• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 Yılda 5 Bin kişi geldi
28 Eylül 2011 Çarşamba 11:37

5 Yılda 5 Bin kişi geldi

Dünyaca ünlü mizah ustası Nasreddin Hoca'nın, Konya'nın Akşehir ilçesindeki türbesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler
Dünyaca ünlü mizah ustası Nasreddin Hoca'nın, Konya'nın Akşehir ilçesindeki türbesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, türbedeki temsili ''dünyanın ortası'' olarak belirlenen alana ayak basarak, Nasreddin Hoca'nın fıkrasını canlandırmanın mutluluğunu yaşıyor.
     Hazır cevaplığı ve fıkralarıyla ünlü halk bilgesi Nasreddin Hoca'nın Akşehir'deki türbesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, Nasreddin Hoca'nın kendi fıkrasından esinlenerek oluşturulan ''Dünyanın Ortası'' yazılı taşa çıkıyor.
     Üzerinde ''Dünyanın ortası burasıdır - Nasreddin Hoca'' yazan taşa ayak basan ziyaretçilere, talepte bulunmaları halinde ''Bu dünya vatandaşı, Nasreddin Hoca'nın huzurunda dünyanın ortasına ayak basmıştır. İnanmayan ölçer bakar'' yazılı sertifika veriliyor.
     Türbeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken uygulama çerçevesinde 5 yıl içinde yaklaşık 5 bin kişinin bu sertifikadan aldığı öğrenildi.
     Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Güvendik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana Müzesi'ni gezen turistlerin kente yaklaşık 130 kilometre uzaklıktaki Akşehir ilçesine gelerek Nasreddin Hoca türbesini de ziyaret ettiğini söyledi.
     Umre ve Hac için kutsal topraklara gitmeye hazırlanan vatandaşların da Mevlana Müzesi ile Nasreddin Hoca türbesini ziyaret ettiğini ifade eden Güvendik, ''Hac veya umreye gidecek olanların yüzde 90'ı buraya gelir. Kutsal topraklara yolculuk öncesi Mevlana Müzesi ve Nasreddin Hoca türbesini ziyaret, bir adet haline geldi'' dedi.
    
     -''DÜNYANIN ORTASINA'' ÇIKIP FOTOĞRAF ÇEKTİRİYORLAR-
    
     Güvendik, Nasreddin Hoca'nın türbesinin önünde Hoca'nın kendi fıkrasından esinlenerek hazırlanan ''dünyanın ortası burasıdır'' yazılı bir taş olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Hoca'nın türbesini ziyaret ederek bu taşa çıkan yerli ve yabancı turistlere 2,5 lira gibi sembolik bir ücret karşılığında 'dünyanın ortasına ayak bastı sertifikası' veriyoruz. Ziyaretçinin ismi ve soyismi yazılan sertifikada, 'Bu dünya vatandaşı, Nasreddin Hoca'nın huzurunda dünyanın ortasına ayak basmıştır. İnanmayan ölçer bakar...'' ibareleri yer alıyor. Yabancı turistler için de bu ibarelerin İngilizce'si bulunuyor. 2006 yılında basımına başlanan bu sertifikalardan 5 yılda yaklaşık 5 bin ziyaretçiye verdik. 'Dünyanın ortası burasıdır' yazılı taşın üzerine çıkan ziyaretçiler fotoğraf çektirerek, Nasreddin Hoca'nın 'dünyanın ortası' fıkrasını canlandırmanın mutluluğunu yaşamış, Nasreddin Hoca'yı ziyaret etmenin hazzını tatmış oluyorlar. Amacımız Nasreddin Hoca ve Akşehir'in dünyaya tanıtılmasıdır.''
     Temsili 'dünyanın ortası' olarak belirlenen alana ayak basanlar arasında siyaset ve sanat camiasından tanınmış isimlerinin de bulunduğunu dile getiren Güvendik, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sanatçı Funda Arar, tiyatro oyuncuları Hasan Kaçan ve Kadir Çöpdemir'in sertifika alan siyaset ve sanat camiasının tanınmış isimlerinden bazıları olduğunu bildirdi.
     Nasreddin Hoca türbesini ailesiyle birlikte ziyaret eden Ersen Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nasreddin Hoca'yı ziyarete Konya'dan geldiklerini söyledi.
     Dua ettikten sonra Türbedeki temsili ''dünyanın ortası'' olarak belirlenen taşa çıkarak fotoğraf çektiren Çalık, ''Kendimi şu an gerçekten dünyanın ortasında hissediyorum. Çok güzel bir duygu. Herkesin gelip burayı görmesini, bu duyguyu hissetmesini isterim'' diye konuştu.
     Ailesiyle birlikte Türbeyi ziyaret eden 9 yaşındaki Züleyha Yıldırım ise Nasreddin Hoca'yı komik fıkralarıyla tanıdığını bildirdi.
     Fıkralardan tanıdığı Nasreddin Hoca'yı, türbesine gelerek yakından tanımanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Yıldırım, ''dünyanın ortası'' olarak belirlenen taşa çıkarak, Dernek Başkanı Ahmet Güvendik'ten sertifikasını aldı.
     Yıldırım, dünyanın ortasına ayak bastığı için mutlu olduğunu bildirdi.
    
     - NASREDDIN HOCA'NIN ''DÜNYANIN ORTASI'' FIKRASI -
    
     Çevreden bir grup insan, Nasreddin Hoca'yı çevirip ''Hocam size bir sorumuz var, dünyanın ortası neresi?'' demişler. Hoca, 5-10 adım ilerlemiş, bastonunu yere saplamış; ''Dünyanın ortası burasıdır'' demiş. Şaşkın şaşkın bakan kişiler, ''Nasıl olur Hocam?'' demişler.
     Hoca da ''İnanmazsanız ölçün...'' diye cevap vermiş.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA