• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 candan sonra
24 Temmuz 2010 Cumartesi 11:17

5 candan sonra

Ankara yolu üzerinde 5 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan trafik kazasının ardından refüj üzerinde bulunan ve görüş mesafesini kapatan ağaçlar budandı
ÖNCE BUDAMA SONRA KEŞİF
Ankara yolu üzerinde geçtiğimiz Cuma günü meydana gelen ve 6 kişilik Başlamış ailesinin 5 ferdinin hayatını kaybettiği kazanın ardından olay yerinde keşif yapıldı. Yol-İş Sendikası Konya 1. Nolu Şube Başkanı Ahmet Çankaya, refüjdeki büyük bitkilerin budanmasının güzel bir gelişme olduğunu ifade ederken, “Ancak 5 canın hayatını kaybetmesinin ardından ve olay yerinde mahkeme tarafından keşif yapılmadan önce budanması yanlış oldu” dedi.

KAZANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Çankaya, kaza ile ilgili tüm bilgileri topladıklarını ifade ederken, “Sendika olarak bu kazanın takipçisi olacağız. Bölgede refüj ile ilgili sorunları Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı olarak müracaat ettik. Alınması gereken önlemler önceden alınsa idi muhtemelen 5 kişi bugün hayatta olacaktı. Ama o insanların kaderi bu imiş. Kaza ilgili son söz artık yargının. B en hayatlarını kaybeden insanlara bir kez daha rahmet diliyorum” diye konuştu.

GÜZERGAH KOMPLE BUDANSIN
Kazanın meydana geldiği Pınarbaşı kavşağındaki ağaçların budanmasının yeterli olmadığını da dile getiren Çankaya, “Kazanın meydana geldiği bölgedeki görüş mesafesini kapatan bitkilerin ardından Ankara yolu üzerindeki bu tür sakıncası olan tüm refüj mutlaka gözden geçirilmeli. Belediyeyi bu konuda teşekkür ediyoruz. Ancak yol boyunca tüm sorun ortadan kalkana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

Kazadan sonra budandı

Ankara yolu üzerinde geçtiğimiz hafta içerisinde meydana gelen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği kazanın ardından refüjde bulunan uzun bitkilerin büyük bölümü budandı

Ankara yolu üzerinde meydana gelen gurbetçi ailenin içinde bulunduğu minibüs ile Karayollarına ait asfalt taşıma TIR’ının çarpışması sonucu meydana gelen kazanın adli sorgulanmasına başlandı. 5 kişinin hayatını kaybettiği kazanın ardından TIR sürücüsü tutuklanarak cezaevine konulurken minibüsü kullanan ve kazayı hafif yaralı olarak atlatan gurbetçi Mehmet B. için mahkeme yurt dışına çıkış yasağı almıştı.

GEÇ KALINMIŞ BİR ÇALIŞMA
Kazanın olduğu andan itibaren kaza ile tüm araştırmaları en ince ayrıntısına kadar yaptıklarını belirten Yol-İş Sendikası Konya 1. Nolu Şube Başkanı Ahmet Çankaya, “Burada birilerini suçlama gibi bir niyetimiz yok. Kazanın olduğu gün orta refüjde bulunan ve görüş mesafesini büyük oranda kapatan bitkilerin kazalara davetiye çıkardığını söylemiştik. O günden sonra Büyükşehir Belediyesine kazalara neden olan refüjdeki bitkiler için önlem alınması konusunda müracaatımızı yapmıştık. Yaptığımız müracaatın ardından kazanın meydana geldiği bölgede bulunan refüj içerisindeki yüksek bitkilerin tamamen budandığını gördük. Bu güzel ama geç kalınmış bir çalışma. Ayrıca refüjdeki bitkilerin kaza yerinde Mahkeme heyetinin keşif yapmasından birkaç gün önce budanması da bize biraz garip geldi” dedi.

Çankaya, kaza ile ilgili bundan sonra sözü yargının söyleyeceğini de belirterek kaza ile ilgili bir yorum yapmanın yanlış olduğunu belirtti. Çankaya, “Mahkeme heyeti kaza yerinde incelemesini ve keşfini yaptı. Keşif sırasında minibüsü kullanan gurbetçi kardeşimiz ve diğer yakınları da bulundu. Bu kaza ilgili tüm aşamaları bizde yakından takip edeceğiz. Ancak bu ve buna benzer kazaları sadece bizim takip etmemiz yeterli olmuyor. Tüm Sivil toplum Kuruluşlarının bu tür hatalar nedeniyle meydana gelen ve can kayıplarının yaşandığı kazaları yakın takibe almalarını arzu ediyoruz. Bizim niyetimiz, ‘Vurun Abalıya’ mantığı değildir. Sadece hatalı olanların belirlenmesi, hataların olmaması için gerekli önlemlerin alınması ve üzücü olayların önüne geçilmesi” diye konuştu.

Dün Ankara yolu üzerinde yaptıkları incelemede sadece kazanın meydana geldiği Pınarbaşı kavşağındaki bitkilerin budandığını gördüklerini belirten Çankaya, “Belki bu çalışma bu kavşaktaki kazaları önleyecek. Ancak aynı sorun diğer kavşaklarda da var. Görüş mesafesini kapattığı için kazalara neden olan bitkilerin güzergah boyunca budanması gerekir. Umarım belediye bu çalışmayı sadece burası ile sınırlı bırakmaz” diyerek endişelerini dile getirdi.

Çankaya, konuşmasının sonunda kazada hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet, ailelerine ise sabırlar diledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA