• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 yılda kazanan Selçuklu oldu
24 Şubat 2014 Pazartesi 12:43

''5 yılda kazanan Selçuklu oldu''

İbrahim Altay, her yaş grubundan insanın kendini mutlu hissedebileceği “Daha Yaşanabilir Bir Selçuklu” sloganıyla yola çıktık'' dedi.

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, her yaş grubundan insanın kendini mutlu hissedebileceği “Daha Yaşanabilir Bir Selçuklu” sloganıyla yola çıktıklarını kaydederek, “İlçemizin iddiasını ortaya koymak için ‘İyi ki Selçuklu’da Yaşıyorum’ ve ‘Bunun Adı Aşk’ dedik. Bu dönemde Selçuklu için birçok hizmet ürettik ve insan odaklı çalıştık" dedi. 
Kulu ve Cihanbeyliler, Kulu-Cihanbeyli Yardımlaşma Kültür ve Çevre Derneği tarafından organize edilen dayanışma gecesine katılan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu’nun birçok yöreden insanın bir arada yaşadığı zengin bir mozaiğe sahip olduğunu söyledi. Bu mozaikte Kulu ve Cihanbeyli yöresinin ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getiren Başkan Altay, yöre insanlarının birçoğunun Selçuklu’da ikamet ettiğini ve Selçuklu Belediyesi’nden hizmet aldığını aktardı. Bölge insanlarının birlik ve beraberlik içinde güzel etkinliklerle bir arada olmalarının dayanışmayı arttırdığını ifade eden Başkan Altay, her yaş grubundan insanın kendini mutlu hissedebileceği “Daha Yaşanabilir Bir Selçuklu” sloganıyla yola çıktıklarını kaydederek, “İlçemizin iddiasını ortaya koymak için ‘İyi ki Selçuklu’da Yaşıyorum’ ve ‘Bunun Adı Aşk’ dedik. Bu dönemde Selçuklu için birçok hizmet ürettik ve insan odaklı çalıştık. Her mahallenin ayrı ayrı problemleri ve ayrı ayrı öncelikleri var. Hizmet sunmadan önce bunları doğru tespit etmeye yönelik çalışmalar yaptık. Temel ihtiyaçların belirlenip ardından hizmet sunulması memnuniyette ciddi bir artış sağladı” dedi.

"ÖNCELİĞİMİZ HEMŞEHRİLERİMİZİN MEMNUNİYETİ"
Selçuklu Belediyesi’nin 2008 yılında 63 milyon TL olan bütçesinin bugün 250 milyon TL olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bu dönemde yaklaşık 350-400 milyon TL ek kaynak ürettik. Bunu yaparken belediyeyi bir işletme gibi düşündük. Belediyeyi bin 200 çalışanı, 250 milyon TL bütçesi ve 565 bin müşterisini memnun etmesi gereken bir kuruluş olarak gördük. Memnuniyeti en üst seviyeye getirmek için ekibimizle yoğun bir şekilde çalıştık. Selçuklu Belediyesi olarak elektronik imzaya geçtik. Şu anda belgelerimizin tamamı elektronik belge yönetim sistemiyle yönetiliyor. Böylece arşivlemenin, evrak israfının da önüne geçtik. Selçuklu Belediyesi’nin tüm arşivi dijital hale getirildi” diye konuştu.
2009 yılında yapılan anketlerde Selçuklu’nun en önemli probleminin parklar olduğunun ortaya çıktığını belirten Başkan Altay, “1 milyon metrekare yeni park alanı yapacağız diye çıktığımız bu yolda bugün 1 milyon 470 bin metrekare park alanına ulaştık. Bunun içinde iddialı olduğumuz projelerimiz var. Selçuklu Kanyon Park tamamlandı. Eski taş ocaklarının olduğu yerdeki moloz alanın içerisinde bulunan alan şu anda Türkiye’nin en güzel parklarından birisi haline dönüştü. Yine bu dönemde Kelebekler Vadisi Parkı ortaya çıktı. Biz orada iki etapta çalışma yapıyoruz. Birincisi 385 bin metrekare alanda Konya’nın en büyük parkını inşa ettik. Yürüyüş yolları, spor alanları, piknik alanları, havuzlar, kafeteryalar, restoranların yer aldığı ve teması kelebek olan bir park inşa ettik. İkinci aşaması hemen parkın yanı başında inşa ettiğimiz ‘Aşkın Kanatları Kelebek Müzesi’. Kelebek şeklinde kapalı bir bina yapıyoruz. Bu binanın içinde oluşturacağımız botanik parkta Malezya’dan getireceğimiz kelebekleri uçuracağız. Burada botanik bir parkın içinde gezerken etrafınızda uçuşan kelebekleri görebileceksiniz. Onları besleyebilecek ve fotoğraf çekebileceksiniz. Yine kelebeklerden oluşan bir koleksiyonun olduğu bir müze bölümü ve kafeteryalar, hediyelik eşyalar ve doğa biliminin çocuklara verileceği bir sinema, toplantı salonu ve bununla ilgili görsellerin olduğu bir alan yer alacak. Binamız tamamlandığında Türkiye’nin en önemli binalarından biri olacak. En önemlisi Konya’nın önemli markalarından biri olacak bu alan Konya’ya gelenlerin ziyaret edebilecekleri önemli bir mekan olacak” şeklinde konuştu.

“KONGRE MERKEZİ KONYA’YA KAZANÇ SAĞLAYACAK”
Selçuklu Kongre Merkezi’nin İstanbul yolu üzerinde hızla yükseldiğini ifade eden Başkan Altay, “Toplamda 18 salondan oluşan ve en büyüğü 2 bin kişilik ve içerisinde bin kişilik tiyatro salonunu, bin kişinin aynı anda yemek yiyebileceği ve diğer toplantıların yapılabileceği 200 kişiden 15 kişiye kadar toplam 18 salondan oluşan bir kompleks inşa ediyoruz. Selçuklu Kongre Merkezi Konya’nın kongre turizmine önemli bir katkı sağlayacak. Birçok otel yapılacak ve hizmet sektörüne ciddi katkı sağlayacak. Böylece Konya ekonomisine bir katkı sağlanmış olacak” dedi.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay konuşmasında, Sille’de yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Aya Eleni Müzesi ve 6 camide çalışmaların tamamlandığını ifade eden Altay , “İlk defa Sille’de sokak sağlıklaştırmasıyla ve cephe iyileştirmesiyle bir sokağı baştan sona yeniliyoruz. Sille’nin ortasından geçen kanalda su ile ilgili bir düzenleme yaptık. Meram’dan sonra dere kenarında yürüyebileceğiniz bir alan oluştu. Bunun yanında kafeteryalar ve restoranlar oluşmaya başladı. Böylece Sille, Konya’ya gelenlerin ziyaret edebilecekleri bir turizm destinasyonu haline geldi. Yine Sille Barajı DSİ tarafından bize devredildi. 2 milyon metrekare alanda bir piknik alanı oluşturuyoruz. Böylece Konyalıları su ile buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

“KAZANAN SELÇUKLU OLDU”
Başkan Altay 5 yılda Selçuklu için birçok hizmet ürettiklerini ve kazananın Selçuklu olduğunu ifade eden Başkan Altay, "Otizm ve Down Sendromlular Merkezimizin ihalesi tamamlandı ve inşaatına başlıyoruz. Burada çocuklarımız hem rehabilitasyon eğitiminin yanında atla rehabilite edilebilecekleri, toprakla uğraşabilecek ve sosyal alanlardan yararlanabilecekler. Böylece önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçireceğiz. Yine bayanlar için içerisinde yüzme havuzlarının olduğu 7 hanım lokali, çocuklar için bugüne kadar 11 spor salonu, bir kısmı okullarda bir kısmı da mahallelerde olmak üzere 30 suni çim saha kazandırdık. 15 kütüphanede 150 bin kitaba ulaştık. Selçuklu Belediyesi Spor Kulübü Türkiye’nin en büyük spor kulübü haline geldi. Selçuklu Belediyesi’nin en büyük projesi olan Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) ikinci yılında da çocuklarımıza değerleri anlatmaya devam ediyor ve bugüne kadar 2 milyona yakın kitap dağıtılmış oldu. Yine sağlıkla ilgili Aile Sağlığı Merkezleri, Numune Hastanesi Polikliniği ve Halk Sağlığı laboratuarı yapıldı. Selçuklularla ilgili önemli projeler yürüttük. Bu kapsamda Haziran ayında Büyük Selçuklu Mirası’nın tanıtımı Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde yapıldı. 2013 yılı boyunca Köşkte yapılan tek sanatsal ve kültürel etkinlik oldu” dedi. 
Kulu Cihanbeyli Yardımlaşma Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Ramazan Yaşar, selamlama konuşmasında programa katılan konuklara teşekkür etti. Düzenlenen bu gecenin birlik ve beraberliğin daha da güçlendirdiğini ifade eden Yaşar, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.
Programın sonunda Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, programa katılan konuklardan gelen soruları cevaplandırdı.
Dayanışma gecesine Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Selçuklu SKM üyeleri, işadamları, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA