• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
6 noktada şok planı
05 Ekim 2013 Cumartesi 09:17

6 noktada şok planı

Güler'in 'Müdahale etseydik olaylar çıkacaktı' dediği Gazi'deki Kaleşnikoflu provokasyonun planlı olduğu ortaya çıktı. Örgütler müdahaleyi bahane ederek İstanbul, Tunceli ve Hatay'ı karıştıracaktı.

Maltepe'de uyuşturucu çeteleri ile yasa dışı sol örgütler arasındaki savaş canına mal olan Hasan Ferit Gedik'in Gazi Mahallesi'ndeki cenaze töreni az kalsın büyük bir provokasyona sahne oluyordu. Cenazeye silahlarla gelerek polisin kendilerine müdahale etmesini amaçlayan maskeli şahısların kirli planı, güvenlik güçlerinin daha önce aldığı istihbarat üzerine suya düştü. İstihbarat birimleri, cenaze töreninde DHKP/C'nin silahlı kanadı 'Silahlı Propaganda Birlikleri'ne (SPB) bağlı tüm hücrelerin dört gün önce harekete geçirildiğini tespit etti. Polisin cenazedeki militanlara müdahalesiyle birlikte örgütün Hatay, Tunceli, Taksim, Okmeydanı, Gülsuyu ve Gazi'deki 6 noktada şok eylemlerle büyük bir ayaklanma planladığı ortaya çıktı. Derin provokasyon, polisin gruba müdahale etmeyişiyle engellendi.

ÇATIŞMAYA GİRECEKLERDİ

Ferit Gedik'in cenaze aracının Gazi Mahallesi'ne gelişi sırasında yüzlerini kırmızı maskeyle örten çok sayıda DHKP/C-SPB mensubu, gövde gösterisi yaparak havaya ateş etmişti. Örgütün bu yöntemle yurt çapında büyük bir provokasyonun fitilini ateşlemek istediği tespit edildi. Örgütün silahlı hücrelerini günler öncesinden harekete geçirdiği ve Gedik'in cenaze törenini bekledikleri belirlendi. Polisi tahrik ederek müdahale etmesini sağlamaya çalışan teröristler, müdahale gerçekleşseydi sokaklarda güvenlik güçleriyle çatışmaya girecekti. Örgütün 'silahlı birlikleri' de aynı anda Hatay, Tunceli, Taksim, Okmeydanı, Gülsuya ve Gazi'de alanlara inerek silahlı çatışma başlatacaktı.

Kimlikleri belirlendi

İstanbul Emniyeti eldeki görüntüleri inceleyerek cenazedeki silahlı 9 kişinin kimliğini tespit etti. Emniyet, yüzü maskeli kişilere vatandaşların zarar görmemesi için müdahale edilmediğini açıkladı.

Sonbaharın ilk hamlesi

DHKP/C terör örgütü, Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde polis müdahalesiyle birlikte çatışmaya girip yurdun birçok yerinde olayları aynı anda başlatmayı planladı. Örgüt, silahlı kanadı 'SPB' ile etkin olduğu yerlerde şiddet eylemleri yapmayı, etkinliğinin az olduğu bölgelerde ise Halk Cephesi, Haklar Derneği, TAYAD, Alevi Kültür Dernekleri gibi kuruluşları sokağa indirerek ayaklanmanın fitilini ateşlemeyi amaçladı. Türkiye'yi büyük bir kaosa sürüklemeye çalışan örgütün planını polisin itidalli yaklaşımı bozdu. Alınan istihbarat sonrası teröristlere müdahalede bulunulmadı. Böylece DHKP/C'nin 1995 yılındaki Gazi olaylarını hortlatma girişimi de sonuçsuz kaldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA