• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
500 ton çilek çiftçinin elinde
03 Mayıs 2009 Pazar 14:40

500 ton çilek çiftçinin elinde

Küresel ekonomik kriz nedeniyle alıcı firmalar talep göstermeyince yaklaşık bin 500 ton çilek çiftçinin elinde kaldı.
Küresel ekonomik kriz nedeniyle alıcı firmalar talep göstermeyince yaklaşık bin 500 ton çilek çiftçinin elinde kaldı. Geçen yıl çilek ihracatından 1 milyon 500 bin lira kazanan çiftçiler, bu yıl ürün almak için Avrupa ülkelerinden hiç bir firmanın kasabaya gelmediğini belirtiyor. Tonlarca çileğin tarlada kalmasından endişe eden köylüler, devletten yardım eli bekliyor.

Dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik kriz ithalat ve ihracatı büyük oranda vurdu. Yaz mevsiminin gelmesiyle geçimini çilek ihracatından sağlayan Konya çiftçileri ürünü tarlaya ekiyor. Yılda bin 500 ton çilek yetiştiren Konyalı çiftçiler, bu alanda büyük gelir sağlıyor. Son yıllarda yapılan organik çilek üretimi sayesinde göçler de tersine döndü. Şehirde aradığını bulamayanlar köyüne dönerek arazisine çilek ekmeye başladı.

Geçtiğimiz yıllarda Konya'dan Fransa, İtalya ve İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesine binlerce ton çilek ihracatı yapıldı. Konyalı çiftçiler bu satışlardan çok iyi kazançlar elde etti. Her yıl Konya'nın Hüyük İlçesine bağlı İlmen kasabasına gelen aracı firmalar bu yıl uğramadı.

Önceki yıllarda Avrupa ülkelerinin organik çilek pazarına hücum ettiğini belirten İlmen Kasabası Belediye Başkanı Hürriyet Şahin, bu yıl firmaların hiçbir bağlantı kurmadığına aktardı. Bu ilgisizliği Avrupa ülkeleri ekonomik krizin çemberinde kıvranmasına bağlayan Hürriyet Şahin, ürünün tarlada kalmasından korktuklarını belirtti.

Köylerinin çilek üretiminde bölge bayisi konumunda olduğunu ifade eden İlmen Kasabası Belediye Başkanı Hürriyet Şahin, "Kasabamızda yılda bin 500 ton çilek üretiliyor. Üretilen çilekler aracılar vasıtasıyla firmalara satılıyor. Bu firmalarda İtalya, Fransa ve İngiltere gibi birçok Avrupa ülkelerine çileğimizi ihraç ediyor. Çileğimiz büyük, sulu ve lezzetli. Tamamen organik. Doğal ortamlarda yetiştiriliyor. Bu nedenle çileğimize yoğun bir ilgi oluyor. Yapılan ihracat sayesinde köylünün cebine büyük miktarlarda para giriyor. Bu kazanç sayesinde son yıllarda göçü de terse çevirdik. Şehirde umduğunu bulamayan İlmenli köyüne dönerek elindeki araziye çilek ekmeye başladı. Kasabamız büyük bir kalkınma atılımının içerisini girdi. Geçen yıl çilekten 1, 5 trilyon kazandık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çilek ekimine Nisan ayında başladık. Köyde büyük bir çilek ekimi seferberliği var. Neredeyse her bahçede çilek ekili. Ancak bu yıl alıcı firmalar gecikti. Geçen yıl bu zamanlar çilek tarlaları alıcı firmaların akınına uğrardı. Ama ne gelen var ne giden. Bunun nedeni de küresel ekonomik kriz. Kriz yüzenden sıkıntılı dönemler geçiren Avrupa ülkeleri çilek ihraç etmiyor. Avrupa çilek almayınca aracı firmalarda çilek istemiyor. Binlerce tonluk çileğin elimizde kalmasından korkuyoruz." dedi.

İlmelni çilek ekicisi Ahmet Yaman, 50 dönümlük tarlasının tamamına çilek ektiğini söyledi. Tüm yıl ihtiyaçlarını çilekten gelen parayla karşıladıklarını ifade eden Yaman, "Tarlamı ekmek için masraf yaptım. Eğer bu yıl çilek alınmaz da elimizde kalırsa büyük sıkıntıya düşeriz. İnşallah çileğimiz satılır da bizde bu sıkıntıdan kurtuluruz." diye konuştu.

 

 

(CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA