• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 savcı ve 3 komutana kovuşturma izni
04 Haziran 2015 Perşembe 14:02

5 savcı ve 3 komutana kovuşturma izni

HSYK 2. Dairesi, MİT tırlarının Hatay ve Adana'da durdurulmasında görev alan 5 cumhuriyet savcısı ile 3 jandarma komutanı hakkında kovuşturma izni verilmesini kararlaştırdı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, MİT tırlarının Hatay ve Adana'da durdurulması ve aranmasında görev alan Cumhuriyet savcıları Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıoğlu'nun son savunmalarının alınmasını kararlaştırdı.

Daire ayrıca, bu savcılarla Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay, Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Erdal Yılmaz ve Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı Kubilay Ayvaz hakkında kovuşturma izniverdi.

HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir üyenin yurtdışında bulunması nedeniyle 6 üyeyle toplandıklarını belirterek, 2 üyenin muhalefetine karşı oy çokluğuyla savcılar ve jandarma komutanları hakkında kovuşturma izni kararı alındığını bildirdi.

Yılmaz, üyeler Mustafa Kemal Özçelik ve Mahmut Şen'in henüz kovuşturma izni verilmemişken soruşturma aşamasında hakimlerin tutuklanmasının yanlış ve hukuksuz olduğu, ayrıca savunma için kendilerine yeterli süre verilmemesi gerekçesiyle muhalif kaldıklarını aktardı.

Kovuşturma izni kararının, Tarsus, İskenderun ve Osmaniye başsavcılıklarına gideceğini bildiren Yılmaz, evraklar ulaştıktan sonra 5 gün içinde ilgili savcılığın iddianame düzenleyeceğini ifade etti.

"Tarihe ve millete karşı sorumluyuz"

HSYK 2. Dairesi Başkanı Yılmaz, ceza soruşturmalarının adalet ülküsü dışında bir gaye güdülmeden yürütülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Açıklananın dışında, adalet duygusu gözetilmeden, başka amaçlar güdülerek yürütülen soruşturmaların, toplumsal barış, huzur ve güveni olumsuz etkileyeceği, yargıya duyulan güven ve saygınlığı ortadan kaldıracağı tartışmasızdır" şeklinde konuştu.

Yılmaz, "Yasa dışılığa, hukuk zemininde kalmayan eylemlere göz yumulduğunda neler yaşandığını yakın bir geçmişte Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, İzmir, İstanbul Casusluk, Hanefi Avcı, İlhan Cihaner, Ahmet Şık, Nedim Şener soruşturma ve davalarında hep birlikte gördük, izledik ve ders aldık" dedi.

Verilen kararların siyasi sonuçlarını değil, adalet, doğruluk, dürüstlük, yasallık ve hakkaniyeti gözetmekle mükellef olduklarını belirten Yılmaz, "Tarihe ve millete karşı sorumluyuz. Adliyelerimizi Müslim ve gayrimüslim, inanan, inanmayan, her görüşten kişinin güvenle girdiği, huzur içinde çıktığı yerlere dönüştüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA