• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
600 bin kişinin sabıka kaydı siliniyor
07 Temmuz 2012 Cumartesi 11:34

600 bin kişinin sabıka kaydı siliniyor

3. yargı paketiyle kaçak elektrik kullanmak hırsızlık kapsamından çıkarıldı.
Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'a Konya'da Ak Parti'ye geçeceği yönündeki iddialara üstü kapalı cevaplar verdi.
Konya’da gazetecilerle bir araya gelen Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Ak partiye geçeceği iddialarına üstü kapalı cevaplar vererek, ‘Benim muhatabım Başbakan’dır’ dedi.
"Ak Parti MYK'da konuşulanlar, gündeme gelen iddialar Has Parti'nin gücünün bir göstergesidir diyen Kurtulmuş, Doğru bir siyaset izlediğimizin kanıtıdır. Numan Kurtulmuş ve Has Parti itibarı 1 günde kazanmadı, bizim itibarımızı kimse 1 günde zedeleyemez, Bazı kişiler Has Parti ve Numan Kurtulmuş'u bu süreçte itibarsızlaştırmaya çalıştı. Bizi itibarsızlaştırmaya çalışanlar haddini bilecek. Bizim hiç kimseye bir işbirliği talebimiz olmadı. İktidarın yaptığı iyi işlerde desteklemeye, yanlış işlerde de eleştirmeye devam edeceğiz. Şu ana kadar bana gelmiş bir teklif yok. Ben bu konuyu Ak Parti MYK'dan basına sızdığı kadarıyla biliyorum" Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'in konuyla ilgili açıklamalarının sorulması üzerine Kurtulmuş "Benim muhatabım Başbakan'dır" dedi. Yeni yasa ile hakkında suç duyurusunda bulunulan 600 bin kişi ‘elektrik hırsızlığı'ndan kurtulacak.

Meclis'te kabul edilen 3'üncü yargı paketi, elektrik hırsızlığından mahkûm olanlar için de önemli değişiklikler getirdi. Örneğin bir abone, kaçak elektrik kullandı. TEDAŞ, gerekli tespitleri yaptı. Kişi hakkında ‘elektrik hırsızlığı' suçlamasıyla dava açıldı.

Abone, ‘elektrik hırsızlığı'ndan yargılandı ve mahkûm oldu. Sabıkasına ‘hırsızlık' suçu işlendi. Yasa, bu kişilerin yargılanıp mahkûm oldukları ‘hırsızlık' suçunu, tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırıyor. Sabıka kaydından ‘hırsızlık' suçunun silinmesinin önünü açıyor.
 
NASIL YARARLANACAKLAR?
Bu kişilerin, öncelikle, 6 ay içinde kaçak kullandığı elektriğin parasını TEDAŞ'a yatırması gerekiyor. 3'üncü yargı paketinde yer alan madde kapsamında, ‘elektrik hırsızlığı' yerine ‘karşılıksız yararlanma' suçundan yeniden yargılanma için ceza aldığı mahkemeye başvuracak.
‘YAŞAMLARI DEĞİŞECEK'
Hukukçular, hırsızlık suçunun eski düzenlemede 10 yıl da geçse sabıka kaydından silinmediğine işaret ederek, “Yasayla, bu değişikliğin yapılmasına olanak sağlanıyor. Hırsızlık suçu, pek çok kamu hizmetinden yararlanmayı da engeller. 3'üncü yargı paketinde getirilen değişiklikle, yüz binlerce kişinin de yaşamı değişecek” değerlendirmesini yaptı.
1 MİLYON SABIKALI
Enerji Bakanı Taner Yıldız, nisan ayında MHP'li Alim Işık'ın önergesini yanıtlarken 2003'ten bu yana 44.8 milyon abonenin denetlendiğini, 1 milyon 850 bin kaçak tespit edilerek ‘tahakkuka bağlandığını', 598 bin 241 abone hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Halen 230 bine yakın soruşturma ve dava sürerken Adalet Bakanlığı kaynakları, her yıl 70 bin kişi hakkında kaçak elektrikten dava açıldığını belirtiyor. Adli Sicil İstatistikleri'nde veri bulunmuyor ancak elektrik hırsızlığından 1 milyona yakın kişinin sabıkalı olduğu tahmin ediliyor.
İŞTE O KRİTİK MADDE
Elektrik hırsızlığından mahkûm olanların sabıkalarını ‘temize' çıkaracak madde şöyle: “Abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, suyun ve doğalgazın sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi dolayısıyla bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla hakkında hırsızlık suçundan dolayı kovuşturma yapılan veya kesinleşmiş olup olmadığına bakılmaksızın hakkında hüküm verilen kişinin, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde, zararı tamamen tazmin etmesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz, verilen ceza tüm sonuçlarıyla ortadan kalkar.”
HIRSIZLIK SABIKASI NEYE ENGEL
* Devlet memuru olamıyor, avukatlık, noterlik yapamıyor, eczane açamıyor, basın kartı verilmiyor, velayet alamıyor, yeminli mali müşavirlik yapamıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA