• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
500 Başkan Konyada buluştu
26 Eylül 2009 Cumartesi 01:31

500 Başkan Konya'da buluştu

Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen 'Konya Buluşması' başladı.
Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen 'Konya Buluşması' başladı. Birliğe üye 500'den fazla vali ve belediye başkanı 3 gün sürecek toplantı dolayısıyla Konya'da buluştu.

Program ilk olarak Dedeman Otel'de düzenlenen istişare kurulu toplantısıyla başladı. Basına kapalı yapılan toplantı sonrası konuklar, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonuna başlanan Hocacihan Hanı'na ilk taşı koyma törenine katıldı.

Törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, TKB Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, birliğe üye bazı illerin valileri, ilçe ve beldelerin belediye başkanları ile davetliler katıldı. Protokol üyeleri hanın restorasyonuna ilk harç ve taşı koydu. Daha sonra Mevlana Müzesi'ne geçen davetliler, müzede Hz. Mevlana'nın kabri başından dua etti.

Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, sergilenen eserler hakkında katılımcılara bilgi verdi. Birlik üyeleri ziyaretin ardından Mevlana Müzesi arkasından bulunan Gülbahçe'de düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, geçtiğimiz yıllarda yapılan Dünya Tarihi Kentler Birliği Toplantısı'nın Konya ve Türkiye açısından çok yararlı geçtiğini hatırlattı.

Hz. Mevlana'nın huzurunda biraraya gelmenin ayrı bir önemi olduğunu dile getiren Akyürek, Mevlana'nın 'Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır' sözünü hatırlatarak, "Bugün bu sözüne uygun olarak bir araya geldik. Toplantımızın aynı zamanda Hz. Mevlana'nın 802. Doğum Yıldönümü'ne denk gelmesi ayrıca bize mutluluk verdi." dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise Türkiye Tarihi Kentler Birliği toplantısının 2. Sini Konya'da yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. İlk toplantıyı Beşiktaş ilçesinde gerçekleştirdiklerini hatırlatan Özhaseki, "Bu toplantıyı hem yerel yöneticileri bir araya getirerek istişarelerde bulunmak hem de değerli bilim adamlarıyla yerel yöneticileri buluşturmak amacıyla düzenledik. İlk toplantı bizim için çok yararlı oldu. Yarın başlayacak ikinci toplantının da bizlere çok şey katacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (Çekül) Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Metin Sözen de ata yadigarı eserleri koruyup yeni kuşaklara miras bırakmanın önemini vurguladı.

Diğer taraftan Hz. Mevlana'nın 802'inci doğum yılı etkinlikleri kapsamında bu yıl 6. Mistik Müzik Festivali kapsamında Amerikan Kızılderili Mistik Müzikleri'nden eserler sunuldu. Kızılderili Müzikleri dinletisine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Türkiye Tarihi Kentler Birliği'ne üye belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

YORUMLAR
Ne Tarihi kent hepsi uyutmaca
VATANDAŞ Hüsnü
ŞU konya Tarihi yer ve turbeelri bi gezin Alllah aşıkına örnek Para getiren yerlerin bakımı var.ama ya Türbe ve yatırların oldugu yerleri Gezın ne bakım nede bi cevre düzenlemesi var işler acısı bi görümüm var bunların yapdıgı şeyler göstermelık ve Takunya yapmak.buyuklerimiz cok güzel söylemiş Aynası işdir kişin lafa bakılmaz.Sayın başkanlar Ayakda uyuyor.Turbelerden tekkelerden haberleri yok Oturdugu makama yapışmışlar Cevreyi gezme Denetleme yok oturdugu yerden KONYA HOŞ GÖZUKUYOR.
88.254.11.33
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA