• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
55 bin megawata eşit elektrik üretilebilir
09 Kasım 2012 Cuma 14:06

55 bin megawata eşit elektrik üretilebilir

Konya Ovası Projeleri (KOP) bölgesinde, 100 bin hektarlık alanda kurulacak güneş enerji santralleri ile Türkiye'nin mevcut kurulu güç kapasitesi olan yaklaşık 55 bin megawata eşit elektrik...
Konya Ovası Projeleri (KOP) bölgesinde, 100 bin hektarlık alanda kurulacak güneş enerji santralleri ile Türkiye'nin mevcut kurulu güç kapasitesi olan yaklaşık 55 bin megawata eşit elektrik üretilebileceği bildirildi. 
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enerji ve gıda güvenliğinin Türkiye'nin ve dünyanın iki temel konusu olduğunu söyledi. 
KOP Bölge Kalkınma İdaresi'nin, bölgenin tarım ve gıda sektöründe rekabetçi üretim yapabilmesi ve suyu akılcı kullanan bir bölge olabilmesi için planlamalar yaptığını belirten Babaoğlu, Türkiye'nin en büyük sorunlarından olan enerji konusunda da çalışma yaptıklarını dile getirdi. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın daha önce Türkiye'deki rüzgar ve güneş enerjisi haritalarını yayınladığını anımsatan Babaoğlu, ''Bu raporlara baktığımız zaman KOP bölgesindeki illerimiz olan Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde'nin güneş enerjisi etkinliği ile düz, ekonomik ve atıl alan mevcudiyeti bakımından Türkiye'nin en iyi güneş enerjisi üretim alanları olduğu yönündeki bilgileri görebilirsiniz'' diye konuştu. 
-Tarım dışı arazi 3,5 milyon hektar- 
Babaoğlu, KOP bölgesinin, 6,5 milyon hektarlık alandan oluştuğunu belirterek, şöyle devam etti: 
''Bölgede toplam 6,5 milyon hektarlık yani 65 bin kilometrekarelik alanda 3 milyon hektarlık tarım arazisi var. Büyük kısmı güneş enerjisi santralleri kurulumuna uygun nitelikte olan 3,5 milyon hektarlık tarım dışı arazi mevcut. Bu alanlar güneş enerjisi santrallerinin ekonomik olarak kurulabilmesine uygun nitelikte.'' 
Özel şirketlerin meralarda güneş enerjisi santralleri kurma eğilimleri olduğunu ifade eden Babaoğlu, mera veya tarım arazisi olarak kullanılmayan ve güneş enerjisi santrallerinin kurulabilmesine uygun geniş araziler mevcutken, santral kurulumu için meraların kullanılmasının yanlış olacağını söyledi. 
Babaoğlu, bu konuda rapor hazırladıklarına dikkati çekerek, ''Bu rapor, KOP bölgesinin tarımsal arazi üretimi, mera üretimi ve güneş enerjisi üretimiyle ilgili arazinin planlanmasına yönelik bir makro Türkiye projesidir'' dedi. 
-Rapor, ilgili bakanlıklara sunuldu- 
Söz konusu raporu ilgili bakanlıklara sunduklarını aktaran Babaoğlu, şunları kaydetti: 
''Hazine arazileri ile meraların da toplulaştırmasını yapalım ve tarıma uygun alanları ayıralım, tarıma uygun olmayan alanları da güneş enerjisi üretimine uygun organize bölgeler olarak ilan edilmesini sağlayacak bir model ortaya koyalım' önerisini getirdik. Bilindiği gibi Konya'nın Karapınar ilçesinde tarıma elverişli olmayan 6 bin hektar alan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edildi. Bu çok olumlu bir gelişmedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na teşekkür ediyoruz. Türkiye'de 2013 yılı sonuna kadar tahsis edilen 600 megawat kurulu güç lisans izninin 5 katı sadece bu alandan karşılanabilir.'' 
-55 bin megawata eşit elektrik üretilebilir- 
KOP bölgesinde, 100 bin hektarlık alanda organize bölgeler halinde kurulacak güneş enerjisi elektrik üretim santralleriyle, Türkiye'nin mevcut kurulu güç kapasitesi olan yaklaşık 55 bin megawata eşit elektrik üretilebileceğini vurgulayan Babaoğlu, şunları söyledi: 
''Eğer tarıma hiç uygun olmayan 100 bin hektarlık alanı bu çerçevede belirleyip, yatırımcıları bu bölgelerde güneş enerjisi santralleri kurmaya teşvik edersek güneş enerjisi santrallerinin kurulu güç kapasitesi, Türkiye'de mevcut olan kurulu güç kapasitesi kadar bir kapasiteye ulaşıyor. İlgili bakanlıklara sunduğumuz raporda yer alan öneriler hayata geçirildiği takdirde, daha önce salt enerji tüketen bir bölge olan KOP bölgesi, enerji üreten bir bölge haline geldiği gibi, Türkiye'ye mevcut kurulu güç kapasitesi kadar ek bir kapasite sunacaktır.''
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA