti vardır. Bu durum, devlet felsefesinin ilgi alanına girer. Adalet, eşitlik, özgürlük, haklar ve ödevlerin paylaşımı bir grup bir sınıf yerine millet odaklı olması hükümetlerin başarısı olarak devletlerin gücünü artıracak parametreler olduğu muhakkaktır.

Birey bazında bakanların başarısına bakmak icap ederse, sorun çözme açılım sağlamada Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önemli sayılabilecek açılımlar sağlamıştır. Bununla birlikte hala uzman hekim ve tıbbi araç gereç konusunda problemler mevcuttur.Büyük hastanelerdeki yığılmaları branş hekimleri ile donatılmış semt polikliniklerinin çoğaltılması ile azaltmak mümkün olabilir.

Milli Savunma Bakanlığının vizyonu bellidir.

“Savunma Sanayii tesis ve malzemelerinin temini, yürütülmesi ve yönetilmesi, lojistik kaynak gereksinimlerini optimum maliyet düzeyinde karşılamak, Dünyadaki teknolojik gelişmeleri sürekli izleyerek ülke koşullarına uyarlanmasını sağlamak, diğer ilgili devlet kurum ve kuruluşları ile kordineli çalışarak yerli savunma sanayiinin payını artırmak için araştırma ve geliştirme çalışmalarını teşvik etmek ve desteklemektir.”

Hal böyle olunca, Milli Savunma politikaları büyük önem arz etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş silah ve savunma sanayi ihracatı yüksek ülkeler, bu alanda geri kalmış ülkelere çok fahiş fiyatlar üzerinden harp silah ve araçları ihraç etmektedirler. Yerli savunma sanayimizin Milli Savunmadaki Oranını yükseltmek Yalnız Sayın Bakan Vecdi Gönül’ün değil bütün 60.Hükümetin başarısı olacaktır.

Milli Eğitim başlı başına bir dertler yumağıdır.

Milli Eğitimi,Milli Talim,Milli Terbiye,Milli Kalkınma,Milli İstihdamdan ayırmak mümkün değildir.Aslında birçok sorun beraberinde daha birçoklarını kongenital olarak peşi sıra doğurmaktadır.İlk esaslı sorun çözüldüğünde tali birçok problem kendiliğinden hal olacaktır.Eğitim ne için yapılmalıdır sorusuna cevap verildiğinde Sayın Bakanın başarısı ortaya çıkacaktır.

Makro Politikalar üzerinde birkaç kelam etmek lazım gelirse,yüzde yirmilik sosyal dilimler arası makas ne kadar azalırsa,Kıbrıs uluslar arası arenada tanınırsa,Ekonomik ve Siyasi bağımsızlık çıpaları ne kadar yükseltilirse,her alanda yerli kaynaklar kullanılarak dış kaynaklardan yararlanma azaltılırsa,Ülke gücünü oluşturan bütün unsurlar maksimal seviyelerde yer alırsa,60.Erdoğan Hükümeti,milletin hükümeti olarak milletin gönlünde kalmaya devam edecektir.

Dilerim Tayip Bey, başarılı olur.

Bütün Bakanlarımızın, Allah yar ve yardımcısı olsun.

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA