• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 yıldızlı Kur’an kursu
17 Mayıs 2016 Salı 10:02

5 yıldızlı Kur’an kursu

Bosna Hersek Mahallesi'nde yapılan Yunus Emre Yatılı Kız Kuran Kursu, Kur’an eğitiminde uyguladığı sistemin yanı sıra havuz, sauna, Türk hamamı gibi hizmetleriyle öğrencilerine Türkiye'de bir ilki yaşatıyor.

Din eğitiminin yanı sıra havuz, sauna, Türk hamamı gibi alanlarıyla birlikte Yunus Emre Kız Kur’an Kursunun bir ilke imza attığını söyleyen İsmail Doğru, “Kursumuz 3250 m2’lik bir bahçe içerisinde 1180 m2 inşaat alanı olan, 6300 m2 kullanalım alanına sahip bir binadır. Kursumuzda 26 adet derslik, 34 adet yatakhane, 1 adet revir odası, 70 m2’lik 1 adet kütüphane, 1 adet etkinlik sınıfı, 200 m2 büyüklüğünde mescit, 400 m2 büyüklüğünde hafızlık bölümü, 380 koltuk kapasiteli tam donanımlı konferans salonu, 300 kişi kapasiteli yemek hane bulunmalıdır. Bunun yanı sıra büyükler ve küçükler için yüzme havuzları, fitness salonu,  Türk hamamı, sauna, spor alanı ve 12, öğrenci kapasiteli çocuk evi mevcuttur. Kursumuzun derslik kapasitesi 600 öğrencidir. 224 Yataklı öğrencimizi ağırlayabileceğimiz kursumuzda 120 öğrenci kapasiteli 4-6 yaş grubuna hizmet “Yunus Emre Çocuk Evi” de miniklerimizin hizmetinde olacaktır. Yunus Emre Çocuk Evi’nde 4-6 yaş gurubu çocuklarımıza inşallah hem dini eğitim vereceğiz hem de onları okul öncesi eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak bilgilerle tanıştıracağız.” dedi.

ismail-dogru--(2)-001.jpg

ŞUURLU GENÇLER YETİŞTİRİYORUZ

Yunus Emre Kız Kur’an Kursu’nun on binlerce üniversite ve orta öğretim öğrencisinin olduğu Bosna Hersek mahallesinin merkezi sayılabilecek bir noktasında inşa edildiğini belirten Doğru,  “Kursumuz, genç nüfusun yoğun olarak yaşadığı ve çok ihtiyaç duyulan bir bölgede, bu ihtiyacı karşılayacak şekilde faaliyete hazırız. Hayatında Allah ve Resulünü mihenk taşı kabul edip Kur’an ve Sünneti yaşamının merkezine yerleştiren, kendisiyle barışık, insan sevgisiyle dolu, merhametli, kendi mutluluğunu başkalarının mutluluğunda gören, Kur’an-ı Kerimi lafız ve anlamıyla muhafaza edip (Hafız) yaşayan ve bu güzelliği başkalarıyla paylaşan bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bir sene önce de Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyelerinden Ali Menekşe hocamızın çalışması neticesinde Hafız İHO projesi oluşturuldu. Bu proje kapsamında ilkokul 4. sınıfı bitiren öğrencileri alıp buraya getiriyoruz.” şeklinde konuştu.

yunus-emre-yatili-kiz-kuran-kursu--(1).jpg

HAFIZ İHO PROJESİNDE BEKLENTİMİZ ÇOK BÜYÜK

Geçen sene başlattıkları Hafız İHO projesinden beklentilerinin çok büyük olduğunun altını çizen Doğru,  “Geçen sene bu projeye 4 bin başvuru olmuştu. Bu sene ise 6 bin başvuru oldu. Yazılı sınavdan sonra da öğrencileri sözlü mülakata tabii tutuyoruz. Hafızlığa uygun mudur, hevesli midir diye bire bir değerlendiriyoruz. 6 bin öğrencinin yaklaşık yüzde 5’lik bir kısmını 300 öğrenci alacağız. Bu sayede hem başarılı hem de istekli öğrencileri seçmiş oluyoruz. Yatılı kalan bu öğrenciler hem hafızlık hazırlığını yapıyorlar hem de 6. Sınıfa geçtiklerinde okullarını dondurup hafızlıklarını tamamlıyorlar. Bu dönemde de öğretmenleri kursa gelerek derslerini burada veriyorlar. Biz bu sayede çocukları okula değil, öğretmenleri çocuklara getiriyoruz. Bu sayede de çocukların dışarı ile irtibatını bir nebze daha kesmeye çalışıyoruz.  Kursumuzda “beşikten mezara kadar” tabirini kullanıyoruz. 60 yaşında öğrencilerimizin devam ettiği bölümlerimiz de var. 120 kişilik Diyanete bağlı çocuk evi yani güncel tabiri ile kreşimiz var. Önümüzdeki yıl servis de ekleyerek mevcut kapasitemizi arttırmayı planlıyoruz.  4 yaşındaki çocuğu alıp, yetiştirip hafız yapıyoruz. Sene kaybı olmadan ortaokul diplomasını alıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

yunus-emre-yatili-kiz-kuran-kursu--(8).jpg

MEB İLE ORTAK PROJELER UYGULUYORUZ

Din bilimleri ile fen bilimleri eğitiminin önemini bildiklerini ve bu nedenle de yeni bir proje ile çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Yunus Emre Kız Kur’an Kursu Yöneticisi Fatma Yarar, “2014 yılında eğitime yetişkin hafızlarla başladık. Başladığımız gibi devam etseydik diğer kurslardan bir farkımız olmayacaktı.  Fakat Yunus Emre olarak bir proje çalışması başlattık. Biz işin eğitim ayağındayız ama bu işi yürüten ve koordinatörlüğü yapanlar yönetim kurulu üyelerimizdir. Onların başlattığı bir proje ile İmam Hatip Ortaokullarında hafız yetiştirmeye başladık. Bir İmam Hatip Okulu ile anlaşarak o okulun en başarılı öğrencilerini kursumuza dâhil ediyoruz.  ” dedi.

yunus-emre-yatili-kiz-kuran-kursu--(7).jpg

KLASİK YÖNTEMLERLE HAFIZLIK EĞİTİMİ VERİYORUZ

Aliya İzzetbegoviç İmam Hatip Ortaokulu ile anlaşmalarının olduğunu ve bu okuldan gelen hocaların kursa gelerek öğrencilere ders verdiğini belirten Yarar, “Aliya İzzetbegoviç İmam Hatip Ortaokulu ile anlaşmamız çerçevesinde 3 sınıfımızı akıllı tahta ile donattık. Çocuklarımız burada saat 6.30 ile 10.30 arasında Diyanetin derslerini, 10.30’dan öğleden sonra 15.00’e kadar da okul derslerini alarak eğitimlerine devam ediyorlar.  Haziran’dan Ocak ayına kadar bu öğrencilerimiz için biraz yoğun geçti ancak hem din eğitimi hem de okul derslerini almış oldular. Öğrencilerimizin 1 yılda hafızlıklarını tamamlamalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

yunus-emre-yatili-kiz-kuran-kursu--(4).jpg

TAM DONANIMLI GENÇLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Hafızlık öğrencilerine yönelik 4 yıllık bir program planladıklarını aktaran Yarar, “İlk yılımız hazırlık, ikinci yıl hafızlık, üçüncü ve dördüncü yıl da Arapça eğitimi vermeyi planlamaktayız. Liseye başlarken öğrencinin cebinde Arapça ve Hafızlığı oluyor. İnşallah ilerleyen dönemlerde İngilizce eğitim veren bir de lise projemiz var. Eğer bu proje de hayata geçerse lise bittiğinde öğrencimizin cebinde Hafızlık, Arapça ve İngilizce olacak ve tam donanımlı bir öğrenci yetiştirmiş olacağız.  Bu ülkenin her meslekte ahlaklı yetişmiş insanlara ihtiyacı var.  Biz sadece hafızlık eğitimi vermiyoruz.” ifadelerini kullandı.

yunus-emre-yatili-kiz-kuran-kursu--(3).jpg

yunus-emre-yatili-kiz-kuran-kursu--(2).jpg

yunus-emre-yatili-kiz-kuran-kursu--(6).jpg

İSMAİL KOÇ 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Progesteron Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?
  • Başkan Altay açıkladı! Konya'nın en büyük önceliği
  • Başkan Kavuş: Bu çalışmaları bir ekip ruhuyla başardık
  • Bakan Nebati ÖTV muafiyetinin detaylarını paylaştı
  • Konya'nın ilçesi 2024'te doğal gaza kavuşacak
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA