• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
600 bin kişi hakkında kritik açıklama!
25 Ekim 2013 Cuma 12:55

600 bin kişi hakkında kritik açıklama!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, genişletilmiş il başkanları toplantısında konuşma yaptı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda partililere seslendi.
İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...
Konuşmamın başında Kosova halkının, Kosovalı kardeşlerimin selamlarını size iletmek istiyorum. Priştine Uluslararası Havalimanı'na Adem Yaşari adını verdiler. Bunu LİMAK grubu yaptı. Kosova Başbakanı Sayın Taçi ve Arnavutluk Başbakanı sayın Rama ile bu yatırımı açılış töreniyle gerçekleştirdik.
Son zamanlarda bu etnik mesele çok gündeme geliyor. Yok Türklüktü yok Kürtlüktü bunlar çok konuşuluyor. Bazıları bizim üzerimize saldırıya geçiyorlar. Bunlara tek cevap var aslında. İstiklal Marşı'mızın şairi malum Mehmet Akif biliyorsunuz bir Arnavuttu. Ama Arnavut Mehmet Akif'in gönül dünyasından geçen kelimeyi mısraları kıtaları başka hiçbir insan bulamamıştı ve saatlerce o zamanki Meclis'te ayakta istiklal Marşımız alkışlanarak kabul edilmişti. Demek ki bizi birbirimize bağlayan bağ başka. Bunu hala anlayamayan zavallılar var.
Merhum Mehmet Akif'in dedesi Kosovalıydı. Suşitsa köyünde yaşıyordu. Mehmet Akif'in dedesi oğlu Mehmet Tahir'i İstanbul'a göndermişti. Okumasını ve imam olarak köye dönmesini istemişti. Hatta köyde cami inşa etmişti. Ancak Mehmet Tahir müderrislik makamına yükselince köyüne dönemedi ve Mehmet Akif İstanbul'da dünyaya geldi. Biz o camiyi bulduk. Yeniden ayağa kaldırıyoruz. Hem Akif'e hem babası ve dedesine hem de Kosova'ya
Kimmiş ecdada sahip çıkan? Tarihine sahip çıkan? Bu lafla olmaz, bu uygulamayla olur. Orta Asya'ya git orada Ak Parti iktidarını görürsün. Ortadoğu'ya git orada AK Parti iktidarını görürsün. Balkanlara git orada AK Parti iktidarını görürsün.

ASKER KAÇAKLARINI HEMEN YAKALAYACAĞIZ
Askerlik süresiyle ilgili düzenleme resmi gazetede yayınlandı. Şüphesiz ki TSK'nın bilgilerine düşüncelerine, celp denen olayın ne kadar ihtiyaç var bunlar bakanlığımızdan istenir. Bakanlığımız buna göre celpleri yapar. Bize teklifleri gelmiştir. Biz olayı 1 Ocak olarak değerlendirdik. Biz bunu bütçe yılıyla orantılı olsun diye düzenledik. 15 aydan 12 aya indirmiş oluyoruz. Bu düzenleme sadece uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşlarımızı kapsıyor. Kısa dönem askerlikte bir değişiklik yapmıyoruz. Şimdiden hayırlı teskereler diliyorum.

Ama bu arada bir şey daha var. Bakaya kalmış 600 bin civarında, o ifadeyi kullanmak istemiyorum ama uygulamaları kaçak durumunda olanlardır. Burada da bakanlıklarımızın çalışma yaparak bu kaçak durumda olanları yakalayıp hemen askerliğe teslim etmek lazım.
Salı günü çok önemli bir yıldönümünü kutlayacağız. Cumhuriyetimizin 90. yılını kutlayacağız. Özellikle Gazi Mustafa Kemal'i ve aziz şehitleri rahmetle anıyorum.
Artık herkesin şunu anlaması gerekiyor. Cumhuriyet kimsenin cumhuriyeti değil. Herkesin Cumhuriyeti. Allah aşkına siz kim oluyorsunuz. Herkes bu cumhuriyetin tapusunda eşit hakka sahiptir.

Cumhuriyetin 90. yıl dönümünde soruyoruz Allah aşkına sizi cumhuriyetin tek sahibi yapan nedir?
Hiç kimse millete aptal ve koyun deme hakkına sahip değildir. Bu cumhuriyeti bu millet bu cumhur kurmuştur.
Milleten bağımsız şekilde cumhuriyete yön vermek istemişlerdir. Sanal tehdit oluşturarak cumhuriyete asıl zararı veren bu zihniyettir. Cumhuriyet tehdit altında denilerek cumhuriyet mitingleri düzenlendi. On yıllarca yolsuzluklarını sanal cumhuriyet düşmanları üreterek örttüler. Biz cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık. Bunu söyleyince cumhuriyet karşıtı olarak lanse etmeye çalıştılar. Yan gelip yatarak cumhuriyettçi olunmaz.
CHP'nin bu millete en büyük zülümlerinden biri de yol vergisidir. Bu zulmü Demokrat Parti kaldırdı. Bizim yol çalışmamızın önüne de engel olmaya kalktılar.

HODRİ MEYDAN
Hodri meydan diyoruz. 5 ay sonra seçim var. Bu ülkde diktatör varsa hodri meydan diyoruz 30 Mart'ta sandık var. Hadi sandık yolu ile indirin. Sandığa inancımızı hiç bir zaman kaybetmedik. Millet bize git derse hiç bir zaman tereddüt etmeyiz. Ama millet kal derse milletin emanetini hiç kimseye emanet etmeyiz.
Seçim sisteminde 3 başlık sunduk. Hala sesiniz çıkmıyorsa memnunsunuz demektir.
Bugün Mısır'ın Rabi Meydanı'nda sandık namusumuz diyerek koşan Esma kardeşimiz bu yüzden öldü. Bundan yıllar önce bizim köylümüz ve hanım kardeşlerimiz sandığına sahip çıkarak bugünlere böyle geldik. Sandıktan çıkan karara istisnasız herkes saygı duymak zorundadır. Millet iradesini silah zoruyla gasp etme dönemi bitmiştir. Cumhuriyet artık güçlenmiştir.

Marmaray Projesi'nin 29 Ekim'de hizmete açıyoruz.
Van ilimize önemli bir ziyaret gerçekleştireceğiz.
Devletle millet daha bir yakınlaştı. Artık cumhuriyetin sahibi sanan zihniyet ağır bir yennilgi aldı.
Kepenkeler artık kapanmıyor. Anneler artık ağlamıyor. Kuş uçma kervan geçmez bölgeler turizme açıldı. Mardin'i sordum geçenlerde dediler ki Mardin'deki otellerde boş yer kalmadı. Hamd olsun bölgedeki barış iklimi hızla devam ediyor. Bölgedeki sorunları tek tek alıyor ve hızla çözüme ulaştırıyoruz.
Huzurun yeniden bozulmasına en başta bölge insanı izin vermeyecektir. Gelin bu oyunu birlikte bozalım. Aydınlık yarınlara beraber koşalım diyorum. Bölgedeki durumun birilerinin çok tedirgin ettiğini görüyoruz. On yıllarca terör tehditi yapanların işsiz kaldığını görüyoruz. Tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Birlikte adım atmaya devam edeceğiz. Van'da işte bu barış sürecini birlikte izleyeceğiz.

2014 yerel seçimleri için aday belirleme sürecimiz de devam ediyor. Temayül yoklamalarımız yarın başlıyor. 16 ve 17 Kasım'da 51 şehrimizde son temayül yoklamaları yapılacak. Meselemiz birilerine makam kazandırmak değil. Meselemiz millete hizemet edecekleri belirlemektir. Halkımızla kim daha bütünleşme konusunda iyiyse bize onları gönderin. Bu hassasiyeet içerisinde hareket edeceğiz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA