• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 dakikada hemoroid tedavisi
10 Mart 2012 Cumartesi 12:13

5 dakikada hemoroid tedavisi

Özel Konya Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Erenoğlu, Hemoroidin dört evreden oluştuğunu söyledi.

Halk arasında basur olarak bilinen Hemoroid, muayenesinin makat bölgesinden yapılması ve ameliyatın zahmetli bir süreçten oluştuğu bilinciyle birçok hasta bu durumdan utanıyor ve hekimine gitmeyi erteliyor. Ancak hastalar Bant Ligasyonu işlemi sayesinde dikişsiz, iğnesiz ve ameliyathaneye girmeden birkaç dakika içinde hastalığından kurtuluyor.

Özel Konya Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Erenoğlu, Hemoroidin dört evreden oluştuğunu, hangi hastalara bant ligasyonu işlemi yapıldığını şöyle anlattı: “Makat içinde bulunan toplardamar, dışkının atılmasında yastık görevi üstlenirler. İlk evrede bu yastıklar; kabızlık, uzun süre ayakta kalmak gibi birçok neden dolayı tahrip görür ve kanar. İkinci evrede, yastıklar dışarı çıkacak kadar şişer ve belli bir zaman sonra söner. Üçüncü evrede, yastıklar kendiliğinden sönmez parmakla yerine yerleştirilmesi gerekir. İşte bu ilk üç evredeki hastalara ameliyatı değil, Bant Ligasyonu işlemini öneriyoruz. Dördüncü evrede bu yastıkları parmakla da yerleştiremiyorsak hastalarımıza ‘Ameliyat kaçınılmaz’ diyoruz”.

Dünya’da 50 Yıldır Uygulanıyor
Bant ligasyonu işleminin Amerikalı Blaisdell tarafından 1954 yılında bulunduğunu, 1963’te Baron tarafından isminin popülarize edildiğini anlatan Erenoğlu, bu işlemin yapılabilmesi için hekimin bilgi ve tecrübesinin önemli yer tuttuğunu, yanlış yapılacak işlemin, hastanın tedavisini mümkün olmayan çıkmazlara sürükleyebileceğini dile getirdi.

1 Haftada Kuruyor
Aspiratörün içine mercimek büyüklüğünde halka şeklindeki bantı yerleştirip, aspiratörun hemoroidi vakumlayıp bantın da hemoroidi kökünden sıkıştırmasıyla işlemin tamamlandığını söyleyen Özel Konya Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Erenoğlu, “1 hafta içinde hemoroid kuruyor ve bantla birlikte hemoroid de dışkı yoluyla atılıyor. Bant takıldıktan sonra hastalar, büyük abdest ihtiyacı varmış hissine kapılırlar. O yüzden ihtiyaç olduğunda ıkınmaları yapmamaları gerekir. Uzun ıkınmalar sonucu ilk üç gün içinde bantın yerinden çıkması söz konusudur” şeklinde hastaları uyardı.

Varsa Beklemeyin, Ameliyat Daha Zahmetli!
“Muayanesinden korkulsa da ihmal edildiğinde işlemin daha zor olduğunu bilinmeli” diyen Erenoğlu, “Ameliyatlık duruma geldiğinde hemoroid ameliyathanede cerrahi işlemle kesmek zorundayız. Bu da hastamızın iki gün hastanede kalması ve işine en az 10 gün dönememesi anlamına geliyor. Bant ligasyonu işleminde dikişin, iğnenin ve herhangi bir ağrının hissedilmemesi ve sadece birkaç dakika sürmesi hastalara büyük avantaj sağlıyor” dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA